52 obserwujących
375 notek
452k odsłony
3468 odsłon

Hetman Chmielnicki i prezydent Zełenski, czyli smutny scenariusz dla Ukrainy

Wykop Skomentuj39

image

B. Chmielnicki wskazuje drogę, która okazała się drogą przez piekło...

image

Jaki kierunek wskazuje obywatelom Ukrainy W. Zełenski?

Jak najczęściej kończy się dla Ukraińców oddawanie władzy nad sobą osobom de facto znikąd, dobrze obrazuje przypadek… B. Chmielnickiego. Żarty? A gdzieżby! Choć dla wielu naszych sąsiadów (szczególnie tych z zachodnich i centralnych regionów kraju) postać hetmana jest nieomal świętą, to trzeba pamiętać, że jest to uwielbienie na wyrost. Do dziś nie wiadomo skąd naprawdę wziął się Chmielnicki (vel Chmiel). Istnieją wprawdzie przekazy o jego działalności bezpośrednio poprzedzającej wejście na arenę dziejów, lecz są one mętne, tajemnicze, niejednoznaczne…

Większość  badaczy biografii hetmana mówi, iż wypowiedzenie wierności Rzeczypospolitej, przez kozaków i prawie cały lud ruski, nastąpiło za sprawą agitacji  prowadzonej szeroko i umiejętnie przez Chmielnickiego. Tajemnicą poliszynela jest dziś również to, że w przeddzień powstania przyszły hetman intensywnie konferował w ukryciu z przedstawicielami  Wiednia, Stambułu i Sztokholmu. Tym bowiem stolicom nie w smak były plany Warszawy rozprawienia się raz na zawsze z Chanatem Krymskim, Brandenburgią i flirtowanie z Paryżem. Ile złota i srebra podczas tych narad zmieniło właściciela  - nikt dziś nie wie. I właśnie przez te szlachetne metale prawie cała Ukraina przeobraziła się w ciągu kilkunastu lat w krainę śmierci. Miasta spalone, wsie wyludnione, sady wycięte, pola niezaorane, niepoliczalne stada bydła wytrzebione, kości poległych i zamordowanych rozrzucone. A sama Ukraina podzielona między ościenne potęgi z ludem zdegenerowanym  i krwawą „demokracją”. W ten oto sposób szansa na budowę ojczystego domu od podstaw została zaprzepaszczona. Znów wycięto rodzimą elitę, a ci których nie wbito na pal lub nie ścięto, wybrali albo wtopienie się w etnos polski, albo kooperację z Rosjanami. Dzikość ludu zwyciężyła, a on na wiele lat pogrążył się w letargu, by przebudzać się zeń co kilkaset lat. Kto był tego sprawcą? Można sądzić, że przede wszystkim ten ubóstwiany hetman Chmielnicki.

Naukowcy starający się ustalić pochodzenie przywódcy „całej Rusi” mają wielki kłopot. Bierze się on stąd, że według jednych źródeł jego przodkowie wywodzili się spośród niezbyt zamożnej szlachty ruskiej. Inne pozwalają przypuszczać, iż byli prawosławnymi mieszczanami lub zamieszkiwali „lackie” Mazowsze. To oznacza, że właściwie nic nie wiadomo, ale… W XIX w. żył na Ukrainie Tomasz Padurra, poeta, działacz społeczny, pisarz i historyk-amator. Co ważne mający opinię nieposzlakowanie uczciwego człowieka. Cenili go rodacy (Polacy), lecz również dobre stosunki miał z Ukraińcami i Rosjanami. Dzięki temu stały przed nim otworem rosyjskie archiwa. Zarówno państwowe, jak i cerkiewne. Metropolita kijowski Eugeniusz udostępnił Padurrze archiwalne notatki dotyczące dziejów Ukrainy. Jedna z nich, datowana na 19.IV.1657 r. i sporządzona przez carskiego namiestnika, zawierała następującą informację o B. Chmielnickim:

„W mieście Chmielniku, wojewody Mieleckiego, w województwie podolskim, syn rzeźnika na imię Berko, upodobawszy sobie wyznanie rzymskokatolickie, udał się z prośbą do księdza Michała jezuity, kapelana zamkowego, żądając chrztu. Jezuita poszedł z nim do wojewody i prosił dla niego o względy, co otrzymawszy, ochrzcił Berka w kaplicy zamkowej, dając mu na imię Michał, a nazwisko od miejsca rodzinnego – Chmielnicki…”

Dalsze losy wspomnianego wychrzty, Berka vel Michała Chmielnickiego, łączą się nierozłącznie z Subotowem, które dzierżył później sam… Bohdan Chmielnicki. Ile w tym prawdy trudno orzec. Niektórzy historycy dają temu wiarę (vide: link poniżej). Jednakowoż takie dane znajdowały się w oficjalnych archiwach carskich i metropolitalnych. Ponadto sytuacja taka nie byłaby czymś nadzwyczajnym, gdyż starozakonni wstępowali w szeregi kozaków i odgrywali niekiedy znaczące role.

Jeśli rzeczywiście prawie cztery wieki temu najwyższa władza na Ukrainie znalazła się w rękach osoby „wymyślonej”, która doprowadziła ziemie ukrainne na skraj przepaści i na zawsze „przeorała” po barbarzyńsku umysły Ukraińców, to obecna sytuacja nie powinna nastrajać optymistycznie. Być może to stwierdzenie wydaje się zbyt daleko posuniętym porównaniem, lecz takie są fakty. Skoro tak, to będzie – niestety – ciekawie. Wprawdzie ktoś powiedział, że historia powtarza się jako farsa, ale kto zagwarantuje, że tym razem będzie tylko śmiesznie?

Nasi sąsiedzi dowiedli, że tak naprawdę są dopiero w politycznym przedszkolu. Postponowanie kogokolwiek z powodu jego narodowości, wiary czy pochodzenia jest mi obce. Ostatnie wybory na Ukrainie dowiodły jednak, że ukraiński „kołobłęd” wciąż trwa, a nawet się nasila. Czy za parę lat granice Ukrainy popękają? Czy powstanie Republika Zachodnioukraińska mocno różniąca się od reszty Ukrainy, a pozostałe obszary podzielą los Donbasu? Czy konfrontacja amerykańsko-rosyjska znajdzie na Ukrainie swoją kumulację? Czy Ukraińcy staną się obywatelami drugiej kategorii w nominalnie swoim państwie? Czy za niedługo będziemy nazywać Ukrainę europejskim „jądrem ciemności”? Czy ukraińscy oligarchowie wraz ze swoimi ziomkami, zajmującymi najważniejsze politycznie fotele, ścisną w miłosnym uniesieniu lud ukraiński tak mocno, że ten straci  oddech? Czas pokaże. Wiem za to jedno. Chociaż sami wybrali, to jest mi ich szczerze żal. Naprawdę żal…Linki:
https://politikus.ru/articles/politics/51419-stranu-ty-ne-zasluzhil-hohol.html


https://pl.pinterest.com/


https://allegro.pl/oferta/kozacy-pisza-list-do-sultana-repin-obraz-6634165792https://archive.org/details/bohdanchmielnick00gawruoft/page/n45
Od s. 39.


Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka