LUPUS IN FABULA
"Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać" Ap 1, 19.
1 obserwujący
96 notek
22k odsłony
158 odsłon

Bajka upadku Europy! Tekst raczej dla 18+, chociaż dotyczy Hieronima Boscha

Wykop Skomentuj12

   Był to dzień słoneczny i wielu ludzi spacerowało w parku. Również Jan Potfforny postanowił trochę odpocząć na ulubionej ławce w pobliżu fontanny. W pewnej chwili zdrzemnął się i w czasie tego krótkiego snu doznał wizji, a dotyczyła ona przyszłości naszej obitej i obolałej Europy — matki jednej z najpotężniejszych cywilizacji ludzkości. Gdy obudził się, to spisał swoją wizję na kartce ze szkolnego zeszytu i pozostawił ją na ławce z myślą, że ktoś to przeczyta i opowie innym. Sam zaś wstrząśnięty i smutny poszedł powoli do domu.

  Oto treść jego zapisku: „Widziałem hordy obcych ludzi, którzy przemierzali ulicami wielu miast. Zobaczyłem, że w urzędach i w parlamentach zasiadają w dużej ilości owi obcy mam przybysze. Teraz się cieszą, bo powoli, lecz skutecznie zdobywają nasz kontynent dzięki swojej religii, pełnej siły w nawracaniu niewiernych. A wymyślili oni prosty i łagodny sposób na przyciągnięcie do siebie ludzi. Ponieważ zdobyli już wiele miejsc w Parlamencie Europejskim oraz w parlamentach krajowych, a także w radach miast i gmin, to postanowili przegłosować i wprowadzić w życie dziwną, dotychczas nikomu niewyobrażalną, ustawę. Otóż każdy mężczyzna, który nawróci się na ich religię, będzie mógł legalnie posiadać kilka żon. Podstawą tej decyzji jest fakt, że już dawno temu na naszym kontynencie, w ramach tzw. tolerancji religijnej, zaakceptowano prawo tej religii i respektowanie innych zwyczajów, w tym też wielożeństwa. Od wielu lat obok świeckiego europejskiego prawa istniało równoległe, osobno ustanowione, prawo dla oficjalnie tu mieszkających tych wyznawców. To prawo mówiło, że każdy należący do tej religii może mieć kilka żon. Sprawa to prosta, bo ustawa nie mówiła, że ma to być jakiś wyznawca pochodzący z Południa. Ustawa nie określała też, kiedy nastąpić powinno przejście na tę religię, a i wiek nie grał tu roli. Jedynie wyznawca musiał udowodnić, że przyjął tę religię w krajach, w których istnieje ona od wieków. Pewnego dnia zmówiło się kilka biur turystycznych i zaproponowało wyjazdy do tych krajów, dyskretnie sugerując, że można tam za niewielką opłatą otrzymać świadectwo wyznawania tej religii. W krótkim czasie owe biura turystyczne zbiły majątek, bo wielkie rzesze mężczyzn przeszły na tę religię i teraz legalnie mogli mieć po kilka żon.

 Na tym straciły jedynie domy rozrywki, bo mało kto już tam przychodził, gdyż dawni bywalcy zdobyli własne możliwości przyjemnego pożycia z wieloma kobietami. W ten oto sposób, przy pomocy chuci męskiej, zwanej w psychoanalizie „libido”, świat europejskiej potężnej cywilizacji przemienił się w kontynent grzesznej radości, podobnej jak przedstawiona na obrazie Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich” (z ok. 1500 r.), który w swojej środkowej części pokazuje upadek człowieka i zwycięstwo cielesnego grzechu. Zresztą nie jest to wykluczone, że Hieronim Bosch - artysta i wizjoner, przewidział taki, a nie inny upadek człowieka. Świat jego wizji nigdy nie potępił, gdyż ów obraz stanął nawet na ołtarzu i to w dobie Inkwizycji!

  Nie wojny, nie alkohol i nie tylko tęczowe ideologie czy nie lewackie siły, lecz zwykła męska chuć zmieni niepowtarzalnie oblicze tego świata, ale nie zmieni go na lepsze!"

  Zabrałem ze sobą kartkę z wizją jasnowidza. Jedna rzecz wzbudziła moją uwagę, a mianowicie ślady łez pozostawione na papierze. Jasnowidz Jan Potfforny zapłakał nad upadkiem Europy!

.

image

Hieronim Bosch, "Ogród rozkoszy ziemskich", fragment części środkowej, ok. 1500 r. (il. z domeny publicznej: Tablica środkowa przedstawia upadek ludzkości i zwycięstwo grzechu) - przedstawienie upadku ludzkości i zwycięstwa grzechu.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale