mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
161 notek
57k odsłon
  326   1

Rosyjski odwrót jako możliwa zapowiedź użycia taktycznej broni jądrowej...

Putin i Xi planują kolejne spotkanie w Samarkandzie 15-16 września.  w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy - forum politycznego, na tle pogarszających sią stosunków z Zachodem. Putin boryka się z katastofalnymi gospodarczymi i politycznymi skutkami wojny na Ukrainie, Xi stoi w obliczu rosnących napięć z USA i z  Zachodem.  
Z szachisty i herosa Putin  zdegradował się do hochsztaplera jeśli nie zdrajcy Rosjan*1.

imageOceny kremlowskiej koterii, wojska  i ulicy oczywiście mogą się różnić w detalach ocen.  Bezperspektywnie politycznie  i beznadziejnie po ludzku “zakiwał się”. I żadnego światła w tunelu rozpaczy,  bo tyle sobie “nagrabił”. Paranoja. Dookoła sami wrogowie.  Już najwyższy czas na odstawkę. Tak czy owak. Bo jeśli nie, to kto zagwarantuje że nie wespnie się na drabinę niemożliwego do stolerowania przez świat - ryzyka zagłady.
Spotkanie z Xi może być  - w nadziei Putina - ostatnią szansą uniknIęcia czarnego końca.
Szanse na ocalenie dla Putina wydają się mało prawdopodobne.
Chiny z ich dalekowzrocznością nie wydają się być zainteresowane w przetrwaniu putinowskiego straceńczego awanturnictwa. Rozgrywają własną partię o prymat w świecie. Co innego doraźne korzyści z  wymuszonych sytuacyjnie rosyjskich dumpingowych dostaw surowcowych.  Być może że przy wszystkich dzielących Zachód i  Chiny różnicach, połączy je konsensus, że czas wspólnie załatwić rosyjski problem – bez Putina.
(bezmetki)

------------------------

Czy nagły odwrót Rosji z Ukrainy może oznaczać, że nadchodzi uderzenie taktyczną bronią jądrową?


Jak sytuacja na Ukrainie może stać się o wiele bardziej niebezpieczna: Po dniach ostrej ukraińskiej kontrofensywy,   https://www.19fortyfive.com/2022/09/ukraines-big-counteroffensive-seems-inspired-by-sun-tzu/   rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że wycofuje swoje siły z dwóch obszarów w ukraińskim obwodzie charkowskim. W oświadczeniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zażartował: "Rosyjska armia w tych dniach demonstruje to, co w niej najlepsze - pokazuje plecy."  https://apnews.com/article/russia-ukraine-kyiv-world-news-kharkiv-e06b2aa723e826ed4105b5f32827f577  Ukraińcy fetowali, i słusznie. Podczas gdy rosyjscy rzecznicy powiedzieli, że siły rosyjskie "zmieniają pozycję" przed nową ofensywą, reporterzy na miejscu poddali w wątpliwość  https://twitter.com/JayinKyiv/status/1568504315379175425  takie wypowiedzi zarówno dlatego, że odzwierciedlają one oświadczenia Rosji, gdy porzuciła ona swoje zapędy w kierunku Kijowa, jak również dlatego, że siły rosyjskie odeszły w tak wielkim pośpiechu, że pozostawiły za sobą liczne uzbrojenie i sprzęt.

Zachodni oficiele są ze zrozumiałych względów zadowoleni. "To [ukraiński postęp] pokazuje odwagę, umiejętności i determinację ukraińskich sił, i demonstruje, że nasze wsparcie robi różnicę każdego dnia na polu bitwy" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg  https://www.state.gov/secretary-antony-j-blinken-and-nato-secretary-general-jens-stoltenberg-at-a-joint-press-availability/   na konferencji prasowej 9 września. Odnosząc się do swojej niedawnej podróży na Ukrainę, sekretarz stanu Anthony Blinken https://www.state.gov/secretary-antony-j-blinken-and-nato-secretary-general-jens-stoltenberg-at-a-joint-press-availability/  zauważył na tej samej konferencji prasowej: "Pomimo tego, że prezydent Putin rzucił na Ukrainę tyle, ile mógł wcześniej tego roku, Ukraina przyjęła cios i teraz odpiera go."

Podczas gdy słuszne jest fetowanie rosyjskiej paniki, wojna może jednak wejść w znacznie bardziej niebezpieczną fazę.

Rozważmy : Czy  gdyby rosyjski prezydent Władimir Putin zmęczył się przegrywaniem i zdecydował się na użycie taktycznej broni jądrowej, https://www.19fortyfive.com/2022/04/would-russia-dare-use-tactical-nuclear-weapons-in-ukraine/  jak różniłoby się wtedy rosyjskie zachowanie -od  szybkiego wycofania się, a nawet pozostawienia kluczowego sprzętu -? Odpowiedź: Nie różniłoby się.

Administracja Bidena  https://www.19fortyfive.com/2022/03/what-happens-if-russia-strikes-with-a-tactical-nuclear-weapon/ pozwoliła, aby strach przed rosyjską bronią jądrową zdegradował i ograniczył dostawy broni, której siły ukraińskie potrzebowały w pierwszych tygodniach wojny. Na szczęście, na tle ukraińskiej wytrwałości, dostrzegli, jak niegodna może być polityka rządzona przez strach i słabość. Nie oznacza to jednak, że Stany Zjednoczone i NATO nie powinny mieć planu awaryjnego, aby zarówno zapobiec użyciu przez Rosję broni jądrowej, jak i odpowiedzieć na jej użycie, gdyby Putin przekroczył teraz linię graniczną. https://www.19fortyfive.com/2022/04/this-means-world-war-iii-would-putin-use-nuclear-weapons-in-ukraine/

Biały Dom i amerykańska i kręgi wywiadowcze mogą być przekonane, że będą miały ostrzeżenie, gdyby Putin wydał rozkaz użycia taktycznej broni jądrowej. Mogą wierzyć, że zdjęcia satelitarne, wywiad sygnałowy i wywiad ludzki dadzą jasny obraz sytuacji.  Natura wywiadu jest jednak taka, że zawsze musi uwzględniać wątpliwości i oszustwa. Tak jak nieżyjący już przywódca Al-Kaidy Usama Bin Laden używał archaicznych środków komunikowania, a nie poczty elektronicznej czy telefonów komórkowych, tak samo niektórzy główni dowódcy rosyjscy. Podczas wojny z Izraelem w 2006 roku Hezbollah z powodzeniem zademonstrował zdolność do ukrycia pocisków dalekiego zasięgu, zarówno dzięki zaprojetowanym  dywersjom  tak, aby zostały odkryte, jak i tajnym podziemnym obiektom, z których wszystkie zostały zbudowane przez północnokoreańskich inżynierów. Nie chodzi o to, aby sugerować północnokoreańskie podejścia wobec Ukrainy, ale z pewnością rosyjscy stratedzy  znają nauki  z każdego wcześniejszego konfliktu.

Nie jest też koniecznie prawdą, że Putin próbowałby ukryć z wyprzedzeniem użycie taktycznej głowicy jądrowej. W 2012 roku prezydent Barack Obama nakreślił "czerwoną linię" https://www.nbcnews.com/news/world/obama-draws-red-line-syria-chemical-biological-weapons-flna954570  wokół użycia broni chemicznej i biologicznej w Syrii. Kiedy siły prezydenta Syrii Bashara al-Assada użyły broni chemicznej na przedmieściach Damaszku, Obama ustąpił. Partyzanci zakwestionowali następnie istnienie czerwonej linii. Wysocy rangą urzędnicy Obamy nieszczerze uzupełnili ówczesne doniesienia prasowe o rozmowy z przedstawicielami ośrodków analitycznych i liderami opinii, aby podkreślić, jak poważnie Obama podchodzi do kwestii czerwonej linii. Kiedy ta gra słów nie zadziałała, wielu przeciwników egzekwowania "czerwonej linii" zmieniło taktykę i argumentowało, że z perspektywy ofiar  nie ma znaczenia, czy ich śmierć nastąpiła w wyniku działania gazu czy wybuchu. W końcu rezultat był taki sam. Utracono natomiast świadomość, co utrata piętna związanego z bronią chemiczną może oznaczać dla przyszłych działań wojennych.

Putin może liczyć na to, że zwolennicy obawiający się zdecydowanej reakcji wskrzeszą argumenty o post-chemicznej “redline” w następstwie taktycznego uderzenia jądrowego. Może liczyć na to, że Waszyngton i Bruksela zawsze będą szukać powodu, by nie działać lub nie eskalować i że obie strony będą skłonne do logicznych argumentów, by tak postąpić. Mówiąc wprost, Putin może kalkulować, że decyzje Waszyngtou będzie paraliżować,  niebezpieczeństwo odwetu.

Z tego powodu Biały Dom i NATO powinny od razu jasno powiedzieć, że to się nie uda. Powinny wyszczególnić ból I straty, jakie Rosja poniesie, jeśli wycofanie się będzie udawaną przygrywką przed taktycznym użyciem broni jądrowej przeciwko ukraińskim siłom i miastom. Taki ból powinien obejmować nie tylko prawdziwie paraliżujące sankcje, a nie kosmetyczne półśrodki, ale także wzmocnienie zdolności Ukrainy do rozszerzenia strefy wrogości na całą Rosję, od Morza Bałtyckiego po Ocean Spokojny. Powinny one również wyszczególniać ewentualne finansowe i terytorialne reparacje należne Ukrainie i wszystkim krajom znajdującym się pod kopułą  jakiegokolwiek promieniowania radioaktywnego, jak również krajom od dawna represjonowanym przez rosyjskie nieformalne imperium.

Wolny świat ma wobec Zełenskiego dług wdzięczności za odrzucenie rady Białego Domu, by ewakuował się przed początkową inwazją Rosji. Biden, na szczęście, zreflektował się i pozwolił prezydentowi Ukrainy zrobić więcej niż jakikolwiek przywódca od czasów Winstona Churchilla w obronie wolności i demokracji w obliczu zła. Zełenski zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla.

Decyzje polityczne, które teraz stoją przed Bidenem, mogą być równie wielkie. Świętowanie może być przedwczesne, jeśli Putin będzie dążył do osiągnięcia za pomocą broni jądrowej  https://www.19fortyfive.com/2022/03/would-russia-start-a-nuclear-war-over-ukraine/  tego, czego nie mógł osiągnąć za pomocą siły żywej. Milczenie teraz, bagatelizowanie zagrożenia, że Rosja może użyć swojej taktycznej broni jądrowej, lub pozwolenie, by strach rządził polityką, będzie oznaczało koniec liberalnego porządku po II wojnie światowej.

Ponieważ wojna na Ukrainie wkracza w nową, kluczową fazę, nadszedł czas, aby zarówno wzmocnić środki odstraszania, jak i zaplanować to, co nastąpi po pierwszym użyciu przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie.

---------------------

*1.
... "Wieści przyniosły rozpaczliwą historię, o deputowanych  w dzielnicy miejskiej Smolninskoje w Petersburgu, którzy zaangażowali się w bezprecedensową walkę z naszym bezzmiennym despotą, wysyłając do Dumy wniosek o odsunięcie go od władzy za zdradę. ..."      https://publizist.ru/blogs/6/43864/-

image
https://www.19fortyfive.com/2022/09/could-russias-sudden-ukraine-retreat-mean-a-tactical-nuclear-weapons-strike-is-coming/
"Could Russia’s Sudden Ukraine Retreat Mean a Tactical Nuclear Weapons Strike Is Coming?"
Michael Rubin

image 
Dr Michael Rubin
, obecnie redaktor naczelny 1945, jest starszym pracownikiem American Enterprise Institute (AEI). Dr Rubin jest autorem, współautorem i współredaktorem kilku książek poświęconych dyplomacji, historii Iranu, kulturze arabskiej, studiom kurdyjskim i polityce szyickiej, w tym "Seven Pillars: What Really Causes Instability in the Middle East?" (AEI Press, 2019); "Kurdistan Rising" (AEI Press, 2016); "Dancing with the Devil: The Perils of Engaging Rogue Regimes" (Encounter Books, 2014); oraz "Eternal Iran: Continuity and Chaos" (Palgrave, 2005).
11.09.2022

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam -bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale