mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
8 obserwujących
32 notki
6212 odsłon
  198   2

El Murid: Nie nas, ale was ...

Kilka dni temu, podczas Tygodnia Energetycznego *1., Putin po raz kolejny wypowiedział zdanie, że „Rosja wyczerpała swój limit rewolucji”.  Czyli “co kogo boli”, w skrócie ...

Pod pewnymi względami obsesyjny nawrót Putina do tematu niedopuszczalności rewolucji przypomina nieśmiertelną komedię Gajdaia „Operacja Y”: „…Co może nas uchronić przed rewizją? - Wybaczcie, nie nas, ale was ... ”

Osobiście Putin oczywiście wyczerpał swój limit. Był bezpośrednio zaangażowany w dwie rewolucje. W wyniku pierwszej, ze zmarginalizowanego wcześniej a właściwie wyrzuconego na peryferie systemu KGB-owca (za jakie osiągnięcia w służbie - tego będzie można doszukać  się w odpowiednim czasie), stał się regionalnym bonzą. Co samo w sobie było bardzo przyzwoitym awansem społecznym. Gdyby nie upadek ZSRR, zakończyłby karierę jako nadzorca  uniwersyteckich delatorów. Nie miał szans przeskoczyć tego sufitu. Druga rewolucja miała miejsce na początku XXI wieku i nie została jeszcze opisana. Być może zostanie upamiętniona w kategoriach wyroku trybunału podobnego do norymberskiego, bo druga rewolucja to przyjście zbrodniarzy do dźwigni władzy i przekształcenie Rosji w państwo mafijne. A Putin, w rezultacie  tej rewolucji, zajął najwyższe możliwe miejsce. Powyżej – był już tylko międzynarodowy konglomerat przestępczy, ale tam nie dosięgnął. Tam jedzą takich jak on na śniadanie, dlatego wskazali mu miejsce, na którym zakończył się jego awans społeczny. Ale ogólnie rzecz biorąc, druga rewolucja dla Putina  okazała się więcej niż udana: z jednego z tysięcy małych regionalnych szefów wspiął się na poziom federalny, szybko przeskoczył  kilka stopni  - i  wspiął się na najwyższy dostępny poziom.

Tak więc osobisty limit rewolucji przez Putina –  został całkowicie wyczerpany. Teraz, przez całe dwadzieścia minionych lat i resztę swojego niegodziwego życia, poświęca  tylko jednej rzeczy: zachowaniu osobistych korzyści wyniesionych z tych dwóch rewolucji. Jasne jest, że teraz każdy, kto kwestionuje te wyniki, jest wrogiem numer jeden Putina. Dlatego temat stabilności jest dla niego najważniejszy.

Problem w tym, że to nie działa w ten sposób. Można trzymać się władzy zębami. Można stworzyć model istnienia i chcieć zamknąć go w  kaspsule całkowitej inercji - po prostu dlatego, że poza tym modelem - to utrata wszystkiego. Azjatycki sposób produkcji, jak Marks nazwał ten stan, zakłada dychotomię władzy i własności. Można uchronić swoje łupy tylko za pomocą władzy. Całkowite lekceważenie prawa stworzyło klasyczną, nierozwiązywalną sytuację dla Putina i jego kliki: nie mogą oddać władzy bez utraty tego, co zostało skradzione z kraju. Dlatego dla nich, pojęcie stabilności , to zachowanie tego, co udało im się zagarnąć.

Rewolucje nie znają zadanych limitów. Sytuacje rewolucyjne tworzy sama władza, jej ograniczonść, jej niezdolność do rozwiązywania problemów i  sprzeczności. Jej indolencja wobec zadań stojących przed krajem i społeczeństwem. A jeśli tak jest, to prędzej czy później nastąpi rewolucja. Czy będzie to tylko przewrót na szczycie, czy będzie to wydarzenie wyższego rzędu, czy całkowity demontaż dotychczasowego  "porządku rzeczy" – tego nie da się przewidzieć. Nie da się bowiem naprawić trwale bezproduktywnego reżimu. Ani jednego dnia reżim Putina, nie sprostał zadaniom stojącym przed krajem. Po prostu zgarnął to, co zostało stworzone przez pokolenia przodków - wygarniając resztę prawie do samego dna.


Pytanie: ilu ludzi jeszcze Putin zdoła zniszczyć dla zachowania status quo, zanim na zawsze odejdzie z naszego życia.


1.* Międzynarodowe Forum "rosyjski tydzień energetyczny"  zostało ustanowione rozporządzeniem rządu Federacji Rosyjskiej nr 2026-r z dnia 27 września 2016 r. z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem rządu Federacji Rosyjskiej nr 438-r z dnia 16 marca 2018 r.
https://rusenergyweek.com/

https://el-murid.livejournal.com/4916201.html

“Не нас, а вас”

15-окт-2021
Эль Мюрид (Анатолий Несмиян)
 

Anatolij Jewgieniewicz Nesmiyan – El Murid) - popularny bloger, orientalista, dziennikarz, pisarz.  Krytyk Putina i ekipy kremlowskiej.  Znany z publikacji poza głównym nurtem , wyrażającymi dar wnikliwej obserwacji, błyskotliwą inteligencję i ciętą ironię


wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka