0 obserwujących
93 notki
31k odsłon
141 odsłon

BRAK LEKÓW 2019

Wykop Skomentuj6


A tymczasem w 2008 r ----

forsal.pl  20 września 2008, 09:07 | Aktualizacja: 20.09.2008, 09:12

Państwowe firmy farmaceutyczne czekają na chętnych

Skarb państwa zdecydował o końcu Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. Zgodnie z nowym projektem trzy tworzące go Polfy mają zostać sprzedane inwestorom już do końca 2009 r. 

Koniec z marzeniami o giełdzie. Ostatnie państwowe Polfy, tworzące dziś Polski Holding Farmaceutyczny, zostaną sprzedane w drodze negocjacji z inwestorami. I to najpóźniej do końca przyszłego roku, a nie – jak wcześniej zakładał resort skarbu w czteroletnim programie prywatyzacji – do 2010/2011 r.

– Przy obecnej dekoniunkturze trudno liczyć na duże zainteresowanie akcjami spółek z branży farmaceutycznej – mówi „Rzeczpospolitej” Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiadający za farmację. – A kondycja tych Polf nie jest najlepsza, więc czekanie na dogodny moment na rynkach może jeszcze ją pogorszyć. Utworzenie PHF było błędem i dziś można jedynie jak najszybciej rozwiązać holding i sprywatyzować te firmy oddzielnie. Stąd decyzja o przyspieszeniu prac. 

Dotychczas prywatyzacja ostatnich państwowych Polf rozbijała się o obowiązującą do końca bieżącego roku, przyjętą jeszcze za rządów SLD, strategię dla przemysłu farmaceutycznego. Zakłada ona dalszą integrację tych firm przez przekształcanie holdingu w koncern, uniemożliwiając prywatyzację. 

Ministerstwo Gospodarki, które odpowiada za ów dokument, po blisko roku wypracowało wreszcie projekt zmian w strategii umożliwiający sprzedaż zakładów. W październiku ma on trafić pod obrady Rady Ministrów. 

Tymczasem na ladę trafiła ostatnia z dwóch państwowych firm zajmujących się dystrybucją leków – Cefarm Białystok. 

– Skarb Państwa chciałby uzyskać za Cefarm maksymalną cenę – mówi Bury. – To atrakcyjna spółka: ma 54 apteki, rosnące dynamicznie przychody i zyski.

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo