Mors malis, vita bonis!
Jarosław Iwaszkiewicz, "Kościół w Skaryszewie", fragment: "- Ksiądz by chciał, aby wszyscy ludzie do kościoła chodzili. Nie każdy zły, co do kościoła nie chodzi. Nie każdy dobry, co przed ołtarzem klęczy".
6 obserwujących
79 notek
18k odsłon
148 odsłon

Kiedyś podpalano synagogi, palono ludzi, a dziś płonie katedra. Pozostaną tylko bestie

Wykop Skomentuj1


Osobiście nie wierzę w przypadkowy pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu w czasie prac konserwatorskich. Każde prace renowacyjne i konserwatorskie przy obiektach wysokiej klasy zaczynają się od absolutnego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Zabezpieczenie przeciwpożarowe ma miejsce przed rozpoczęciem prac, w trakcie i po zakończeniu.

.

Wydaje mi się, że z tym pożarem mogą być związane podobne działania jak z podpalaniem synagog. Może teraz komuś zależy na zniszczeniu tej ważnej europejskiej tradycji opartej o chrześcijaństwo, może tu chodzi o zamanifestowanie siły antychrześcijańskiej? A może to coś podobnego do podpalenia Reichstagu, czyli czysta prowokacja? W każdym razie to tragiczne zdarzenie — pożar katedry, każdy powinien potraktować jako znak czasu.

.

Tam, gdzie płoną książki i biblioteki – a to już miało miejsce wiele razy, kończy się tolerancja, a tam, gdzie płoną świątynie, kończy się świat wartości, a tam, gdzie płoną ludzie, kończy się człowieczeństwo — a to już zdarzyło się wiele razy — oto nasze czasy, to czas końca człowieka, zostaną tylko bestie!


.

Zapamiętajcie!

Każde prace renowacyjne i konserwatorskie przy obiektach wysokiej klasy zaczynają się od absolutnego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Zabezpieczenie przeciwpożarowe ma miejsce przed rozpoczęciem prac, w trakcie i po zakończeniu.

Oprócz tego podczas takich prac jest czynny specjalistyczny nadzór ochronny 24 h. Kto się zna na sprawach konserwatorskich i muzealnych itp., to zrozumie łatwo, że to nie musiał być przypadek!

.


image

Hieronim Bosch, Piekło (il. z domeny publicznej)

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo