246 obserwujących
1040 notek
2354k odsłony
10874 odsłony

Podwójne życie Brunona Miecugowa

Wykop Skomentuj24

„W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną. My, zebrani w dniu 8 lutego 1953 członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, wyrażamy bezwzględne potępienie zdrajców Ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowne stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM, działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali – za amerykańskie pieniądze – szpiegostwo i dywersję. Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne. Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej piętnować wrogów narodu – dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej” – pod tym listem podpisali się m.in. Brunon Miecugow, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Adam Włodek, Kornel Filipowicz, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Władysław Machejek, Maciej Słomczyński, Jan Błoński, Karol Szpalski, Tadeusz Kwiatkowski.
 
Do „Szpilek” Miecugow trafił jako laureat konkursu w ramach promowania młodych talentów – był autorem wierszyka „Lew i konserwa”, z podtytułem „Bajeczka z epilogiem i morałem”. Nie było to jedyna nagroda w życiu Brunona Miecugowa – w 1963 r. otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Opolu za teksty piosenek wojskowych. W swojej autobiografii „Grzeszne życie Brunona Miecugowa” (wyd. Kwadrat Oficyna Wydawnicza 2008 r) napisał, że jego teksty powstały głównie w krakowskich lokalach w „Feniksie”, klubie „Pod Gruszą”, „Warszawiance” czy też „Kaprysie”. Miecugow był tam stałym bywalcem, a nieumiarkowanie w piciu należało do jego ulubionych grzechów. Z nocnych opresji ratował się, jak sam pisał, „powiązaniami wojskowymi”, tworząc teksty piosenek wojskowych.
 
Brunon Miecugow zmarł w 2009 r., rok po opublikowaniu autobiografii. Synem Brunona Miecugowa jest Grzegorz Miecugow, dziennikarz TVN-u, znany z programu „Szkło kontaktowe”.

Tekst jest fragmentem książki pt. „Resortowe dzieci” autorstwa Doroty Kani, Macieja Marosza i dr. Jerzego Targalskiego, która ukaże się jesienią 2013 r.

Dorota Kania

Współpraca Ewa Łosińska

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale