mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
155 notek
54k odsłony
  200   0

Jakie prognozy dla putinowskiej agresji w nadchodzącej zimie?


Nadchodzi zima: Władimir Putin staje przed „momentem Hitlera”. Ukraińskie lato dobiega końca. Jak przekonali się naziści w 1941 roku, zimne pory roku przynoszą nieszczęścia i klęski...


                                  *   *   *


Dziś w Kijowie jest przyjemnie: temperatury około 75℉ z przerywane deszczykami przez cały dzień. Charków  mniej więcej tak samo, 80 stopni z okazjonalnym deszczem i słonecznymi przejaśnieniami. Właściwie przez cały tydzień na Ukrainie będzie dość ciepło. Do weekendu w obu miastach będzie blisko 90F i słonecznie.

Idealna pogoda na wojnę. Letni upał wysuszy błotniste pola, na których w spichlerzu Europy Wschodniej obficie rosną słoneczniki, kukurydza i pszenica. W portowym mieście Odesa odpłynął pierwszy statek towarowy przewożący zboże ze żniw na Ukrainie i bez przeszkód płynie przez Morze Czarne, ponieważ Rosja i Ukraina niedawno porozumiały się, aby przepuścić transport zboża przez rosyjską blokadę.

To dobra wiadomość. Ale  jest także zła , bo ​​wojna Rosji z Ukrainą nadal trwa, bez widoków na zakończenie. Jest to szczególnie zła wiadomość dla Władimira Putina, ponieważ pogoda, która dziś jest tak ładna, będzie się stopniowo pogarszać; letnie upały na stepach ustaną jesienią, kiedy zostaną zebrane ostatnie tegoroczne plony, a równiny centralnej a wschodniej Ukrainy powrócą do  odłogu.

Chcesz wiedzieć, jak tam nazywają czas po ostatnich żniwach?To pora bagienna; zachmurzone miesiące  w chłodzie, deszczu i błocie — pola błota,  w miejscach, gdzie zboże utrzymywało wodę, a potem słońce powierzchownie osuszyło glebę.

Będzie tak, jak wtedy, gdy Rosja po raz pierwszy najechała Ukrainę późną zimą i wczesną wiosną – w ponownym sezonie bagien, przed  siewami I sadzeniami upraw. Pamiętasz, z czym mieli do czynienia wtedy Rosjanie? Te zdjęcia z lotu ptaka długich konwojów ciężarówek, cystern i pojazdów opancerzonych, które były zamknięte na drogach na północ od Kijowa, ponieważ w chwili, gdy tylko odważyły ​​się zejść z drogi, byłyby po osie w gęstym błocie tych samych stepów, które pomagały  zatrzymać nazistóww 1941 r. po tym, jak armia feldmarszałka von Rundstedta zajęła Kijów i Charków i skierowała się na północ do Moskwy.

Hitler rozpoczął operację Barbarossa w czerwcu 1941 roku. Pod koniec lipca jego północna grupa armii pod dowództwem feldmarszałka Wilhelma Rittera von Leeba znajdowała się zaledwie 60 mil od Leningradu, będącego celem jej misji. We wrześniu von Rundstedt zdobył Kijów, a do października Charków również padł ofiarą nazistów.

Na północy atak na Leningrad utknął w martwym punkcie, a Hitler nakazał odciąć miasto od reszty Rosji. Rozpoczęło się oblężenie, które trwało ponad 800 dni.

Atak głównych sił Hitlera na Moskwę również utknął w martwym punkcie. Gdy zbliżył się listopad, drogi gruntowe wokół sowieckiej stolicy zmieniły się w coś, co historycy określiliby jako „rzeki błota”. Na podejściu do Moskwy zamarło, na  Ukrainie też zatrzymał się marsz na południe. Linie zaopatrzenia Hitlera były od początku bardzo cienkie. Teraz pora bagienna spowalniała je jeszcze bardziej, a armia niemiecka zapatrzyła się w śnieg, lód i mroźne temperatury listopada i grudnia.

Gdy nazistowski atak utknął na j 1800-milowym froncie, armia radziecka była w stanie przegrupować się i otoczać  podedyńcze jednostki niemieckie i zacząć odnosić taktyczne zwycięstwa. Z wyczerpanymi liniami zaopatrzenia i nadciągającym chłodem Niemcy zostali zmuszeni do wycofania się ze swoich wysuniętych pozycji wokół Moskwy. Nazistowskie lotnictwo Luftwaffe również walczyło z niepogodą.

Czy jest tu lekcja dla Władimira Putina? Ależ tak, masz cholerną rację. Hitler ogłosił, że jego wojna przeciwko Związkowi Radzieckiemu była jedną  „anihilacją”, całkowitym zniszczeniem wszystkiego, co stało na drodze. Armia radziecka była słabsza. Jej siły powietrzne zniknęły po tym, jak początkowe ataki zniszczyły tysiące samolotów na ziemi.

Czy jest tu lekcja dla Putina z katastrofalnej inwazji Hitlera na Związek Radziecki? Załóż się, że jest — i powinien ją znać każdy Rosjanin.

Ale Sowieci walczyli na swoim terenie i mieli przewagę ludności, która była po ich stronie przeciwko inwazji nazistów. Choć była słaba, armia sowiecka mogła wykorzystywać zasoby zapewniane przez miejscowych oraz wiedzę o lokalnych zaułkach i kryjówkach, aby nękać i wprawiać w zakłopotanie armię nazistowską.

Jeśli coś z tego brzmi znajomo, to dlatego, że tak właśnie jest. Znacznie słabsza armia ukraińska była w stanie powstrzymać zmasowany atak Rosji na Kijów, a nawet go odwrócić. Rosjanie jeszcze nie zdobyli Charkowa i walczyli w zastoju miasto po mieście na froncie wschodnim. Miasta zajęte przez siły rosyjskie, podobnie jak Siewierodonieck, drogo kosztowały w  ludziach sprzęcie i zaopatrzeniu.

Wydaje się, że Rosja prowadzi własną wojnę unicestwienia miast ukraińskich i ich ludności cywilnej, ale ta strategia nie  osłabia determinacji Ukrainy.

Brytyjski wywiad poinformował w zeszłym tygodniu, że Rosja wystrzeliła co najmniej 20 pocisków na Ukrainę z pozycji na Białorusi. W poniedziałek New York Times doniósł, że siły rosyjskie wykorzystują elektrownię jądrową Zaporoże po drugiej stronie rzeki Dniepr, z położonego na południu kraju miasta Nikopol, jako stanowiska ostrzału  sił ukraińskich rakietami i artylerią. Ukraińskie wojsko niechętnie strzela z użyciem nowych, zaawansowanych technologicznie systemów artylerii przeciwpożarowej i rakiet, aby wycelować w rosyjskie działa z obawy przed uderzeniem w reaktor i uwolnieniem radioaktywnej chmury w otaczający region.

Reuters poinformował niedawno, że funkcjonariusze amerykańskiego wywiadu uważają, że Rosja traci „setki ofiar dziennie” na Ukrainie i poważnie uszczupla liczbę poruczników i kapitanów, młodszych oficerów dowodzących piechotą i jednostkami pancernymi . Rosyjski łańcuch dowodzenia „walczy”, powiedział Reuterowi wysoki rangą funkcjonariusz obrony. Dara Massicot, starszy badacz polityki rosyjskiej w Rand Corporation, poinformowała w poniedziałek, że  strat poniesionych przez rosyjskie wojsko „nie można przecenić”. W serii tweetów powiedziała: „to wykracza poza liczbę zabitych ludzi i zniszczonego sprzętu. Będzie to również historia pokolenia wojskowego, które zostało uszkodzone, odeszło, i które pozostaje”.

Malując ponury obraz stanu rosyjskiej armii, Massicot kontynuowała: „następnie dodajmy masowe ofiary,  których rosyjskie wojsko nie doznało od II wojny światowej, wysłane nieprzygotowane na wojnę z kremlowskiego wyboru; kłamstwa, zbrodni wojennych, okrucieństwa - lista jest długa . Liczby rosyjskich ofiar są wystarczająco poważne – ale szkody, które odbiją się rykoszetem  z tych oddziałów po zakończeniu tej wojny, będą jeszcze większe”.

To nie są dobre znaki dla Władimira Putina. Armie, które dobrze sobie radzą pod względem strategicznym, nie muszą chować się za reaktorami jądrowymi ani strzelać na terytorium wroga z redut zza międzynarodowych granic. Teraz Putin zmierzy się z tymi samymi barierami z odległej przeszłości, które konfrontowały Hitlera: błotem, śniegiem, lodem, pojazdami z zamarzniętymi silnikami, które niedającymi się uruchomić, zamarzniętą artylerią, która nie będzie strzelać, i zamarzniętymi żołnierzami, którym zabraknie dowódców,  bo zostali zabici lub nie chcą walczyć.

Hitler miał operację Barbarossa. Putin ma swoją „specjalną operację wojskową” na Ukrainie. Bez względu na to, jak nazwiesz ową wojnę, Matka Natura będzie miała coś do powiedzenia.

Teraz jest jeszcze sierpień, ale nadchodzi zima. A ona nie będzie lepsza dla Putina, niż zima 1941 roku - dla Hitlera.

----------------------------

image
https://www.salon.com/2022/08/03/winter-is-coming-vladimir-putin-faces-his-hitler-moment/


Winter is coming: Vladimir Putin faces his "Hitler moment"
Lucian K. Truscott IV

Lucian K. Truscott IV, absolwent West Point, przez 50 lat pracował jako dziennikarz, powieściopisarz i scenarzysta. Obsługiwał takie zdarzenia, jak Watergate, zamieszki w Stonewall i wojny w Libanie, Iraku i Afganistanie. Jest także autorem pięciu bestsellerowych powieści i kilku nieudanych filmów. Ma troje dzieci, mieszka na East End na Long Island i spędza czas martwiąc się o stan naszego narodu i szaleńczo gryzmoląc w bezowocnej dotąd próbie uczynienia rzeczy lepszymi. Możesz czytać jego codzienne artykuły na luciantruscott.substack.com i śledzić go na Twitterze @LucianKTruscott oraz na Facebooku pod adresem Lucian K. Truscott IV.
Published August 3, 2022


wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia
Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale