mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
134 notki
46k odsłon
  198   1

Russki Mir - czyli rozszerzone uprawnienia policyjneNa anglomównym Zachodzie funkcjonuje ironiczne określenie odzwierciedlające stopień zaufania do policji : “the best police, money can buy”, co się wykłada jako “najlepsza policja, jaką można kupić”. Ale to na Zachodzie…A w Rosji z jej odwieczną korupcją, obecnie w czołówce i na poziomie afrykańskim.. w rezultacie zapaści moralnej wyzwalającej wszelkiego rodzaju przestępczość, nie trudno sobie wyobrazić policyjne - ryba psuje się od głowy – nadużycia. Zwłaszcza wobec rozszerzonych uprawnień do użycia broni.  Tu jeszcze raz zaangolę ;  “police- trigger happy”- ”policjant szczęśliwy na cynglu”, lub jakoś tak. Glina - komendantem życia!

O policyjnym eldorado: prowokacjach jak podrzucanie broni, narkotyków czy prnografii dziecięcej dla szantażu lub aresztu w imię korzyści własnych choćby  stójkowych - jedynie  napomknę . To zbyt oczywiste.Policja będzie miała prawo odgradzać domy, otwierać samochody i strzelać do nieuzbrojonych ludzi


Duma Państwowa po rocznej pauzie, nadała bieg rezonansowemu projektowi ustawy o znacznym rozszerzeniu uprawnień funkcjonariuszy organów ścigania.

Dokument, przedłożony przez rząd w maju 2020 r., daje organom ścigania, w szczególności, prawo do otwierania samochodów bez obecności właściciela, odgradzania budynków mieszkalnych i wchodzenia do pomieszczeń mieszkalnych, a także precyzuje podstawy użycia broni palnej .

Duma przyjęła projekt w pierwszym czytaniu w grudniu, a teraz jest on kierowany do powtórnego, decydującego czytania - powiedział Interfax'owi Ernest Walejew-Валеев, wiceprzewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa i Antykorupcji.

Komitet zatwierdził dokument i oczekuje się, że głosowanie odbędzie się 23 listopada, powiedział, dodając, że „ustawa wzbudziła duże zainteresowanie opinii publicznej”.

Dokument daje funkcjonariuszom policji prawo do otwierania pojazdów, jeśli jest to konieczne „w celu ratowania życia obywateli lub zapobiegania przestępstwu, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku zamieszek i sytuacji kryzysowych”.

Obecność właściciela nie jest przy tym  konieczna - wystarczy powiadomić go w ciągu 24 godzin. Policjant nie ponosi przy tym odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną podczas otwarcia, jeżeli została ona spowodowana podczas akcji na podstawie prawnej.

Ponadto policja uzyskuje prawo do odgradzania lub blokowania terytoriów, budynków mieszkalnych, budów i innych obiektów. W granicach kordonu policjanci mają prawo do przeprowadzania „osobistej kontroli obywateli, rzeczy, przedmiotów, mechanizmów, substancji ”, a także kontroli pojazdów.

Ulegają również rozszerzeniu uprawnienia policjantów do wchodzenia do lokali mieszkalnych. Teraz siły bezpieczeństwa mogą to zrobić, jeśli konieczne jest zatrzymanie „osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa”. Nowa wersja prawa pozwoli na wejście do domów bez statusu procesowego. W tym celu wystarczą zeznania ofiar lub naocznych świadków, jeśli uważają, że ta lub inna osoba mogła popełnić przestępstwo.

Pierwotna wersja projektu, zatwierdzona przez Dumę w zeszłym roku, również radykalnie rozszerzyła uprawnienia policjantów w zakresie użycia broni palnej. Teraz prawo pozwala na jej zastosowanie podczas aresztowania, gdy osoba podrejrzana próbuje dosięgnąć broni funkcjonariusza organów ścigania. Obecnie zalanowano to szerzej: można strzelać, jeśli obywatel „podejmuje inne czynności, które dają podstawy do traktować ich jako groźby ataku na funkcjonariusza policji ”.

Ale w końcu postanowili wycofać ten punkt, powiedział Waljejew. Tym nie mniej, zgodnie z prawem, policjant może strzelać do nieuzbrojonych osób. W tym celu wystarczy, że dana osoba ma „przedmiot, który jest konstrukcyjnie podobny” lub „zewnętrznie nie do odróżnienia od prawdziwej broni”, a jej działania zostały uznane za „opór i napad”.

Rozszerza się również immunitet policji przed ściganiem. Art. 30 obowiązującej ustawy uzupełnia przepis, że „policjant nie podlega ściganiu za czyny popełnione przy wykonywaniu obowiązków powierzonych policji oraz w związku z wykonywaniem uprawnień przyznanych policji”.

Ustawa została opracowana w celu „wzmocnienia gwarancji ochrony praw i uzasadnionych interesów obywateli” – czytamy w uzasadnieniu.

„Jego postanowienia opierają się na wynikach analizy praktyki organów ścigania w zakresie wsparcia legislacyjnego policji, podczas której udało się zidentyfikować szereg problemów uniemożliwiających policji skuteczne wypełnianie jej obowiązków w zakresie ochrony obywateli i społeczeństwa przed kryminalnymi ingerencjami” – podkreśla dokument.image
https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/policiya-poluchit-pravo-oceplyat-doma-vskryvat-mashiny-i-strelyat-v-bezoruzhnykh-1030983670
“Полиция получит право оцеплять дома, вскрывать машины и стрелять в безоружных”
07.11.2021


wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo