93 obserwujących
632 notki
937k odsłon
  5780   19

Pourquoi mourir pour Ukraine? Tajemniczy wirus atakuje polskich blogerów

Gdy dziś, w kontekście konfliktu na Ukrainie, zapoznaję się z opiniami reprezentantów nurtu „realistycznego” to zaprawdę nie wiem – czy śmiać się, czy płakać? Tak jakby dopadł ich jakiś niezwykle zjadliwy wirus. Gwoli sprawiedliwości zaznaczę, że kierunek ten ma różne odcienie. Jedni idą po bandzie i roztkliwiają się nad niedolami barbarzyńskich napastników, przyjmują rolę adwokatów zbrodniarzy z Buczy i szukają na Ukrainie tego, czego tam na pewno nie ma. Drudzy rozpaczliwie podsuwają odbiorcom alibi dla (moim zdaniem naiwnego) uzasadnienia postępowania Chanatu Moskiewskiego, odwołują się do „dobroci” poszczególnych – z punktu widzenia mieszkańców Rosji – odrodnych (!) jednostek władających Rosją, czy wreszcie starają się uzasadnić, że to nie nasza wojna i najlepiej będzie przespać ją pod pierzyną. Każdy z nich okrutnie błądzi. To – oczywiście – uprzejme założenie, bo o interesowność w tym względzie nie chcę nikogo (lub prawie nikogo) podejrzewać. Jakby nie było, próby relatywizowania winy oraz pozowania na posiadaczy najtajniejszych tajemnic są zwyczajnie śmieszne; żeby nie powiedzieć – przerażające swą miałkością. 

Chociaż używam mocnych słów, to nie chcę by przerodziły się w słowa grube. To w końcu moi rodacy, w większości prawdopodobnie patrioci, a rzeczą ludzką jest błądzić. Dlatego – chyba ostatni raz – pozwolę sobie na wyciągnięcie ręki i podrzucam koło ratunkowe. Trochę to nietypowa forma ratownicza, ale proponuję, aby „realiści” odpowiedzieli sobie na kilka pytań. Zatem…

1.    Czy Wielka Brytania oraz Francja w roku 1939 postąpiły słusznie nie interweniując odpowiednio w obronie Rzeczypospolitej?
2.    Czy da się nazwać mądrym przymykanie oczu na remilitaryzację Nadrenii, zajęcie Sudetów i Kłajpedy, anschluss Austrii?
3.    Czy należy przyjąć za uzasadnione przypuszczenie, iż stanowcza interwencja mocarstw zachodnich wobec państwa Hitlera i stawienie mu skutecznego oporu zminimalizowałaby prawdopodobieństwo poddania wschodniej Europy pod zwierzchność ZSRR?
4.    Czy zarówno Niemcy, jak i ZSRR miały uzasadnione (w świetle prawa, etyki i moralności) upoważnienie do napaści na Rzeczpospolitą?
5.    Czy wojna Wielkiej Brytanii z Niemcami była naszą wojną?
6.    Czy wolałbyś (wolałabyś) żyć w przedwojennej Wielkiej Brytanii, czy też  w nazistowskiej III Rzeszy lub Związku Sowieckim?

A teraz wystarczy pomyśleć: dlaczego nie musimy dziś umierać za Gdańsk?  Czas start!


PS Panie @misiu, tak, wiem.Ale czasami człowiek musi, inaczej...

---------------------------------------
Obrazy wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Lubię to! Skomentuj258 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura