mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
161 notek
57k odsłon
  841   0

Rosja bez smartfonów ?

Od ponad półtora roku na Rosjan mieszkających kraju aktywnie nakładane są różnego rodzaju sankcje. Wszystkie one mają niezwykle negatywny wpływ na życie ponieważ wszelkiego rodzaju towary i usługi drożeją, a ich asortyment się kurczy.

Ponadto konta obywateli Rosji są aktywnie blokowane w różnego rodzaju usługach zagranicznych, co uniemożliwia korzystanie z nich. W niektórych przypadkach, jeśli na saldzie konta były pieniądze, odmawiają ich zwrotu, a czasem po prostu je ignorują.

A teraz, jak się okazuje, cała Rosja i jej mieszkańcy stoją przed nowym, nieprzyjemnym zagrożeniem, które w przewidywalnej przyszłości może stać się rzeczywistością, zmieniając na niekorzyść ich jakość życia.

W poniższym opracowaniu przedstawiam subiektywny rosyjski punkt widzenia. Jego ocena i krytyka należy do komentatorów.
Zapraszam do lektury.

(bezmetki)

                                  *   *   *


Nie jest tajemnicą, że niezależnie od tego, w jakim kraju powstało urządzenie elektroniczne jeśli jest to smartfon, działa ono na systemie Android lub iOS. Oba te systemy operacyjne są amerykańskie, a ponieważ USA znajdują się na liście "nieprzyjaznych krajów", a nawet na jej szczycie, to faktycznie stwarzają zagrożenie zablokowania wszystkich smartfonów Rosjan.

O tym, że to wszystko może się już wydarzyć w przewidywalnej przyszłości, poinformowała Natalia Kasperska, która jest przewodniczącą stowarzyszenia twórców rodzimego oprogramowania. Mówiąc wprost, jeżeli władze Europy, USA i innych krajów, jeśli zechcą , mogą zmusić Apple i Google, twórców mobilnego systemu operacyjnego, do wdrożenia zakazu korzystania z ich platform w danym kraju.

W takim przypadku, gdyby coś takiego miało miejsce, Rosjanie raz na zawsze straciliby dostęp do swoich urządzeń mobilnych, bo zostałyby one po prostu zablokowane.

Wystarczy, że Apple i Google wyślą dosłownie jedno polecenie do telefonów, które dotrą do nich natychmiast, a zostaną zablokowane i staną się bezużyteczne. Jednak nawet jeśli to się stanie w przewidywalnej przyszłości w ramach nowych sankcji przeciwko Rosji i ludności tego kraju, to nie ma jeszcze w tym nic krytycznego, Natalja Kasperskaja jest pewna. Według niej, jeśli Android i iOS, a także oparte na nich urządzenia elektroniczne, zostaną zablokowane, Rosjanie będą mogli przesiąść się na telefony stacjonarne i korzystać z usług elektronicznych z komputerów, których taka blokada nie będzie dotyczyć.

Jednocześnie, jak zauważono, taki ruch ze strony "nieprzyjaznych krajów" nie zniszczy całkowicie infrastruktury Rosji, a z czasem sytuacja poprawi się, a nawet unormuje, gdy pojawi się pilna potrzeba stworzenia własnego rosyjskiego smartfona działającego na krajowej platformie.W takim przypadku Rosjanie zostaną zmuszeni do jego używania, podobnie jak w przypadku kart bankowych Mir, które obecnie jako jedyne na rosyjskiej ziemi nadal działają po odejściu Visy i MasterCard.

Biorąc pod uwagę fakt, że na Rosję nakłada się coraz więcej ograniczeń i wszelkiego rodzaju sankcji, możliwość zablokowania smartfonów Rosjan rzeczywiście istnieje. W świetle ostatnich wydarzeń może się jednak zdarzyć wszystko, co w ogóle możliwe.

Natalia Kasperska, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Ojczyste Oprogramowanie  i prezydent Infowatch, powiedziała, że wszystkie smartfony w Rosji mogą zostać wyłączone. Powiedziała to w wywiadzie dla kanału Zvezda TV podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2022. - "To jedno z zagrożeń,  cyberwojny.”

Jednocześnie, zdaniem Kasperskiej, mimo mnożenia się cyberataków, nie doszło jeszcze do rozpoczęcia poważnej wojny cybernetycznej przeciwko Rosji.

Porażka smartfona Kasperskiego

W 2014 roku firma Natalii Kasperskiej rozpoczęła prace nad bezpiecznym smartfonem korporacyjnym TaigaFon. Aby wdrożyć ochronę na urządzeniu, konieczne było "zhakowanie" smartfona w celu uzyskania dostępu do jego systemu plików. Pracownik Infowatch próbował zmodyfikować system operacyjny Android na urządzeniu Sony Xperia.

Producent wyśledził jednak manipulację w firmware smartfona i najpierw zablokował deweloperowi dostęp do sklepu z aplikacjami Google Play, a następnie zablokował samo urządzenie. W rezultacie smartfon o wartości 80 - 100 tys. rubli zamienił się "w dynię", powiedziała Kasperska. W grudniu 2019 roku pojawiła się informacja o zamknięciu projektu.

Ataki na rosyjską infrastrukturę

Nie dość, że cyberataków na infrastrukturę Rosji jest więcej, to jeszcze zwiększa się czas ich trwania. Na przykład w maju 2022 roku odnotowano najdłuższy atak DDoS na krajowe zasoby, trwający prawie miesiąc. Tak wynika z raportu firmy Kaspersky Lab.

Gdy rozpocznie się konflikt z USA, będziemy mieli wyłączone wszystkie smartfony i komputery. Nie możemy nic zrobić.
 Jeśli jednak "godzina X" rzeczywiście nadejdzie, to owszem, smartfon się zablokuje, zamieni w cegłę, nastąpi utrata danych, nie będzie można nic z tym zrobić. To samo dotyczy komputerów, samolotów, to samo dotyczy nawet zachodnich traktorów.

W Telecom Daily stwierdzono, że scenariusz wyłączenia wszystkich smartfonów w Rosji jest realistyczny.
Prezes rosyjskiego Telecom Daily, Denis Kuskow w wywiadzie dla Izvestii nazwał scenariusz z wyłączeniem wszystkich smartfonów w Rosji realnym.
Według niego, każdy smartfon podłączony do internetu może zostać odłączony.
Jedyne, co możemy zrobić, aby się zabezpieczyć, to stworzyć własny smartfon i system operacyjny - dodał Kuskow.

W Rosji wszystkie smartfony mogą zostać wyłączone, . Jest to bardzo realne zagrożenie
Jak to możliwe, skoro kupiliśmy nasze urządzenia uczciwie?
Trzeba zrozumieć, że nie mamy kontroli nad swoim urządzeniem. W starym paradygmacie można myśleć, że przecież urządzenie zostało kupione za własne pieniądze, ale w paradygmacie producenta - zostało wypożyczone , więc mają prawo kontrolować, co jest w pamięci urządzenia.

Umowy licencyjne mówią, że producent zastrzega sobie w niektórych przypadkach prawo do wpływania na to, co znajdzie się w telefonie właściciela. A pod tą definicją mieści się wszystko. W rzeczywistości mogą telefon po prostu zablokować, usuwając lub szyfrując wszystko, co zawiera. I nic nie da się z tym zrobić. Nie ma pierwszeństwa hasła użytkownika, ani wyboru nad tym, co chce zrobić producent.

Prosty przykład - mówi Kasperska Teraz główni gracze na rynku filmowym opuścili Rosję, więc nie ma umów licencyjnych na filmy, seriale i tym podobne. A filmy, które kupiłam, na przykład aby dzieci oglądały kreskówki na swoich iPadach, zniknęły z biblioteki, mimo że zapłaciłam za nie pełną cenę, nie wypożyczyłam, kupiłam. Ale one zniknęły. Zostały mi skradzione, to fakt.

Stało się tak, ponieważ w rzeczywistości nie jestem właścicielem tego, co kupiłem na platformie cyfrowej.

Bardzo dużym błędem jest przekonanie, że jesteśmy właścicielami czegoś. Podobnie jest z oprogramowaniem, komputerem, smartfonem. Wydaje nam się, że jesteśmy jego właścicielem, korzystamy z niego, ale tak naprawdę cały ten system składa się z dwóch części - naszego urządzenia i tego, co jest w chmurze.

Można w dowolnym momencie odłączyć nasze urządzenie. Można je złamać, wymazać pamięć. Nie jesteśmy przed tym w żaden sposób chronieni, bo wyłącznik jest w biurach  firm i jeśli będą chcieli lub zostaną zmuszeni, to zrobią to i nie zawahają się.

--------------------------------

opracowanie na podstawie:
https://www.cnews.ru/news/top/2022-08-19_vse_smartfony_v_rossii_mogut?ysclid=l73vjkq92w674364587
“Масштабное отключение. Смартфоны россиян на Android и iOS заблокируются из-за санкций”

https://tsargrad.tv/experts/kogda-nachnjotsja-konflikt-s-ssha-nam-vykljuchat-vse-smartfony-i-kompjutery-sdelat-nichego-nelzja_607846?ysclid=l73vtoxrp9246401191
“Когда начнётся конфликт с США, нам выключат все смартфоны и компьютеры. Сделать ничего нельзя”

https://www.gazeta.ru/tech/news/2022/08/21/18373886.shtml?ysclid=l73wa2w5w4111167490
“Оценена вероятность отключения смартфонов в России”

https://akket.com/raznoe/269441-masshtabnoe-otklyuchenie-smartfony-rossiyan-na-android-i-ios-zablokiruyutsya-iz-za-sanktsij.html?ysclid=l73wbiw4bd73694140
“Масштабное отключение. Смартфоны россиян на Android и iOS заблокируются из-за санкций”


wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam -bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale