63 obserwujących
328 notek
623k odsłony
  177   0

Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego 2017

P5140044m

Prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski Mateusz Parys zwrócił uwagę, że w tym roku uroczystości odbywają się po raz pierwszy pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego w Warszawie, wcześniej wieńce składano pod pamiątkową tablicą przy al. Wojska Polskiego 40. "O ten pomnik upomnieli się młodzi ludzie" - podkreślił. I zachęcił do lektury raportów Pileckiego z Auschwitz, które teraz zostały ponowie wydane.
Jak zauważył, raport stanowi niezwykłe świadectwo odwagi, ale jest też lekturą pokazującą jak ludzie potrafią przeżyć nawet w najtrudniejszych warunkach.

P5140048m

Redaktor Naczelny Serwisów Obcojęzycznych PAP Paweł Korsun podkreślił: "Rotmistrz Pilecki był i jest gwiazdą światową. Rotmistrz Pilecki nie umarł, rotmistrz Pilecki żyje i ma się coraz lepiej - żyje w naszych głowach i sercach. I chodzi o to, żeby codziennie rodził się w coraz większej liczbie głów i serc na całym świecie, bo im żywszy rtm. Pilecki, tym żywsze będą Rzeczpospolite i jej młodzieży chowanie. Rotmistrz Pilecki i szereg innych niezwykle odważnych ludzi - Niezłomni zostali wyklęci nie tylko dlatego, że mieli własne zdanie, oni zostali wyklęci dlatego, że mieli rację stanu. Historia w tej chwili wcale się nie powtarza, lecz trwa cały czas. Są ośrodki, są stolice, którym cały czas się nie podoba, że Polska ma swoje zdanie i mało tego - że ma rację. Dlatego niezwykle istotne jest szerzenie wiedzy na temat rtm. Pileckiego i tego, co zrobił i tego, co zrobili inni niezłomni".

Po przemówieniach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Witolda Pileckiego. Odczytano także "Przesłanie pana Cogito" Zbigniewa Herberta.

IMG_8424m

P5140057m

IMG_8431m

IMG_8536m

Organizatorem obchodów była Fundacja Służba Niepodległej, współorganizatorami: KoLiber Warszawa oraz Młodzi dla Polski, a partnerami: Sapere Aude oraz Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.
Blogpress.pl po raz piąty objął to wydarzenie patronatem medialnym

Warto dodać, że niewielka grupka osób działająca pod szyldem Obywatele RP usiłowała zakłócić uroczystości. Tuż za pomnikiem wywiesili banery z różnymi hasłami, m.in. "Moją ojczyzną jest człowieczeństwo", treść jednego z nich uderzała w część Żołnierzy Wyklętych.

Relacja filmowa z marszu i uroczystości pod pomnikiem:

Relacja: Margotte i Bernard

IMG_8483m

IMG_8481m

IMG_8458m

IMG_8454m

IMG_8406m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157681833694181


Źródło: http://blogpress.pl/node/24002

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura