Blog
Fossil
Fosil
7 obserwujących 258 notek 139314 odsłon
Fosil, 17 maja 2017 r.

KOLEJNA ROCZNICA ZNIESIENIA STATUTU ORGANICZNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

92 3 0 A A A

6.maja minela kolejna rocznica zniesienia przez komunistyczne polskie władze Statutu Organicznego Autonomicznego Województwa Śląskiego.


Dnia 6 maja 1945 r. Bolesław Bierut, jako przewodniczący Krajowej Rady Narodowej, podpisał dokument znoszący Statut Organiczny Województwa Śląskiego, co było jednoznaczne z likwidacją autonomicznego województwa śląskiego.


Przywilej autonomii został nadany mieszkańcom Górnego Śląska Ustawą Konstytucyjną Sejmu Rzeczypospolitej z 15 lipca 1920 zawierającą statut organiczny Województwa Śląskiego. Ze względu na przekonanie o jej wadze została uchwalona szybciej, niż sama Konstytucja II RP.

Statut Organiczny miał przekonać wszystkich mieszkańców Górnego Śląska, że wielowiekowa tradycja samorządności Śląska nie zostanie naruszona po przyłączeniu do Polski.


Większość innych (wszystkie?) dekrety Bieruta zostało stopniowo unieważnionych po 1989 r, ten akurat WSZYSTKIE KOLEJNE RZĄDY III RP pozostawiły. 

Czy dekret był legalny? Wątpliwości budzi już sam charakter Krajowej Rady Narodowej, która była ciałem samozwańczym, działającym bez żadnego umocowania ustrojowego i bez demokratycznej legitymacji. Tylko to stanowiło legitymację przy znoszeniu wielu rozporządzeń tego organu. Jednak dla oceny legalności uchylenia statutu organicznego dodatkowe, kluczowe znaczenie ma art. 44 statutu, który wymagał zgody Sejmu Śląskiego dla jakichkolwiek zmian ograniczających zakres kompetencji samorządu woj. śląskiego. Jak wiadomo, ostatnia sesja Sejmu Śląskiego zwołana została w 1939 r., więc o jego zgodzie na jakiekolwiek zmiany mowy być nie może.


Nie zapomnimy, pamiętamy!


Opublikowano: 17.05.2017 09:41.
Autor: Fosil
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Rzeczywistość to jest coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć Philip K. Dick Wpisy wulgarne, niezweryfikowane plotki i ataki ad personam będą kasowane.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • No jak to? PAD czyta z kartki,szok i niedowierzanie,to niemożliwe.Zgromadzenie Ogólne...
  • Duda w ONZ o tym, że... Polska wspiera uchodźców, dba o środowisko, szanuje prawo, które...
  • Polecam na allegro...

Tematy w dziale Kultura