5 obserwujących
17 notek
205k odsłon
  2254   0

Steve Wozniak. Współtwórca potęgi Apple z polskimi korzeniami

Fot: Foter
Fot: Foter

image

Wspaniałe czasy w Apple

W taki sposób 26-letni Wozniak w 1976 r. opuścił Hewlett-Packard i wraz ze Steve’em Jobsem założył Apple Computer Inc. Kapitał zakładowy nowej spółki wynosił skromne 1300 dolarów. W tym celu Jobs sprzedał swojego Volkswagena, a Wozniak przehandlował swój programowalny kalkulator HP. Zaraz po utworzeniu firmy wynalazca dokończył budowę komputera stacjonarnego Apple I, ale pierwotnie był on „komputerem na płycie” (nie miał ani obudowy, ani klawiatury).

image

Jednak później Woz zaczął go udoskonalać: „Usiadłem i napisałem kilka programów, przylutowałem kilka mikroukładów, połączyłem jeden z drugim, i po tych poprawkach cudownie okazało się, że ludzie wszędzie zaczęli go kupować”. Dla istniejących wówczas firm komputerowych stanowiło to wielką niespodzianką. Apple I bowiem jako pierwszy komputer był sprzedawany już w pełni złożony, w odróżnieniu od innych ówczesnych komputerów przeznaczonych dla hobbystów, które były sprzedawane w formie „zrób to sam”. Ponadto sprzęt Wozniaka świetnie nadawał się do tworzenia gier video, dzięki czemu kupowało go wiele amatorów programowania.

image

Oficjalna prezentacja Apple I odbyła się w kwietniu 1976 roku. Na początku Jobs podpisał umowę z Paulem Tyrrell'em, właścicielem sklepu komputerowego, na dostawę jego 50 egzemplarzy — jak się szybko jednak okazało, model ten sprzedał się w tysiąckroć większym nakładzie. Apple I kosztował 666,66 dolarów. Liczba „satanistyczna” wywołała burzę protestów ze strony miejscowej ludności i kupujących, więc cena musiała zostać zaokrąglona. Dobra sprzedaż tego komputera spowodowała, że wreszcie firma Steve'ów zaczęła generować przychody. To im pozwoliło dalej działać.


Po tym sukcesie „jedynki” w kwietniu 1977 r. na rynku pojawił się komputer osobisty Apple II — będący najlepszą autorską konstrukcją Wozniaka, wyposażył on go m.in. w rozszerzalną pamięć, kolorowe wyjście monitorowe, magnetofon kasetowy, a opracowany przez niego interpreter BASIC znalazł się w pamięci ROM (Read Only Memory). Do nowego modelu Jobs już wtedy będący mistrzem efektu zamówił elegancką plastikową obudowę ze wbudowaną klawiaturą. Był to bez wątpienia dobry pomysł, dzięki któremu Apple II przyciągnął uwagę szerokiego grona klientów. Jednak dzięki pomysłom Woza grafika, kolor i oprogramowanie szkoleniowe Apple II były bezkonkurencyjne, i słusznie nazywano go pierwszym komputerem osobistym w obecnym rozumieniu tej definicji. Apple II kosztował 1350 dolarów, ważył 5,5 kg, łatwo się go użytkowało i jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę.

image

W 1978 roku dla Apple II wprowadzono wymyślony przez Wozniaka Disk II — podsystem na 5-calowe dyskietki, który używał napędu jako pamięci zewnętrznej, a nie magnetofonu, jak większość ówczesnych komputerów. W październiku 1979 r. dla komputerów tego modelu, zaprojektowano jeszcze pierwszy elektroniczny arkusz kalkulacyjny VisiCalc, którego cena wynosiła zaledwie 100 USD. We wrześniu 1980 r. Apple sprzedał 130 tysięcy komputerów, z czego 25 tysięcy zostało zakupionych właśnie na użytek VisiCalc. Dzięki tym posunięciom, w ciągu trzech lat przychody ze sprzedaży Apple II doszły do niemal 140 milionów dolarów. Komputer ten zasłynął też z tego, że był pierwszym z logiem wielokolorowego jabłka, które zostało wymyślone przez Roba Janova z agencji reklamowej Regis McKenna. Apple II z czasem doczekał się kilku wersji (m.in. na rynek europejski i japoński) oraz miał wiele klonów np. w Australii czy ZSRR.


Nieszczęśliwy wypadek

W latach 1977–1982 Apple dominowało na rynku, co było wielką zasługą Steve'a Wozniaka. Musiał jednak w lutym 1981 r. opuścić firmę, kiedy pilotowany przez niego samolot Beechcraft Bonanza rozbił się przy próbie startu z lotniska w Scotts Valley w hrabstwie Santa Cruz. Wozniak w wyniku tego wypadku doznał poważnych obrażeń i przez ponad miesiąc nie potrafił zapamiętywać nowych zdarzeń. Ogólny powrót do zdrowia trwał u niego prawie dwa lata. W trakcie rekonwalescencji Wozniak postanowił zaangażować się w życie osobiste i ożenił się z Candy Clark (była to jego druga żona, ponieważ w 1976 r. wziął ślub z Alice Robertson). W tym czasie Woz postanowił także ponowić studia na University of Berkeley. Ale z uwagi na fakt, że jego nazwisko było powszechnie znane, studiował pod pseudonimem — Rocky Clark. W latach 1982-1983 wynalazca z pomocą profesjonalnego promotora koncertów Billa Grahama, założył i sponsorował również dwa amerykańskie festiwale technologiczne. 

image

W 1983 roku Wozniak postanowił powrócić do zespołu programistów Apple, ale w firmie nie był już należycie traktowany — pomimo tego, że jego seria komputerów Apple II ciągle najlepiej się sprzedawała. Jobs jednak pozwolił jej „umrzeć” i styczniu 1984 r. wystartował ze swoją serią komputerów Macintosh (której nazwa wychodziła się od popularnej odmiany jabłka). Od tego czasu nie było już miejsca dla Wozniaka w firmie. To spowodowało, iż w 1985 roku odszedł z Apple. Mimo to nadal jest tam wymieniony jako pracownik, otrzymuje wynagrodzenie, posiada pakiet firmowych akcji oraz wciąż reprezentuje markę na imprezach.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie