204 obserwujących
951 notek
2048k odsłon
  1389   0

Wśród tajemnic światła(3).Fala prawdopodobieństwa fotonu?

Równanie Schrödingera traci sens, gdy go zastosujemy dla fotonu(masa =0, potencjał nieokreślony).Były i są próby ustalenia równania Schrödingera w przedstawieniu pędowym(a nie:położeniowym,lub czasowym) dla fotonu i znalezienia jego rozwiązania, czyli funkcji falowej ψ(r,t) fotonu (gdzie r-wektor położenia fotonu),ale jest podział opinii środowiskowej, co do ich wartości. Najbardziej zachęcające są prace Landaua-Peierlsa [3] , oraz polskiego fizyka matematycznego I.Białynickiego-Biruli [4].

Nie ma jednak wielkiego zainteresowania nimi,jak również nie wiadomo czy ich wyniki mają odniesienia eksperymentalne.Są to prace czysto matematyczne,samo ich sprawdzenie (czy nie ma błędów)zajęło by ogromną ilość czasu,więc brak chętnych do takiej "twórczości"..Wiem o sześciu różnych równaniach funkcji falowej fotonu - czyżby każde było prawdziwe?To bardzo dziwna sytuacja w fizyce.A i w matematyce rejestruje się takie zjawisko: rozmiar tekstu pracy o nowych twierdzeniach, rozmiar dowodów ich prawdziwości, itp. jest tak wielki, że nikt nie podejmuje się ich weryfikacji(bo wymaga miesięcy lub lat).

Poszukiwania prawdziwej funkcji falowej fotonu muszą być oparte o wiedzę eksperymentalną.Foton jest bozonem,a całość Q M (zarówno w wersji Schrödingera jak i w wersji macierzowej Heisenberga)została zastosowana i zweryfikowana głównie na oddziaływaniach fermionów.

Zresztą warto podkreślić,że fizyk francuski,noblista Ludwik de Broglie, funkcję falową "psi" nazwał "falą materii" i ngdy z tej nazwy nie zrezygnował, ignorując -z punktu widzenia filozofii fizyki - propozycję Maxa Borna, probabilistycznej interpretacji funkcji falowej.Argumentował, że prawdopodobieństwo to nie jest własność obiektów świata zewnętrznego, lecz stan umysłu/wiedza człowieka obserwującego, lub eksperymentującego.

Podziwiam intuicję de Broglie'a ,i w zgodzie z nim napiszę , że poszukiwanie fal materii/funkcji falowej dla fotonu , to jednak komiczna sytuacja.Czy jest bowiem w przyrodzie coś drugiego, co byłoby tak odległe w swej istocie od materii/substancji , jak odległe jest światło?

 Literatura

[1]Halliday,Resnick,Walker,Podstawy fizyki,PWN,Warszawa,tom 5,str.18-20,2003

[2]L.Susskind,Mechanika kwantowa,Prószyński i Ska, Warszawa, 2016, str.258-292

[3]L.Landau,G.Peierls, Zeit.Phys. 62,188, 1930

[4]I.Białynicki-Birula, On the Wave Function of the Photon,Acta Phys.Polon.86,s.97-116,1994

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie