52 obserwujących
377 notek
452k odsłony
617 odsłon

Federacja Młodzieży Walczącej – zapomniany epizod z dziejów PRL-u

Wykop Skomentuj15

Często bywało gorąco…

image

…a sprawność fizyczna w takich sytuacjach bardzo się przydawała.

Właśnie na tle podjęcia rozmów opozycji z komunistami zarysowały się w środowisku wyraźne podziały. Znacząca część działaczy uznawała taki scenariusz za szansę na wyjście z impasu i wierzyła w dobre intencje władców PRL. Inni byli przekonani, że propozycje rządzących są li tylko wabikiem dla naiwniaków i mają służyć do przeprowadzenia znanej z historii mistyfikacji, określanej słowami: „wiele musi się zmienić by wszystko zostało tak jak było”.

Spór postanowiono rozwiązać w trakcie bezpośredniego spotkania delegatów z poszczególnych ośrodków. Odbyło się ono 13 maja 1989 r. w Warszawie i wzięli w nim udział  przedstawiciele z regionów: Pomorza Wschodniego (Bydgoszcz, Gdynia), Pomorza Zachodniego (Szczecin), Warmii i Mazur (Olsztyn, Suwałki), Regionu Centralnego (Częstochowa, Łódź, Piotrków Trybunalski), Górnego Śląska (Katowice), Regionu Mazowsze (Radom, Warszawa) i RKMN Szczecina. „Stwierdzono wtedy, że jedynym celem ideowym Federacji była walka o niepodległość Polski, do której chciano przygotować organizacyjnie młodzież skupioną w FMW. Walkę o niepodległość zdefiniowano jako działania, które bezpośrednio lub pośrednio zmierzały do obalenia systemu komunistycznego. Wychodząc z tego założenia, odrzucono i potępiono wszystkie inicjatywy, które były określane w tamtym czasie mianem „dialogu i porozumienia”. Opisano je jako antyniepodległościowe, a osoby realizujące tę linię polityczną nazwano kolaborantami.”

Nie wszyscy zaakceptowali powyższe ustalenia. Niektórzy ulegli argumentacji starszych kolegów będących zwolennikami „okrągłego stołu” i oddali im swe usługi. Spora grupa uznała misję za zakończoną i wybrała azymut na studia, rodzinę i pracę. Jednak znacząca liczba członków FMW nie zamierzała składać broni. Najbardziej nieprzejednani postanowili wesprzeć siły kontestujące „mebel bez kantów” i zasilili szeregi KPN oraz Solidarności Walczącej.

image

Połączenie sił FMW z innymi formacjami opozycyjnymi dawało efekty.

image

Nie wszyscy dali się uwieść.

Okazji do wyrażenia niezgody na zawłaszczenie procesu zmian przez duet komuniści-konstruktywna opozycja w owym czasie było wiele. Najbardziej znaną stały się krakowskie wydarzenia z 16 maja 1989 r. Wtedy to pod hasłem „Sowieci do domu!” manifestowały tysiące Krakusów. Organizatorzy demonstracji wywodzili się z KPN i FMW. Pod konsulatem demonstrantów zaatakowały oddziały ZOMO, wykorzystujące dwie armatki wodne. Walki przeniosły się na Planty i Stare Miasto. Rzucano w milicjantów kamieniami i kostkami bruku. Wśród demonstrantów było wielu rannych. Starcia trwały do wieczora. I podobnie przez kolejne dwa dni. Władza była na to przygotowana. W gotowości czekały 3 bataliony Operacyjne ZOMO z Krakowa, 260 funkcjonariuszy z Katowic stało w odwodzie a pluton specjalny - 24 funkcjonariuszy po cywilnemu miało rozpracowywać działania manifestantów "od środka". Aresztowano kilkudziesięciu demonstrantów. Podobna ilość ludzi (po obu stronach) odniosła rany. Mniej dramatyczne wydarzenia miały miejsce w kilkunastu miastach. Były to już ostatnie ze spektakularnych akcji FMW. 10 kwietnia 1990 r. SB zamknęła sprawę „Federacja”.

Pewnym jest, że młodzież spod znaku Federacji Młodzieży Walczącej przyłożyła się – oczywiście na skalę swych możliwości - do rozmontowania gmachu PRL. Dała też świadectwo przywiązania do idei wolności. Obecnie ze świecą można szukać byłych działaczy i sympatyków FMW w gronie ludzi decydujących o polskiej polityce, choć są już ludźmi dojrzałymi (+- 50 lat). Cały czas ster nawy państwowej pozostaje w rękach osób o jedno pokolenie starszych i wydaje się, iż zostanie przejęty przez ludzi o jedno pokolenie młodszych. Ustalenie przyczyn takiego stanu pozostawiam Czytelnikom.

A morał? Tym razem go nie ma. Napisałem o FMW, bo po prostu coś tak mnie naszło…


Linki:
http://fmw.karta.org.pl/?post_type=portfolio&p=9646
http://www.fmw.org.pl/

Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura