Mors malis, vita bonis!
Jarosław Iwaszkiewicz, "Kościół w Skaryszewie", fragment: "- Ksiądz by chciał, aby wszyscy ludzie do kościoła chodzili. Nie każdy zły, co do kościoła nie chodzi. Nie każdy dobry, co przed ołtarzem klęczy".
5 obserwujących
86 notek
21k odsłon
133 odsłony

"Głupia sprawa ... Boga nie ma" - napisał pewien bloger. Odpowiedź sołtysa Magierckiego

Wykop Skomentuj

"Głupia sprawa ... Boga nie ma" - napisał pewien bloger. 

image

Adriaen Brouwer, "Młodzieniec robiący głupie miny", 1635 r.

.

- Skąd Ty to wiesz, że Boga nie ma? Proszę podać łaskawie źródło tej tezy, bo ona zbyt poważna, aby tak łatwo o tym pisać i to publicznie. Najłatwiej jest mówić, że Boga nie ma, a najtrudniej jest czynić miłosierdzie. Czyń miłosierdzie i okazuj ludziom współczucie, to zrozumiesz, że pytanie o istnienie Boga, lub mówienie o Jego nieistnieniu nie ma sensu, sens ma czynie w imię idei Boga miłosierdzia wśród ludzi! Człowiek nie jest w stanie pojąć, czym jest nieskończoność w kosmosie, to jak może pojąc nieskończonego Boga - powiedział sołtys Magiercki. Potem poszedł do stodoły i przyniósł cztery kłosy różnych zbóż: jęczmienia, pszenicy, żyta i owsa.
- Zobacz, człowieku, czy ty potrafisz odróżnić żyto od jęczmienia? Pewien profesor filozofii był kiedyś u nas na wsi na wakacjach i nie potrafił tego uczynić. A ja mu powiedziałem, że skoro nie potrafi odróżnić żyta od jęczmienia, to jak może mówić o boskich sprawach. Profesor przyznał mi rację i powiedział, że błędem w myśleniu człowieka jest pycha. Często buduje on jakąś tezę i od razu zakłada, że ona jest niepodważalna. Lepiej jest czynić miłosierdzie i wierzyć, że Bóg jest nadzieją człowieka na tym padole łez, niż pisać głupoty! - powiedział sołtys.

- A czy ty, uczony Blogerze, potrafisz odróżnić kłos żyta od kłosa jęczmienia? Na pewno jesz czasami żytni chleb, lub pijesz piwo zrobione na jęczmieniu, więc nie jest ci obce to żyto i ten jęczmień! 

.

Nazwiska blogera nie podaję, bo tu nie chodzi o osobę, lecz o problem.

imageWykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale