Mors malis, vita bonis!
Jarosław Iwaszkiewicz, "Kościół w Skaryszewie", fragment: "- Ksiądz by chciał, aby wszyscy ludzie do kościoła chodzili. Nie każdy zły, co do kościoła nie chodzi. Nie każdy dobry, co przed ołtarzem klęczy".
5 obserwujących
86 notek
21k odsłon
102 odsłony

Umarł Bóg, niech żyje człowiek! O destrukcyjnej idei słów kilka sołtysa Magierckiego

Wykop Skomentuj12

image

Jacek Malczewski, "Śmierć", 1902

.

- Umarł Bóg, niech żyje człowiek! Wydawałoby się, że  to i nawet mądre słowa, lecz po głębszym zastanowieniu się  taka teza prowadzi do uznania nicości jako jedynego celu egzystencji człowieka. Gwarancją sensu istnienia człowieka, nie jest jego afirmacją, lecz idea Boga. Ona chroni go przed poczuciem nicości - takie słowa wypowiedział sołtys Andrzej Magiercki, który dziś w południe otrzymał od listonosza przesyłkę. Była to książka Zofii J. Zdybickiej pt. "Pułapka ateizmu", wydana w 2012 roku. A po przeczytaniu jej fragmentu zdobył się na taką a nie inną wypowiedź - chłop też myśli!

Dodam do tej niby filozoficznej wypowiedzi dzielnego sołtysa Magierckiego, że modna współcześnie idea negacji Boga prowadzi do całkowitej destrukcji człowieka, gdyż wiąże się z tym totalny relatywizm wartości. A płynność, niepewność wszystkiego oraz względność wartości jest swego rodzaju paradoksem stojącym w sprzeczności z obiektywnym istnieniem rzeczywistości i jej praw.

Nawet w poglądach materialistów i ateistów mowa jest o rzeczywistości opartej o obiektywne prawa, jak prawa fizyczne materii czy prawa biologiczne przyrody.

Jednak dla wielu pytaniem pozostaje, czy prawa te są stworzone jako pochodne Boga, czy same w sobie są obiektywne i niezależne.

.

Postscriptum

Totalny relatywizm wartości jest dziś bardzo widoczny np. w ideologi "tęczowych": raz chłop a raz baba, czyli właściwie nie wiadomo kto! 

Zapamiętajcie to sobie, że "tęcza i jej ideologia" nie ochroni was przed  lękiem z powodu śmierci! Przed  tym ochroni was idea Boga, jako sens istnienia wszelkiego życia.

.

image

Jacek Malczewski, "Thanatos", ok. 1898


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale