AnetaHorst
Obserwacja życia, później się zobaczy.
1 obserwujący
8 notek
1326 odsłon
85 odsłon

Chopin na fali / Chopin on a wave

Wykop Skomentuj2

Dziś na Bałtyku a w niedzielę w Sztokholmie koncertuje Kołobrzeska Orkiestra Kameralna - zagra w kościele świętego Jana w Sztokholmie. 

Dlaczego w Sztokholmie i dlaczego w kościele Świętego Jana? Pomysł narodził się po sukcesie programu w Bazylice Mniejszej w Kołobrzegu. I Koncert fortepianowy Chopina zabrzmiał pod sklepieniem kościoła donośnie i bardziej niż zazwyczaj kontrastowo. Od lirycznych nastrojowych melodyjnych brzmień do wzmocnionych przestrzenią świątyni akordów, wymusił dodatkowe napięcie w przeżywaniu muzyki. Także kameralny skład orkiestry stał się pełniejszy i bogatszy brzmieniowo. W recenzji pojawiło się stwierdzenie, że koncert był dla ucha i ducha. Ponieważ na koncercie byli Polacy mieszkający w Szwecji stwierdzili, że orkiestra powinna zagrać Chopina zagrać w kościele świętego Jana w Sztokholmie. - To miejsce pełne muzyki mające swoich stałych odbiorców, wasze niestandardowe wykonanie koncertu Chopina na pewno im się spodoba – zachęcali.  

  Okazja nadarzyła się wyjątkowa, bo Kołobrzeska Orkiestra Kameralna miała już zaproszenie na koncert z okazji zakupu przez Polską Żeglugę Bałtycką, promu „Nova Star”. Orkiestrę zaproszono do wykonania koncertu Fryderyka Chopina na pełnym morzu w ramach wydarzenia „Chopin na Fali / Chopin on a wave”.  

O muzykach trzeba napisać, że są absolwentami polskich akademii muzycznych, średnia wieku orkiestry nie przekracza 30 lat i mimo, że istnieją krócej niż rok, dysponują już oryginalnym brzmieniem. Oprócz koncertu Chopina w wykonaniu studiującego w Zurichu Miłosza Sroczyńskiego, orkiestra w Sztokholmie wykona minimalistyczne dzieło Wojciecha Kilara „Orawa”, które jest szlagierem wszystkich filharmonii, oraz romantyczny utwór Feliksa Nowowiejskiego „Pożegnanie Ellenai” Głosem recytującym poezję Juliusza Słowackiego dopełni aktorka mieszkająca w Sztokholmie Danuta Rechowicz, która także wygłosi słowo wstępne do programu wieczoru.  

Kołobrzeską Orkiestrę Kameralną założyła, program przygotowała i będzie dyrygować Antonina Pola Banaś, absolwentka Gdańskiej Akademii Muzycznej. Także większość z 18 muzyków związana jest z tym ośrodkiem akademickim. Orkiestra ma już w swym dorobku wykonania muzyki Pergolesiego i Vivaldiego. Sztokholm jest tak wyrafinowany muzycznie miastem, że wykonanie koncertu Chopina pod sklepieniem świątyni powinno zainteresować melomanów i dostarczyć im nowych doznań estetycznych. Będą to w kolejności 5 - to koncert na pełnym Bałtyku na promie Nova Star i 6 koncert w Sztokholmie. Program jest częścią projektu „Muzyka Polska nad Bałtykiem” 

Koncert na promie Nova Star na pełnym morzu dziś (piątek) 19

Koncert w Sztokholmie; Kościół św. Jana 20.10 2019 (niedziela) godz. 19 

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Prezydent Miasta Kołobrzeg oraz z udziałem: Polska Żegluga Bałtycka S.A Polferries z siedzibą w Kołobrzegu, Zdrojowa Invest & Hotels, Havet Hotels Resort & SPA, Zarząd Portów Szczecin – Świnoujście, Lokalna Organizacja Turystyczna – Regionu Kołobrzegu, Urząd Marszałkowski Województwa zachodniopomorskiego – Pomorze Zachodnie, Prezydent Miasta Kołobrzeg – Klimatyczny Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu. Organizatorem wydarzenie jest Agentur PolArt we współpracy z Polską Misją Katolicką.  


Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura