mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
153 notki
53k odsłony
  114   0

Donald Trump & Espionage Act ...

Czołowe światowe środki masowego przekazu  poświęcają wiele uwagi  nalotowi FBI na rezydencję b. prezydenta USA Donalda Trumpa w poszukiwaniu tajnych dokumentów...
Z ujawnionego w piątek nakazu przeszukania wynika, że FBI prowadzi dochodzenie w sprawie Donalda Trumpa pod kątem potencjalnego naruszenia ustawy o szpiegostwie i że agenci  skonfiskowali tajne dokumenty z posiadłości byłego prezydenta na Florydzie na początku tego tygodnia.  Pokwitowanie towarzyszące nakazowi przeszukania, pokazuje, że Trump posiadał dokumenty, w tym ; dokumenty oznaczone "TS/SCI", co wskazuje na jeden z najwyższych poziomów klasyfikacji rządowej; i inną pozycję oznaczoną "Info re: President of France".

(bezmetki)


                                   *   *   *
Jakie wyroki mogą spotkać Trumpa na podstawie Espionage Act

i innych naruszeń


Byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi wprawdzie nie postawiono żadnych zarzutów, ale pojawiły się spekulacje na temat kolejnych posunięć Departamentu Sprawiedliwości po tym, jak w piątek ujawniono dokumenty związane z przeszukaniem jego domu na Florydzie.

Prokurator generalny USA Merrick Garland obiecał, że przystąpi do ujawnienia dokumentów, ponieważ sprawa ma znaczenie publiczne, a bezstronność jego pracowników została zakwestionowana. Donald Trump w odpowiedzi stwierdził, że nie będzie sprzeciwiał się ujawnieniu dokumentów. Co więcej, w piątek wręcz domagał się, by to zrobić. "Opublikujcie dokumenty natychmiast!" - napisał na własnym koncie w mediach społecznościowych Truth

Nakaz upoważniający do przeszukania rezydencji Trumpa w Mar-a-Lago w Palm Beach ujawnił, że były prezydent jest przedmiotem dochodzenia w związku z potencjalnym naruszeniem ustawy o szpiegostwie, a także wymienił potencjalne naruszenia innych ustaw amerykańskich.

Ustawa o szpiegostwie, uchwalona w 1917 roku, przewiduje karę grzywny, do 10 lat więzienia lub obie te kary za niewłaściwe wykorzystanie informacji dotyczących obrony i była to pierwsza ustawa wymieniona w nakazie.

W nakazie wymieniono również dwie inne ustawy, które również mogą skutkować karą więzienia, jeśli zostaną naruszone.

W części nakazu dotyczącej tego, jakie mienie miało zostać zajęte, dokument mówi: "Wszystkie fizyczne dokumenty i zapisy stanowiące dowody, kontrabandę, owoce przestępstwa lub inne przedmioty nielegalnie posiadane z naruszeniem 18 U.S.C. §§ 793, 2071, lub 1519."

Po pierwsze, 18 U.S.C. §§ 793 odnosi się do Espionage Act i stwierdza częściowo: "Ktokolwiek, będąc powierzonym lub posiadając zgodnie z prawem  lub kontrolę nad jakimkolwiek dokumentem, pismem, książką kodową, książką sygnałową, szkicem, fotografią, negatywem fotograficznym, schematem, planem, mapą, modelem, instrumentem, urządzeniem, notatką lub informacją, odnoszącą się do obrony narodowej, (1) przez rażące zaniedbanie pozwala, aby to wszystko zostało usunięte z właściwego miejsca przechowywania lub dostarczone komukolwiek z naruszeniem jego zaufania, lub aby zostało utracone, skradzione, wyabstrahowane lub zniszczone.

Uzupełnienie: "Lub (2) mając wiedzę, że to samo zostało bezprawnie usunięte z właściwego miejsca przechowywania lub dostarczone komukolwiek z naruszeniem jego zaufania, lub zagubione, lub skradzione, wyabstrahowane lub zniszczone, i nie składa raportu o takiej utracie, kradzieży, wyabstrahowaniu lub zniszczeniu swojemu przełożonemu - będzie karane grzywną na mocy niniejszego tytułu lub więzieniem nie dłuższym niż dziesięć lat, lub obu."

Po drugie, statut cytowany w nakazie, 18 U.S.C. §§ 2071, zajmuje się "ukrywaniem, usuwaniem, lub okaleczaniem ogólnie" dokumentów rządowych i naruszenia niosą ze sobą grzywnę, trzyletni wyrok więzienia, lub oba.

Jest to ustawa, która kryminalizuje niszczenie lub kradzież dokumentów rządowych i czyni przestępstwem dla osoby mającej pieczę nad jakimkolwiek zapisem lub dokumentem z sądu federalnego lub urzędu publicznego, aby świadomie i bezprawnie ukryć, usunąć, okaleczyć, sfałszować lub zniszczyć ten dokument.

Po trzecie, 18 U.S.C. §§ 1519 jest częścią ustawy Sarbanes-Oxley, która została uchwalona w 2002 roku po skandalach finansowych z udziałem m.in. firm Enron i WorldCom.

Ustawa obstrukcyjna, dotyczy "niszczenia, zmieniania lub fałszowania zapisów w dochodzeniach federalnych i upadłości i niesie ze sobą najwyższy wyrok spośród wszystkich potencjalnych naruszeń - 20 lat więzienia."

"Kto świadomie zmienia, niszczy, okalecza, ukrywa, zakrywa, fałszuje lub dokonuje fałszywego wpisu w jakimkolwiek zapisie, dokumencie lub materialnym przedmiocie z zamiarem utrudnienia, obstrukcji lub wpłynięcia na dochodzenie lub właściwe administrowanie jakąkolwiek sprawą w ramach jurysdykcji jakiegokolwiek departamentu lub agencji Stanów Zjednoczonych lub jakąkolwiek sprawą złożoną na mocy tytułu 11, lub w związku z lub rozważaniem jakiejkolwiek takiej sprawy lub sprawy, będzie ukarany grzywną na mocy niniejszego tytułu, więzieniem nie dłuższym niż 20 lat, lub obydwoma tymi karami" - mówi statut.

Z nakazu wynika, że nalot na Mar-a-Lago był częścią dochodzenia w sprawie potencjalnie poważnych przestępstw, a każdemu skazanemu za te przestępstwa grożą lata więzienia federalnego.

Jednak ani byłemu prezydentowi Trumpowi, ani nikomu innemu nie postawiono jeszcze żadnych zarzutów i wygląda na to, że śledztwo w sprawie postępowania z dokumentami Białego Domu jest w toku.

Trump zaprzeczył wszelkim wykroczeniom i zasugerował, że agenci FBI mogli podłożyć dowody podczas przeszukania Mar-a-Lago. On i jego republikańscy sojusznicy twierdzili też, że “nalot“ był motywowany politycznie.

To co dzieje się z Donaldem Trumpem rozwścieczyło Republikanów i jeszcze bardziej zjednoczyło ich wokół byłego prezydenta. Demokraci liczą, że to, co postrzegają jako jego przewinienia, będzie ciosem dla wizerunku całej Partii Republikańskiej. Wszystko to potęguje i tak już trudną sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych w przeddzień wyborów do Kongresu w połowie kadencji.

Interesujące jak wykorzystają ową sytuację Chiny i "przyjaciele Moskale"...

Na podstawie:


https://www.wsj.com/articles/fbi-recovered-eleven-sets-of-classified-documents-in-trump-search-inventory-shows-11660324501
"FBI Recovered 11 Sets of Classified Documents in Trump Search, Inventory Shows"
By Alex Leary, Aruna Viswanatha and Sadie Gurman
Updated Aug. 13, 2022

https://www.kommersant.ru/doc/5512948?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

"Дональду Трампу подходит срок"

Леонид Уварчев

14.08.2022

https://www.newsweek.com/what-sentences-donald-trump-could-face-under-espionage-act-other-violations-1733407
"What Sentences Trump Could Face Under Espionage Act and Other Violations"
By Darragh Roche
8/13/22
wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia
Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale