Blog
Fossil
Fosil
8 obserwujących 680 notek 275454 odsłony
Fosil, 3 stycznia 2019 r.

Chiński łazik Chang’e 4 wylądował na „ciemnej” stronie Księżyca.

298 27 0 A A A

To pierwsza ziemska sonda, której udało się tego dokonać.


Chiński łazik Chang’e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Chińczycy dokonali czegoś co nie udało się jeszcze żadnemu innemu krajowi na świecie. Skolonizują Księżyc jako pierwsi?

Chang’e-4 wylądował na powierzchni Księżyca o godzinie 3:26 naszego czasu.

Misja Chang’e-4 rozpoczeła się 8 grudnia, a start odbył się z kosmodromu w Xichang w prowincji Syczuan. Kilka dni temu sonda weszła na orbitę Księżyca i rozpoczęły się przygotowania do lądowania. Sonda wylądowała w zaplanowanym przez Chińczyków miejscu.

Sonda składa się będzie z lądownika oraz łazika, który ma poruszać się po powierzchni Księżyca i badać ją. Lądownik ma prowadzić badania z dziedziny radioastronomii oraz eksperymenty związane z hodowlą roślin w warunkach obniżonej księżycowej grawitacji.

Łazik Chang’e-4 wykona mapę okolic miejsca lądowania, wykorzysta radar do pomiarów grubości i kształtu poszczególnych warstw znajdujących się po powierzchnią oraz zbada ich skład mineralny.

Misja Chang’e-4 jest etapem w drodze do głównego celu założonego przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną. Jest nim stworzenie zamieszkałej przez człowieka bazy na Księżycu. Chang’e-4 będzie drugim, po Chang’e-3 z 2013 roku, chińskim pojazdem, który wyląduje na Srebrnym Globie.

Jako że misja będzie odbywała się po stronie, która nigdy nie jest zwrócona w stronę Ziemi, Chiny wysłały już wcześniej satelitę komunikacyjnego Queqiao, który zapewni łazikowi łączność z Ziemią. Przedstawiciele wywiadu U.S. Air Force zwrócili uwagę na wynikające z tego konsekwencje militarne.

Sonda Chang’e-4 przesłała już na Ziemię pierwsze obrazy z powierzchni Księżyca.

https://www.bbc.com/news/science-environment-46724727

Czytaj więcej: Gwiezdne wojny wracają. Amerykanie obawiają się, że Chińczycy zaatakują z… Księżyca

https://nczas.com/2018/10/14/gwiezdne-wojny-wracaja-amerykanie-obawiaja-sie-ze-chinczycy-zaatakuja-z-ksiezyca-video/


No i kim wy Polacy jesteście skoro zapominacie o waszym  Twardowskim, który pierwszy był na księżycu? Aż wstyd, że taka o nim cisza


Opublikowano: 03.01.2019 15:42.
Autor: Fosil
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Oficjalnie informuję, że wszystkie moje wypowiedzi są tylko akademicką polemiką. Dziękuję za uwagę. Rzeczywistość to jest coś, co nie znika, kiedy przestaje się w to wierzyć Philip K. Dick Wpisy wulgarne, niezweryfikowane plotki i ataki ad personam będą kasowane.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  •                                ...
  •                    ...
  •                   ...

Tematy w dziale Technologie