Blog
Świat od mniej znanej strony
ArturZ
ArturZ Ciekawią mnie dalekie kraje, i
16 obserwujących 33 notki 74156 odsłon
ArturZ, 18 czerwca 2012 r.

Piękna Nguyen Thanh Thuy i muzyka Wietnamu.

 

Piękno w dużym stopniu zależy od kanonów estetycznych typowych dla danej kultury. To, co dla przedstawiciela jednego kręgu kulturowego jest eleganckie i wyrafinowane, dla osoby z innej części globu może wydawać się kiczowatym bezguściem. Jednak w dorobku kulturowym każdego kraju i narodu znajdują się elementy, które zachwycają ludzi z różnych stron świata. Przykładem takiego kraju jest Wietnam. Zarówno piękne krajobrazy i niezwykle uprzejmi mieszkańcy, jak i bogata spuścizna kulturowa tego kraju sprawiają, że turystyczne hasło "Wietnam - Ukryty Wdzięk" ("Vietnam - The Hidden Charm") nie jest pustym sloganem. Jako że wietnamska kultura, podobnie jak inne kultury Dalekiego Wschodu jest niezwykle wyrafinowana i różnorodna, więc w niniejszej notce ograniczę się do jednego jej aspektu - muzyki. Jednym z jej czołowych wykonawców jest czarująca Nguyen Thanh Thuy.

 

 

W niniejszej notce zamieściłem trwający nieco ponad 4 i pół minuty materiał filmowy z wietnamskiego kanału HTV7 z Hanoi. Pierwsze pół minuty to fragment rozmowy w studio, gdzie zgodnie z wietnamskim (i nie tylko) savoir vivre, gdy jedna osoba mówi, druga jej nie przeszkadza (kto ogląda polskojęzyczne stacje TV, ten zauważy różnicę). Następnie równie piękna, co utalentowana Nguyen Thanh Thuy gra na klasycznym instrumencie Dan Tranh. Zwraca uwagę niepowtarzalne, nieco płaczliwe brzmienie, które - przy wielu podobieństwach - odróżnia ową muzykę od klasycznej muzyki chińskiej. Ale i uroda artystki nie pozostawi obojętnym zwłaszcza Panów, którzy obejrzą filmik. Ze swej strony przepraszam za nienajlepszą jakość zamieszczonego nagrania, które pochodzi z początku 2007 r. Niestety, nowszego i lepszego nie znalazłem. Wietnamska muzyka jest, jak na razie, znacznie mniej rozpropagowana w Internecie niż chińska czy japońska. Wskazuje na to też fakt, że pani Nguyen, mimo, że jest zaliczana do czołowych wykonawców wietnamskiej muzyki klasycznej, nie znalazła miejsca w Wikipedii.

 

Opublikowano: 18.06.2012 23:08.
Autor: ArturZ
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki" - przysłowie chińskie. "Zachód podbił świat nie dzięki wyższości swoich idei, wartości czy religii, lecz dzięki lepiej rozwiniętemu aparatowi zorganizowanej przemocy. Ludzie Zachodu często o tym zapominają, ludzie spoza Zachodu – nigdy." - Samuel Huntington.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @DEDA Gdyby o wynikach w rozwoju decydowala taniosc pracy, liderem bylaby Czarna Afryka, gdzie...
  • @All W Hiszpanii, gdzie obecnie przebywam, restauracja z Szanghaju, taka co to serwuje dania...
  • @Autor Dziekuje za tekst o jednej z najwazniejszych rzek globu. Pozdrowienia z Hiszpanii.

Tematy w dziale