mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
108 notek
38k odsłon
  392   2

Kazachski "zugzwang" Putina

Napięta sytuacja w Kazachstanie rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Chcąc zorientować się w realiach, z konieczności, - wobec informacyjnego embargo -  przejrzałem i udostępniam  kolekcję  rosyjskojęzycznych informacji, w większości  spoza  nurtu kremlowskiej propagandy.  Niczego nie przesądzam...

Zapraszam do lektury i refleksji…

(bezmetki)


***
Kto uruchomił "silnik wojny" w Kazachstanie i dlaczego napastnicy łatwo przejmowali budynki i broń
Za przyczynę zamieszek w Republice eksperci uważają dwójwładzę i walkę klanów

https://www.amic.ru/news/495654/


***

Klasyczna kompradoria
 

Wystarczy spojrzeć, kto pompuje surowce z Kazachstanu żeby uznać, że to kolonia.
Na przykład tylko 26% ropy jest produkowane i sprzedawane przez Kazachów. Ponad 70% pochodzi od obcokrajowców. Na pierwszym miejscu USA - 29,5% całej produkcji ropy, Chiny - 17,7%, firmy europejskie - 17,4%
Uran – 40% światowej produkcji przypada na Kazachstan. Ale w tym obszarze prawie wszystko należy do obcokrajowców – z 11 kopalń i zakładów  - 13 ( należy do Rosji, Japonii, Chin, Francji, Kanady).
Hutnictwo, wydobycie złota - również należy do obcokrajowców.

Klasyczna kompradoria - pompują bogactwo kraju i zabierają wszystko na Zachód i Wschód. Co więcej,  sprzedaż kopalin  Kazachstanu ma to charakter „wielowektorowy” – nie można  zauważyć, że ktoś dominuje w eksploatacji. Wszyscy, w mniej więcej, tych samych proporcjach - Stany Zjednoczone, Europa, Azja (nie tylko Chiny, ale także Japonia i Korea Południowa).
A teraz ratowanie kolonialnej  administracji Kazachstanu przez partnerów OUBZ-  ОДКБ wygląda jak operacja ratowania zagranicznych aktywów surowcowych w tym kraju.

Dlatego niestosowne są „refleksje” rosyjskich politologów i blogerów, że Zachód lub Wschód rzekomo  wstrząsa  Kazachstanem. W czym ich nie zadowala obecna  kolonialna administracja? przecież surowce są regularnie wydobywane, pieniądze lokowane poza granicami kraju. Sam klan Nazarbajewa ocenia się na od 20  do 60 miliardów dolarów (!) wyeksportowanych na Zachód. Same nieruchomości tego kolonialnego czynownika w Europie warte są  1 miliard dolarów (Londyn, Hiszpania, Francja i Szwajcaria). Nawiasem mówiąc, Kazachowie wiele wywożą do Rosji - kupili wiele elitarnych nieruchomości w Moskwie, a także innych dóbr.
Ale Turcy rzeczywiście, mogą pognać  kolonialistów z Kazachstanu i pzbawić zasobów surowcowych.

Ogólnie rzecz biorąc, anachroniczny despotyzm w kraju  2-3 świata, jest bardzo wygodną formą rządów dla Zachodu. Zapewnia "porządek" - brak dostępu  autochtonów do rozdziału dochodów z surowców.

 https://t.me/tolk_tolk/11099
https://narzur.ru/klassicheskaja-kompradorija/
“КЛАССИЧЕСКАЯ КОМПРАДОРИЯ”
Павел Пряников
7.01.2022

***

Kłamstwa z kazachskim akcentem

Wszystko, co dzieje się w Kazachstanie, owiane jest gęstą zasłoną tajemnicy. Jedynym źródłem informacji są najprawdziwsze rosyjskie media na świecie.

 A w tych mediach nic nie ma! Ani przybliżonej liczby protestujących, ani ich żądania, ani nazwiska organizatorów protestów. Nie ma nic poza przejrzystymi aluzjami od „Majdanu zorganizowanego przez Zachód”, do religijnych ekstremistów, szabrowników, chuliganów i rabusiów.
    Ale są odcięte głowy, okradzione sklepy i spalone samochody.

Jednym słowem bandycki chaos, chaos, intrygi destrukcyjnych elementów!

Informacji jest naprawdę mało! I to nie przypadek. Ponieważ tego rodzaju informacje są wybuchowe, są wirusowe, mogą rozprzestrzeniać się z Kazachstanu na inne obszary. Dlatego embargo informacyjne w samym Kazachstanie, a tym bardziej w Rosji.

Ale same obiektywne fakty, nie wymagające  dowodu, skłaniają  do myślenia , w każdym razie tych, którzy mają czym myśleć.

Według oficjalnych mediów po obu stronach granicy, wydarzenia w Kazachstanie  są wynikiem działań chuliganów, zakulisowych intryg dalekich podstępnych państw a nie aktami nielegalnego oporu nieodpowiedzialnych obywateli wobec legalnej władzy. Tych, którzy nie rozumieją, że niebezpiecznie kołyszą galerą kazachskiej państwowości, na której niestrudzenie pracuje główny wioślarz Nursułtan Nazarbajew ze swoimi lojalnymi nukerami*1., przede wszystkim Tokajewem.

Załóżmy, że to wszystko prawda! Łatwo to założyć, ponieważ tak naprawdę nie ma wiarygodnych informacji. Oczywiście nie liczą się wykrzyki Margarity Simonian.

    Ale jeśli to wszystko prawda, jeśli wydarzenia w Kazachstanie są wybuchem przestępczej przemocy, która nie ma nic wspólnego z politycznymi protestami ludzi, to dlaczego Tokajew tak bardzo się przestraszył?

Jeśli wszystkie wydarzenia były i pozostają aktami wandalizmu, spontanicznymi rozruchami sprowokowanymi, jak walecznie kłamią Tokajew i jego przyjaciele z Moskwy, podstępnym zakulisem, to dlaczego w obliczu tych rozruchów trzeba było pilnie usunąć dyrektorów  firm gazowych, które podwoiły cenę gazu ?

Dlaczego pan Tokajew opowiadał o zwykłych chuliganach i szabrownikach?

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale