bezmetki bezmetki
418
BLOG

Nagła czystka w armii Węgier: rząd mydli oczy NATO?

bezmetki bezmetki Polityka Obserwuj notkę 17


Widziane z "zachodniej" perspektywy.Czy NATO ukarze Węgry za zwolnienie „ oficerów przyjaznych NATO” z węgierskiej armii?  NATO może wszcząć  dochodzenie przeciwko Węgrom, ponieważ ich rząd zwolnił setki wysokich rangą oficerów wojskowych, którzy osiągnęli wiek 45 lat. Gabinet Orbána podkreślił, że nie ma politycznych powodów wysyłania tych ludzi na emeryturę. Opozycja uważa, że ​​motyw jest czysto polityczny. Orbán chce ustąpić miejsca nowej generacji oficerów, która nie jest już , jak w przeszłości, przyjazna wobec NATO. Dlatego tak wielu oficerów wysyła się na emerytury? Sygnał podejmowanej strategicznej reorientacji ? Zbliżenie z Austrią  a w następstwie - z kim jeszcze? Jakie konsekwencje dla Polski?

                                *      *      *


Coś dziwnego dzieje się z jedną z najważniejszych instytucji węgierskiego państwa.
Minister Obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky potrzebował ponad tygodnia, aby potwierdzić największe od dwóch dekad przetasowania w szeregach węgierskiej armii po tym, jak pojawiły się pierwsze artykuły o dużej fali zwolnień. Przez wiele dni wiadomości o zwolnieniu setek wysokich rangą oficerów, z których część dopiero co awansowała, krążyły w węgierskiej prasie bez oficjalnego komentarza rządu.

Szalay-Bobrovniczky powiedział w wywiadzie z 31 stycznia, 

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-31/hungary-ousts-hundreds-from-top-army-ranks-defense-chief-says

że kilkuset oficerów zostało zwolnionych, głównie z najwyższych szczebli, aby wspomóc "merytokrację i konkurencję" w armii i sprawić, że organizacja będzie nieco mniej obciążona. Decyzja ta została podjęta w momencie, gdy rząd walczy o obsadzenie do 10 000 stanowisk w niższych stopniach (obecny pułap kadrowy to 37 460 osób). Zwolnienia miały już miejsce na podstawie dekretu podpisanego przez premiera Viktora Orbána tydzień wcześniej, który pozwala na zwolnienie z dwumiesięcznym wypowiedzeniem oficerów, którzy służyli co najmniej 25 lat i mają co najmniej 45 lat. Wielu z nich jest w stopniu podpułkownika i wyższym. Pojawiły się doniesienia o oficerach wezwanych z placówek za granicą, aby zostać zwolnionym w trybie natychmiastowym.

https://telex.hu/english/2023/01/23/what-may-be-behind-the-purge-in-hungarian-military-leadership

Biorąc pod uwagę niechęć rządu do udzielenia wielu wyjaśnień, inni zaczęli wypełniać puste miejsca.

Opozycyjna posłanka i członkini Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Ágnes Vadai, nazwała decyzję "polityczną czystką". Była sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony, powiedziała, że decyzja była rządową próbą "de-NATO-fizacji" sił zbrojnych.

https://tekdeeps.com/in-the-hungarian-army-the-officers-take-the-door-en-masse-liberation/

Inni zaprzeczają temu, twierdząc, że wielu zwolnionych oficerów zostało awansowanych od czasu, gdy Orbán zaczął rządzić w 2010 roku. Jeśli jednak celem jest ożywienie armii młodszymi ludźmi, trudno wyjaśnić, dlaczego dekret Orbána wyznaczył granicę w wieku 45 lat, czyli stosunkowo młodym.  

Szalay-Bobrovniczky surowo oświadczył, że armia to "nie instytucja społeczna", ale "armią ... w obliczu szalejącej wojny w centrum Europy".

Jest to zaskakujące ze strony członka rządu Orbána. Przez ostatni rok jego administracja przekonywała, że premier ma ograniczone stosunki z Rosją, a ciągłe groźby zawetowania unijnych sankcji i odmowa udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej były konieczne, by utrzymać Węgry z dala od wojny, w którą lekkomyślni lewicowi politycy, mówiąc językiem Orbána, "wciągnęliby" kraj i jego ludność. Warto zauważyć, że nawet teraz minister nie odniósł się do Rosji jako zagrożenia, mówiąc jedynie o wschodniej flance NATO.   

Rząd znacznie zwiększył zamówienia wojskowe w ostatnich latach, częściowo w celu spełnienia celu NATO w wysokości 2% PKB, którego od dawna nie udało się osiągnąć.

Wydatki wzrosły w 2018 roku, gdy - jak wynika ze źródeł outletu śledczego Direkt36 

https://www.direkt36.hu/igy-fordult-ra-orban-viktor-az-orszag-felfegyverzesere/ 

- w Ministerstwie Obrony przejęło władzę bardziej skoncentrowane na biznesie kierownictwo. Głównymi beneficjentami tych transakcji byli niemieccy, a w nieco mniejszym stopniu amerykańscy i izraelscy dostawcy. Z niektórych z nich skorzystały podobno także kręgi biznesowe skupione wokół Fideszu. Innym wyjaśnieniem krążącym wokół zwolnień było to, że pozwalają one rządowi przełamać sprzeciw wobec niektórych umów.

Niezależnie od prawdziwych przyczyn ostatniego wydarzenia, jego okoliczności i sposób, w jaki został potraktowany przez rząd, wskazują na większe i głębiej zakorzenione problemy - natury politycznej, a nie wojskowej.   

Biorąc pod uwagę wywrotową politykę zagraniczną Orbána, łatwo zrozumieć, skąd biorą się podejrzenia. Istnieją również obawy, że tak gwałtowne zmiany mogą być wynikiem ukrytych motywów, a także ryzyko dalszego spadku zaufania między Węgrami a ich sojusznikami. Jego administracja rozpoczęła diatrybę przeciwko zachodnim sankcjom i pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawetowała inicjatywy zbliżenia Ukrainy do NATO,

https://www.reuters.com/article/us-hungary-nato-ukraine/hungary-vetoes-nato-statement-on-ukraine-over-minority-rights-minister-idUSKBN1X91ZI

przyjęła łagodne podejście do rosyjskich dyplomatów

https://balkaninsight.com/2022/11/30/getting-to-the-bottom-of-hungarys-russian-spying-problem/

i organizacji kontrolowanych przez rząd, 

https://www.dw.com/en/is-hungary-becoming-russias-spy-hub-within-the-eu/a-64041861

a także nadal zapewnia prawo pobytu synowi szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego (SVR).  

https://telex.hu/direkt36/2022/11/14/russian-spy-chiefs-son-has-a-budapest-address-in-a-property-owned-by-an-old-friend-of-orbans-chief-of-staff

Fakt, że znaczące zmiany personalne przeprowadził Szalay-Bobrowniczky, biznesmen bez większych kompetencji w dziedzinie obronności, jest być może bardziej niepokojący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przed objęciem urzędu był on współwłaścicielem firmy z rosyjskim Transmashholdingiem (którego były prezes jest objęty sankcjami).  

https://twitter.com/panyiszabolcs/status/1544224679807930368
Nawet jeśli same zwolnienia nie są równoznaczne z czystką o podłożu politycznym, to trudno polemizować z argumentacją rządu. Według Transparency International kraj ten jest obecnie najbardziej skorumpowanym państwem członkowskim Unii Europejskiej (UE)

https://twitter.com/panyiszabolcs/status/1544224679807930368

i można sądzić, że dekret może zostać wykorzystany do wywarcia presji politycznej na młodych oficerów, którzy zbliżają się do 45 roku życia.
Co być może najważniejsze, nawet jeśli zwolnienia wypromują obiecujących młodszych oficerów na nowo zwolnione miejsca, to raczej nie rozwiążą tego, co źródła Direkt36 nazwały głównymi problemami węgierskiego wojska: braku specjalistów zdolnych do obsługi nowoczesnego sprzętu, który rząd nabył w ostatnich latach.  

Obecnie - jak przyznał sam minister - węgierskie wojsko nie jest atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych specjalistów. Źle przeprowadzone i źle wytłumaczone zwolnienia oraz uporczywe pogłoski o nadmiernym upolitycznieniu raczej tego nie zmienią.

Podobnie jak w przypadku węgierskiego korpusu dyplomatycznego, który również doświadczył masowych zwolnień i napływu nowej kohorty urzędników o "biznesowym" podejściu i politycznych koneksjach,

https://www.direkt36.hu/en/szijjarto-egykori-futsalos-munkatarsa-szarnyal-az-uzleti-vilagban-szazmilliokat-kapott-hozza-a-kulugytol-is/

istnieje bardzo wyraźne ryzyko, że kluczowe instytucje kraju, gwarantujące bezpieczeństwo i etos państwa, zostaną wydrążone i zgniją.YouTube:


"Wchodzimy w nowy etap rozwoju militarnego" - minister Szalay-Bobrovniczky

https://www.youtube.com/watch?v=zgw9LMsN9N0
State Dept Takes Issue With Hungarian Government's Efforts To 'Discredit The Ambassador' And The US
Departament Stanu nie zgadza się z wysiłkami węgierskiego rządu, by "zdyskredytować ambasadora" i USA
2 dni temu


https://cepa.org/article/hungarys-sudden-army-purge-nato-asks-whats-going-on/
"Hungary’s Sudden Army Purge: What’s Going On?"
András Tóth-Czifra:

András Tóth-Czifra jest Non-resident Fellow w Center for European Policy Analysis (CEPA). Jest analitykiem politycznym z Węgier, mieszkającym w Nowym Jorku.  

Europe's Edge jest czasopismem internetowym CEPA, w którym poruszane są krytyczne tematy dotyczące polityki zagranicznej w Europie i Ameryce Północnej. Wszystkie opinie są opiniami autorów i nie muszą reprezentować stanowiska lub poglądów instytucji, które reprezentują, ani Centrum Analiz Polityki Europejskiej.

February 3, 2023

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam - bez zmian w treści i formie -
 wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
 ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego
 i pseudonimu autora tłumaczenia

bezmetki
O mnie bezmetki

"Dożywotnio" usunięty z Neon24.pl za tłumaczenia i "widzimisie", wyrażające opinie niezgodne z zadaną tam pro-kremlowską poprawnością. Przyjrzałem się również z odrazą, na "ich blogach" ,  praktykom pdgrzewaczy "patriotyzmu"; równie sprzedajnym, jak Neon24, -   tylko z przeciwnym wektorem i "dla ubogich". "Lewoskrętny".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka