mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
161 notek
57k odsłon
  188   0

US baza w Polsce -soldiers'om "nie pasi" ?


Imperium Amerykańskie - zdaniem wielu obserwatorów – chyli się ku zmierzchowi. Ten stan potwierdza wiele przejawów. Jednym z nich jest upadające morale armii amerykańskiej. Za przykłady niech posłużą: rekordowo niska  liczba rekrutów w tym roku

image
imagei rozkładająca armię kampania akceptacji transgender  i  WOKE*1  w rezultacie trapiących USA  rosnących podziałów społecznych i politycznych.Czy to wszechobecne niezadowolenie wyraża poniżej artykuł z Task & Purpose*2. - James’a Clark’ea pozostawiam ocenie czytelników.  Przy okazji, proszę zwrócić uwagę jak autor klajstruje  “na słodko”.

(bezmetki)

                                             
                               *   *   *Video US żołnierza w Polsce udowadnia, że żołnierze mogą narzekać na wszystko
Narzekanie to uniwersalny język służby wojskowej.


Czas się martwić, gdy żołnierze przestają narzekać.
image

Daj żołnierzowi narzędzie do kopania  i powiedz mu, że ma wykopać okop, to on to zrobi, ale będzie narzekał przez cały czas. Daj żołnierzowi premię za podpisanie kontraktu, a on ją weźmie, wyda, a potem natychmiast zacznie narzekać, że to za mało pieniędzy. Narzekanie w wojsku jest jak oddychanie lub jedzenie: jest ciągłe.

Przy takiej okazji "żołnierze" będą narzekać na wszystko, nawet jeśli mają wszystko - co sprowadza nas do niedawnego filmiku, który krąży po mediach społecznościowych:

    To jest naprawdę miłe (miejsce).
    image

Wideo zostało umieszczone na TikTok przez żołnierza zakwaterowanego w Polsce - gdzie Stany Zjednoczone przeniosły dodatkowe oddziały w odpowiedzi na trwający konflikt Rosja-Ukraina - i zaczyna się od tego, że daje panoramiczny widok na duży namiot z elektrycznością i, przypuszczalnie, kontrolą środowiska,  jak ogrzewanie i klimatyzacja. Następnie kamera wyprowadza widza na zewnątrz, gdzie może on podziwiać widok względnej pustki usianej kolejnymi namiotami, a także funkcjonującymi toaletami, prysznicami, pralniami i dużą jadalnią. Film kończy się dramatycznym stwierdzeniem żołnierza: "Nienawidzę to miejsce", co jest prawdopodobnie najczęściej wypowiadanym zdaniem w jakiejkolwiek dyslokacji w ich historii .


Jednak warunki panujące w bazie wyglądają, cóż, dość standardowo. Ładnie, nawet. To jak każda duża baza na tyłach, gdzie ludzie przylatują i wylatują na koniec swoich misji - miejsce, gdzie można dostać ciepły posiłek i oporządzić się,  i popatrzeć z zazdrością na ludzi, którzy zostają tam w trakcie swoich misji, i nie wyjeżdżają do odległych baz patrolowych z małymi lub żadnymi udogodnieniami.

Tak przynajmniej wygląda ten film, później udostępniony na Twitterze, jeśli ogląda się go przekrwionym i z worami pod oczyma, wzrokiem weterana globalnej wojny z terroryzmem.

  https://twitter.com/first_sausage/status/1558162082557636608?s=20&t=z46pGKG8g5qaCxqVLG_ByA
spotkało się ono ze zbiorowym przewracanie oczu przez weteranów z ostatnich 20 lat, którzy prawdopodobnie spojrzeli na prysznice i toalety z bieżącą wodą w oddali i nie zobaczyli surowego piekła, ale całkiem słodki zestaw kwater.

W zalewie komentarzy, które po tym nastąpiły, członkowie amerykańskich służb i weterani wspominali swoje poprzednie tury za oceanem i prawdziwie gówniane warunki, w których działali, od spania na ziemi, przez mieszkanie jeden nad drugim w ciasnych namiotach z 18 bliskimi towarzyszami, po noszenie tego samego zestawu odzieży przez wiele miesięcy. Nie obyło się też bez komentarzy na temat tego, że w Afganistanie i Iraku było trudniej, co nie jest wcale zaskakujące, bo to były strefy walk, a nie bazy na sojuszniczej ziemi.

Choć kuszące byłoby szybkie wyliczenie wszystkich rzeczy w tym klipie, na które nie warto narzekać - a mianowicie wszystkiego - to wydaje się prawie niesprawiedliwe, aby wyśmiewać żołnierza za udział w tej najświętszej z wojskowych tradycji: narzekania i psioczenia. https://taskandpurpose.com/culture/saving-private-ryan-sandwich-scene/  
Znalezienie czegoś, na co można narzekać, jest nieodłączną częścią służby wojskowej i często ma charakter performatywny, ponieważ jeden członek służby głośno narzeka na korzyść innych. Rzadko kto oczekuje, że coś zostanie zrobione, aby to naprawić; raczej jest to po prostu coś do zrobienia.

Wojownicza postawa może być równie dobrze na szczycie listy wyposażenia członka służby. Jest to po prostu część bycia w wojsku, począwszy od dzisiejszych młodych żołnierzy, po ich niedawnych przodków z ery GWOT (Global War on Terrorism) - którzy teraz grają rolę "za moich czasów" zrzędliwych starych weteranów i starszych dowódców. I tak w kółko, przez lata i wojny.

W rzeczywistości ci, którym przeszkadzał filmik tego żołnierza, mogą być mu winni odrobinę wdzięczności, ponieważ dał wszystkim innym coś, na co też mogli ponarzekać. A wszyscy wiemy, jaka to frajda.

---------------------------


*1. Woke (/ˈwoʊk/ WOHK) to angielski przymiotnik oznaczający "czujny na uprzedzenia rasowe i dyskryminację", który pochodzi z African-American Vernacular English (AAVE). Począwszy od 2010 roku, pojęcie to zaczęło obejmować szerszą świadomość nierówności społecznych, takich jak seksizm, a także było używane jako skrót dla idei amerykańskiej lewicy obejmujących politykę tożsamości i sprawiedliwości społecznej, takich jak pojęcie białego przywileju i reparacji za niewolnictwo dla Afroamerykanów.
https://en.wikipedia.org/wiki/Woke

*2.Task & Purpose został założony w 2014 roku z misją informowania, angażowania, zabawiania i stawania w obronie aktywnie służących członków wojska, weteranów i ich rodzin. Strona szybko stała się jednym z najbardziej zaufanych źródeł wiadomości i dziennikarstwa śledczego dla wojska, z jego dziennikarzami raportującymi wszędzie od Pentagonu do Białego Domu i poza nim.


image

https://taskandpurpose.com/culture/soldier-poland-deployment-complaining-video/

“A soldier’s video from Poland proves that troops can complain about anything”
James Clark

Aug 15, 2022

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam -bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale