Blog
Świat od mniej znanej strony
ArturZ
ArturZ Ciekawią mnie dalekie kraje.
17 obserwujących 6 notek 82695 odsłon
ArturZ, 6 listopada 2012 r.

Ondol, koreański sposób na zimę.

1044 7 0 A A A
Tradycyjny dom - hanok. Widoczne są tu kominy i charakterystycznie podwyższona podłoga. Fot.Klaus314,Domena publiczna,Wikipedia.
Tradycyjny dom - hanok. Widoczne są tu kominy i charakterystycznie podwyższona podłoga. Fot.Klaus314,Domena publiczna,Wikipedia.

 

Spadające z drzew listowie oraz opadające słupki rtęci w termometrach zwiastują, że nieuchronie zbliża się zima. Dotyczy to także dalekich krajów, np. Korei. Jakkolwiek Półwysep Koreański znajduje się mniej więcej na wysokości Grecji, to z racji sąsiedztwa Syberii i Mandżurii tamtejsze zimy potrafią solidnie dać się ludziom we znaki. Koreańczycy od wieków radzą sobie z tym problemem za pomocą rozwiązania, jakim jest ondol.

 

Ondol to tradycyjny koreański system ogrzewania podpodłogowego. Jego główne elementy to: kominek lub piec (używany także do gotowania) znajdujący się pod kamienną podłogą, kamienne filary podpodłogowe tworzące system kanałów cieplnych ogrzewających podłogę, i wreszcie pionowy komin. Na filarach znajdują się kamienne płyty, warstwa gliny oraz warstwa izotermiczna, jak np. nasączony olejem papier.

Rzecz jasna, ondol znajdował się wszędzie tam, gdzie przebywali ludzie: w buddyjskich klasztorach, w tradycyjnych koreańskich domach (tzw. hanok). Występował zarówno w siedzibach bogaczy, jak i w skromnych domostwach chłopów. Zgodnie z tradycją, cieplejsze miejsca (czyli tam, gdzie pod podłogą przebiegały strumienie ciepłego powietrza)  były rezerwowane dla osób starszych i dla honorowych gości.

Najstarszy odkryty przez archeologów ondol liczy sobie 3000 lat. Znajduje się on w Unggi, w Korei Pn., w pobliżu granicy z Rosją. To prawdopodobnie wówczas ondol stał się nieodłącznym elementem koreańskiej architektury. Nawiasem mówiąc, przez szereg stuleci ondol był potocznie nazywany gudeul (kudul), od "guun-dol" ("rozgrzany kamień"). Nazwa "ondol" upowszechniła się dopiero w XIX wieku.

Dawniej używanym w ondolach opałem była słoma ryżowa, suche odpady organiczne i różnego rodzaju drewno, a w bliższych nam czasach także węgiel. Oprócz ogrzewania typowy ondol służył też do gotowania posiłków. Pogoda oraz częstotliwość przygotowywania posiłków decydowały o tym, jak często i w jakich ilościach opalano w ondolu. Obecnie w koreańskich domach stosuje się ondole ogrzewane cyrkulującą ciepłą wodą lub energią elektryczną, przez co z krajobrazu tamtejszych miast zniknął duszący smog będący pochodną mieszaniną dymu z tysięcy ondoli i wilgotnego powietrza.

Na przedstawionych powyżej zdjęciach widac różne elementy tradycyjnych ondoli. Takie i podobne ondole można zobaczyć w skansenach (Korean Folk Villages) rozsianych po całej Korei Pd.

Opublikowano: 06.11.2012 15:30.
Autor: ArturZ
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki" - przysłowie chińskie. "Zachód podbił świat nie dzięki wyższości swoich idei, wartości czy religii, lecz dzięki lepiej rozwiniętemu aparatowi zorganizowanej przemocy. Ludzie Zachodu często o tym zapominają, ludzie spoza Zachodu – nigdy." - Samuel Huntington.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Według kaczystowskiej ideologii, przed 966 r. Polska była czymś na kształt Papui Nowej...
  • Marek Orzechowski - "Mój sąsiad islamista". Wstrząsająca lektura o postępującej islamizacji...
  • A kogo obchodzi ta szmata? To etyczny analfabeta. Nie odróżnia tych, którzy ratowali Żydów...

Tematy w dziale Rozmaitości