mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
5 obserwujących
13 notek
2789 odsłon
  289   0

Czarny rynek fałszywych świadectw szczepień przeciwko koronawirusowi


Check Point Research (CPR), firma programistyczna, przeprowadziła  провела  badania na czarnym rynku fałszywych świadectw szczepień przeciwko COVID-19 i stwierdziła, że ​​rynek ten rozrósł się do 29 krajów na całym świecie.
Po raz pierwszy na listę krajów, w których produkowane i używane są falsyfikaty, znalazły się Austria, Brazylia, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Singapur, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Eksperci CPR twierdzą, że 10 sierpnia na komunikatorze Telegram było około 1000 dostawców fałszywych świadectw szczepień. Teraz ich liczba przekroczyła 10 tys.
Wcześniej fałszywe certyfikaty były dostępne w Telegramie za 85 USD. Jednak odkąd prezydent USA Joe Biden ogłosił obowiązkowe szczepienia dla pracowników rządowych, cena „zarejestrowanego” certyfikatu szczepionki wydanego przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wzrosła do 200 USD.
Wzrosła również liczba członków grupy Telegram, w której handlują certyfikatami. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosła z 30 tys. do 300 tys. osób.
Badanie wykazało, że w grudniu 2020 r. w darknecie sprzedano kilkaset szczepionek COVID-19 za średnio 250 USD.
Następnie czarny rynek zaczął sprzedawać fałszywe negatywne testy na COVID-19 i świadectwa szczepień za 130-150 USD.
Ludzie mogą teraz uzyskać fałszywe paszporty lub certyfikaty szczepień przeciwko koronawirusowi, karty szczepień CDC i brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) oraz fałszywe testy na COVID-19.
Jednym z największych rynków podrabiania jest Singapur, gdzie fałszywe świadectwo szczepienia kosztuje 250 euro. Mieszkańcy Litwy, Malty, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Irlandii, Włoch, Austrii i kilku innych krajów mogą otrzymać fałszywe świadectwo szczepienia taniej - za 150 euro.
Okazało się też, że hakerzy i eksperci techniczni nie są jedynym źródłem na uzyskanie certyfikatu. W Austrii opracowano bota Telegram, który może pomóc ludziom uzyskać fałszywe certyfikaty szczepień przeciwko COVID-19 za darmo. Konsumenci muszą jedynie wypełnić swoje dane.
W Rosji, wraz z wprowadzeniem w czerwcu wstępu do restauracji, kawiarni i innych placówek gastronomicznych po okazaniu świadectwa szczepienia, kody QR również zaczęły być aktywnie sprzedawane w  nieleganym segmencie Internetu. 29 czerwca Roskomnadzor*1.poinformował o zablokowaniu około  tysiąca stron zajmujących się taką sprzedażą.

*1.
 Federalna Służba Nadzoru w Sferze Komunikacji, Informatyki i Środków Masowej Komunikacji
( Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций )

Źródło:

https://octagon.media/novosti/mirovoj_chernyj_rynok_poddelnyx_sertifikatov_vakcinacii_ot_koronavirusa_vyros_v_10_raz.html
autor:  Варвара Колобова
tytuł oryginału: “Мировой чёрный рынок поддельных сертификатов вакцинации от коронавируса вырос в 10 раз”
24 września 2021,

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości