bezmetki bezmetki
331
BLOG

Historia diamentu Kohinoor - kleptokracja w koronie ?

bezmetki bezmetki Polityka Obserwuj notkę 3



Hindusi chcą, by król Karol III zwrócił Kohinoor, masywny 105-karatowy brylant wartości 591 mln dolarów


Replika diamentu Kohinoor jest wystawiona w Indiach, ponieważ prawdziwy wciąż jest w rękach rodziny królewskiej, która przeszlifowała go na kształt owalny .


Gdy rozeszła się wiadomość o odejściu królowej Elżbiety II, na Twitterze w Indiach zaczęło dominować słowo: "Kohinoor".

 To nazwa najdroższego diamentu na świecie  o  długiej   historii związanej  z rodziną królewską, będącego noszonym na koronach przez pokolenia królowych.

Ostatnio był jednym z 2800 kamieni osadzonych w koronie wykonanej dla babki króla Karola III, Królowej Matki (Wiktorii).

Trwa jednak dyskusja, czy 105-karatowy diament o owalnym kształcie należy do rodu Windsorów.

O cenny diament walczono od wieków, do tego stopnia, że brytyjska legenda królewska mówi, że diament przyniesie nieszczęście każdemu  posiadającemu go mężczyźnie..

Hindusi wierzą, że pochodzi on z południa ich kraju, z terenów dzisiejszego Andhra Pradesh.

Teraz, po odejściu królowej Elżbiety II, wiele osób w kraju nasila kampanię na rzecz odesłania im klejnotu wartego 591 milionów dolarów.
image
 Niegdyś zdobiący koronę królowej Marii, Kohinoor był osadzony w przednim środkowym krzyżu pattée. (Wikimedia Commons: Cyril Davenport )

"W imieniu Hindusów chcemy odzyskać nasz Kohinoor" - napisał jeden z indyjskich użytkowników Twittera zaledwie osiem minut po oficjalnym ogłoszeniu, że królowa zmarła.

Jako że indyjscy YouTuberzy, gwiazdy Bollywood, społeczność biznesowa, filmowcy i naukowcy dołączają do internetowych przepychanek, przywołało to wspomnienia o tym, jak diament został zdobyty.


Skomplikowana historia klejnotu w koronie


Uważa się, że najwcześniejsze zapiski dotyczące diamentu pochodzą gdzieś z okresu między XII a XIV wiekiem.

"Prawdopodobnie pochodzący z kopalni Golconda w środkowo-południowych Indiach, diament miał burzliwą historię" - podaje Historic Royal Palaces, które zarządza Tower of London, gdzie jest chroniony Kohinoor.

O Kohinoor ubiegali się następnie islamscy cesarze Mughal, sikhijscy maharadżowie i emirowie Afganistanu.

Do 1800 roku był w rękach sikhijskiego maharadży Duleep Singh.

Mając 11 lat, przewodził współczesnemu Pendżabowi - jednej z ostatnich części subkontynentu, która nie została jeszcze skolonizowana przez Brytyjczyków.

Za czasów królowej Wiktorii Brytyjczycy ostatecznie skolonizowali ten region w 1849 roku po dwóch krwawych wojnach, co doprowadziło do śmierci tysięcy osób na subkontynencie.

image

 Podobno diament jest przeklęty dla mężczyzn, królowa Wiktoria początkowo nosiła go jako broszkę i nakazała, aby nosiły go tylko jej żeńskie potomkinie. (Wikimedia Commons: Franz Xaver Winterhalter)

Kohinoor był częścią układu pokojowego podpisanego między  cesarzem infantem Singhem a Brytyjczykami.

"Klejnot zwany Kohinoor ... zostanie oddany przez Maharadżę z Lahore Królowej Anglii" - głosiła trzecia klauzula traktatu pokojowego.

Diament został podarowany królowej Wiktorii w 1850 roku i dziś jest eksponowany jako część klejnotów koronnych w Tower of London.

Brytyjczycy twierdzą, że diament został oddany, ale Hindusi twierdzą, że został skradziony.
To nie pierwszy raz, kiedy Indie proszą o zwrot diamentu.

W 2000 roku indyjscy parlamentarzyści podpisali list do Wielkiej Brytanii wzywający do oddania Kohinoora.

"Wielka Brytania jest nam winna" - powiedział prominentny indyjski poseł Shashi Tharoor.

"Ale zamiast zwrócić dowody swojej pazerności prawowitym właścicielom, Brytyjczycy afiszują się z Kohinoor w koronie Królowej Matki w Tower of London.

"Jest to ostre przypomnienie tego, czym naprawdę był kolonializm: bezwstydnym podporządkowaniem, przymusem i przywłaszczeniem".

Kampania na rzecz zwrotu diamentu wzrosła ponownie w 2013 roku, kiedy ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron odwiedził Indie.

"Jeśli powiesz "tak" na jedno [żądanie], nagle okaże się, że British Museum będzie puste. Obawiam się się , że będzie musiał pozostać w dotychczasowym miejscu" - powiedział.

Indie nie są jedynym krajem, który rości sobie prawo do diamentu. Pakistan, Afganistan i Iran twierdzą, że Kohinoor powinien zostać im zwrócony.

Ale rodzina królewska twierdzi, że jest to jej własność, choć przyznaje, że diament "prawdopodobnie" pochodzi z Indii.


Kolonialna przeszłość Wielkiej Brytanii pozostawiła "rany wciąż w naszych sercach


Brytyjczycy rządzili Indiami przez 200 lat, do 1947 roku.

W zeszłym miesiącu Indie obchodziły 75 lat wyzwolenia od brytyjskiego panowania.

Jyoti Atwal, historyk z New Delhi's Jawaharlal Nehru University, mówi, że kampanie takie jak ta dotyczą odzyskania tożsamości kraju.
image
 Powstał memoriał upamiętniający działaczy niepodległościowych zmasakrowanych na zachodzie Indii w 1919 roku.(ABC News: Munish Sharma)

"To symboliczne ruchy, aby zapewnić, że byliśmy narodem, który coś posiadał" - mówi.

"A inny naród jest nam coś winien".

Wraz z kampanią Kohinoor pojawiły się również wezwania, by rodzina królewska przeprosiła za masakrę protestujących o niepodległość w Amritsarze, na północy Indii, w 1919 roku.

Brytyjskie wojsko strzelało do nieuzbrojonych i pokojowo nastawionych demonstrantów, co stało się głównym punktem zwrotnym w indyjskim ruchu niepodległościowym i ugruntowało nastroje społeczne przeciwko rodzinie królewskiej.

Królowa Elżbieta II odwiedziła Indie trzy razy w ciągu swojego życia, w tym ostatnio w 1997 roku, kiedy udała się do miejsca upamiętniającego  masakrę.

Mahesh Behal, którego dziadek Lala Hari Ram Behal został zabity w Jallianwala Bagh, zorganizował protest podczas wizyty królowej wraz z rodzinami innych ofiar, które domagały się przeprosin.

"Protestowaliśmy, gdy królowa odwiedziła pomnik Jallianwala Bagh, trzymaliśmy czarne flagi, gdy miała podejść do memoriału, ale policja nas aresztowała i wtedy królowa tam weszła " - mówi.

"Nie powiedziała do nas ani jednego słowa, zupełnie nic. Choć członkowie naszej rodziny zostali tam zamęczeni".

"Rany są nadal w naszych sercach, rany pozostają.

"Chcieliśmy, aby królowa przeprosiła w imieniu Anglii".

image
 Dziadek Mahesha Behala, Lala Hari Ram Behal, został zabity w Jallianwala Bagh, kiedy brytyjskie wojsko strzelało do nieuzbrojonych protestujących.(ABC News: Munish Sharma)

Wizyta królowej miała miejsce tuż po śmierci księżnej Diany w październiku 1997 roku.

Miała nadzieję poprawić reputację Wielkiej Brytanii w Indiach, jednocześnie obchodząc 50. rocznicę odzyskania niepodległości przez ten kraj.

Podczas wizyty dokonała niezwykłego potwierdzenia dla mrocznej i kolonialnej historii Wielkiej Brytanii.

"Nie jest tajemnicą, że w naszej przeszłości były pewne trudne epizody" - powiedziała w przemówieniu na bankiecie.
"Jallianwala Bagh jest niepokojącym przykładem".

Królowa i książę Filip również odwiedzili miejsce masakry i złożyli wieniec pod pomnikiem, ale to nie wystarczyło rodzinom ofiar.

"To smutne, że zginęła" - mówi pan Behal.

"Teraz żądamy, aby nowy król dokończył niedokończone dzieło królowej i przeprosił cały kraj i męczenników".

"Muszą nałożyć maść na nasze rany ... Teraz mamy nadzieję, że jej następca zrozumie nasz ból i przeprosi".


Czy król Karol III zajmie się krzywdami z przeszłości?


Królowa  Małżonka Camilla będzie następną, która włoży koronę, która była noszona przez królową Elżbietę i zawiera diament Kohinoor.

Przypuszczalnie włoży ją podczas przewidywanej  koronacji swojego męża.
image
 Król Karol III obiecał, że będzie kontynuował "bezinteresowne powinności" królowej podczas swojego pierwszego przemówienia do obu izb parlamentu na nowym stanowisku.(Ian Vogler: Pool Photo via AP)

"To ponownie wzbudzi pragnieniana zwrotu" - mówi profesor Atwal.

"Kiedy odwiedzamy [Tower of London], gdzie jest przechowywany Kohinoor, wszyscy Południowi Azjaci,  którzy przyjeżdżają do Anglii, muszą zapłacić, aby zobaczyć biżuterię królowej, diamentowe posiadłości, zwłaszcza koronę królowej Elżbiety".

"Jest to kwestia, która będzie się wciąż pojawiać".

Akademicy tacy jak profesor Atwal uważają, że król Karol nie będzie miał innego wyboru jak tylko dostosować się do czasów, skonfrontować się z przeszłością i przeprosić za rolę Wielkiej Brytanii w wydarzeniach historycznych.

"Myślę, że [wizyta w 1997 roku] w zasadzie utorowała drogę dla kolejnej wizyty w późniejszym czasie", mówi.

"Utorowała drogę do czegoś więcej.

"Kiedy król Karol wróci w to miejsce, znów będzie musiał zająć się tym momentem, który w tamtym czasie nie został dokończony.

"Król Karol będzie musiał spojrzeć na ten nowy etap antykolonializmu, ponieważ antykolonializm zmienił teraz swoje oblicze.

"Przynosi nowe wspomnienia, jest nowa wiedza, która jest przekazywana ludziom, więc ten antykolonializm będzie bardzo różny dla brytyjskiej monarchii, aby stawić mu  czoła".

-------------------------------------


image
https://www.abc.net.au/news/2022-09-17/indians-want-kohinoor-diamond-back-from-king-charles-iii/101430400
"Indians want King Charles III to return Kohinoor, a massive 105-carat diamond worth $591 million"
By South Asia correspondent Avani Dias and Som Patidar in New Delhi
17.09.2022


wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam -bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia



bezmetki
O mnie bezmetki

"Dożywotnio" usunięty z Neon24.pl za tłumaczenia i "widzimisie", wyrażające opinie niezgodne z zadaną tam pro-kremlowską poprawnością. Przyjrzałem się również z odrazą, na "ich blogach" ,  praktykom pdgrzewaczy "patriotyzmu"; równie sprzedajnym, jak Neon24, -   tylko z przeciwnym wektorem i "dla ubogich". "Lewoskrętny".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka