Mors malis, vita bonis!
Jarosław Iwaszkiewicz, "Kościół w Skaryszewie", fragment: "- Ksiądz by chciał, aby wszyscy ludzie do kościoła chodzili. Nie każdy zły, co do kościoła nie chodzi. Nie każdy dobry, co przed ołtarzem klęczy".
5 obserwujących
87 notek
21k odsłon
223 odsłony

W obronie godności osiołka. O pewnym zachowaniu się księdza

Wykop Skomentuj6
image
Wjazd Jezusa na osiłku do Jerozolimy, il. z domeny publicznej

.
Ostatnio głośno mówi się o pewnym zdarzeniu na ziemi kłodzkiej. Otóż jak mi opowiedział sołtys, jeden z duchownych wjechał do świątyni na osiołku, a wydarzyło się to w czasie Niedzieli Palmowej. W internecie było wiele szumu i zamieszania, ludzie się oburzyli, krytykowali i potępiali, twierdząc, że to objaw znęcania się nad zwierzakiem.
Niestety potępiać powinni oni sami siebie. Takie zdarzenie to nic nadzwyczajnego. Kto zna się choć trochę na historii liturgii i dziejach uroczystości kościelnych, to wie, że takie i inne podobne ceremonie były kiedyś czymś powszechnym. Religii zawsze towarzyszyła teatralność, najbardziej w czasach baroku, ale to dawno temu i ten laicki świata zapomniał o kościelnych zwyczajach. Nie ma nic nadzwyczajnego i gorszącego w tym, że ksiądz przejechał się na osiołku. Bardziej gorszące jest kamienne serce bogaczy wobec tragicznego faktu umierania ludzi z głodu!

Krytycy tego zdarzenia z osiołkiem wykazali się brakiem zrozumienia i wiedzy na temat obyczajów kościelnych, a tradycja tzw. Jezuska Palmowego sięga aż średniowiecza!

Jeżeli Jezus przejechał się na osiołku, to według dawnych teologów wręcz uświęcił tego zwierzaka, bo czego się dotknął, stawało się święte, no bo „przecie Bóg ino święty” - mówił wczoraj do mnie sołtys! A ksiądz według kościelnej dogmatyki jest naśladowcą Jezusa, zatem wypada mu jechać na osiołku.

Świat się zlaicyzował i z tego powodu te nieporozumienia.

"Nazajutrz wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, 13 wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie5 oraz «Król izraelski!»
 A gdy Jezus znalazł osiołka, dosiadł go, jak jest napisane:  Nie bój się, Córo Syjońska! Oto Król twój przychodzi, siedząc na oślęciu"
J 12, 12-15.
.
Postscriptum
Hej Wy, którzy to się oburzacie i pisaliście, że to znęcanie się nad zwierzakiem, pytam się Was, a mięso zamordowanych zwierząt to jecie na te Święta? Tu płaczecie, a trupy zwierząt jecie - zwierząt, które okrutnie zabito, aby Wasze ego zadowolić!.


image
Jezusek Palmowy, il. z domeny publicznej
.Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo