198 obserwujących
947 notek
2001k odsłon
11236 odsłon

Wśród tajemnic światła(2). W świetle nie ma czasoprzestrzeni.

Wykop Skomentuj104

Eksperyment z “ opóźnionym wyborem”, którego schemat opracował J.A.Wheeler, jako pierwszy w historii fizyki, wynika logicznie z równania falowego E.Schroedingera.Równanie to, podobnie jak równanie falowe elektrodynamiki lub mechaniki klasycznej, jest symetryczne względem przekształcenia zwanego odwróceniem czasu. Ewolucja układu kwantowego w czasie, od dowolnego momentu o wartość "t" do przodu ,będzie równoważna ewolucji układu od tego momentu wstecz, o tę samą wartość "t".

Eksperyment z opóźnionym wyborem pokazuje, że sens pojęć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w mechanice kwantowej jest inny niż w fizyce klasycznej. Rzeczywistość kwantowa jest mieszanką możliwości w każdym czasie, a odpowiednia obserwacja wybiera taką, czy inną historię.

Wheelera eksperyment pomyślany, został kilkakrotnie zrealizowany technicznie, w różnych laboratoriach świata. Pierwszym,który go zrealizował, był zespół na uniwersytecie w Rochester (Anglia) kierowany przez L.Mandela w roku 1989[2],oraz ostatnim w roku 2006 w słynnym paryskim laboratorium optyki kwantowej Aspecta [3].Wyniki całej serii eksperymentów tego typu, oraz zacięte spory interpretacyjne(przypominające znane dyskusje nad Einsteina GE z dylatacją czasu lub skróceniem długości) opisane są w publikacji [4].

Ponad 40 lat prowadzonej dyskusji nad interpretacją "Wheelers delayed-choice experiment"skłania mnie nie do twierdzenia, że czas w świetle nie ma innych własności,lecz , że czasu w świetle nie ma !   Wcześniej Einstein udowodnił,że zegar umieszczony w promieniu światła (mający więc prędkość "c") nie wskazuje upływu czasu,nie oscyluje,nie mierzy czasu( bo tego czasu nie ma !).J

Jeżeli czasu nie ma ,to nie ma w promieniu światła ruchu,a w konsekwencji - przemieszczenia.Foton nie tylko nie doświadcza upływu czasu,także nie zmienia miejsca pobytu.Jest wszędzie,w każdym miejscu wszechświata, bo przestrzeń nie jest parametrem jego wewnętrznych procesów.

Kiedy fotony światła padającego na twoją dłoń, są absorbowane przez atomy substancji tworzących skórę,to występuje wówczas proces kontaktu dwóch wszechświatów:naszego wszechświata czasoprzestrzennego, z wszechświatem świetlnym bez czasoprzestrzeni. Jednak przejścia między nimi nie ma:obiekty zrodzone w jednym wszechświecie-giną w drugim.

___________

[*] Tekst dotyczy fotonów rzeczywistych i nie ma żadnej korelacji z fotonami wirtualnymi,które są konstruktami czysto matematycznymi teorii pól kwantowych.

Literatura

[1]J. A. Wheeler,The “Past” and the “Delayed-Choice” Experiment,In A. R. Marlow (ed.), Mathematical Foundations of Quantum Theory. Academic Press. pp. 30 (1978)

[2]Z.Y.Ou,L.Mandel,Further Evidence of Nonclassical Behavior in Optical Interference,Phys.Rev.Lett.62,291,1989

[3]Vincent Jacques and all,Experimental Realization of Wheeler's Delayed-Choice Gedanken Experiment, Science 16 Feb 2007, arXiv:quant-ph/0610241v1

[4] Delayed choice experiments and the Bohr-Einstein dialog,Conf.Amer.Phil.Soc. and Roy.Soc.,London,1980

Wykop Skomentuj104
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie