Zbiorniki na paliwa w bazie PERN.
Zbiorniki na paliwa w bazie PERN.
Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne
897
BLOG

Polska suwerenna energetycznie na rynku ropy i paliw

Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

PERN powiększyło bazę magazynową ropy naftowej o sześć nowych zbiorników. To milowy krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski.

Polska baza surowcowa powiększyła się o blisko 550 tys. m³ nowych pojemności na ropę naftową zlokalizowanych u wybrzeży Bałtyku. PERN - kluczowa spółka odpowiedzialna za infrastrukturę krytyczną - ukończyła właśnie drugi strategiczny projekt surowcowy. W Terminalu Naftowym w Gdańsku do użytku trafiły 4 zbiorniki o łącznej pojemności 345 tys. m³. Wcześniej zakończyła się budowa dwóch stutysięczników w Bazie Gdańsk.



Obie inwestycje pozwolą polskim rafineriom na sprowadzanie różnorodnych gatunków ropy i ich magazynowanie, bo dziś o zakupie takiego towaru decyduje nie tylko jego cena czy jakość, ale przede wszystkim pewność dostawy. Inwestycje PERN oznaczają, że stajemy się suwerenni w obszarze ropy i paliw, a zakupiona ropa daje klientom PERN możliwość elastycznego reagowania na zmiany sytuacji rynkowej.


PERN- PERN realizuje strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycje. Zakończona budowa zbiorników na ropę naftową w Bazie Gdańsk i w Terminalu Naftowym w Gdańsku zwiększa możliwości przechowywania tego surowca o ponad pół miliona metrów sześciennych. W połączeniu z Naftoportem w Gdańsku zwiększa to gwarancje bezpieczeństwa dostaw surowca dla polskich rafinerii i umożliwia kolejne kroki na drodze do różnicowania kierunków dostaw i gatunków ropy. PERN, rozbudowując infrastrukturę logistyczną naftową i paliwową, przyczynia się do biznesowych sukcesów polskich rafinerii. Mam nadzieję, że strategiczne zadania postawione przez rząd przed całym sektorem naftowo-paliwowym, będą realizowane z podobnym sukcesem, jak inwestycje PERN, będące tej strategii istotnym elementem – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.


Piotr Naimski
Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Rozbudowa TNG i Bazy Gdańsk to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na pojemności magazynowe ropy. Pozwolą one na jeszcze bardziej efektywną obsługę tankowców zawijających z ropą do Naftoportu, zwiększą możliwości separacji różnych gatunków ropy naftowej, a także zapewnią nowe pojemności klientom PERN, którzy coraz więcej surowców sprowadzają do Polski drogą morską. 

- PERN po raz kolejny udowodnił, że wywiązuje się z obowiązków wynikających ze strategii spółki, a przede wszystkim z realizacji celu nadrzędnego, jakim jest zapewnienie naszemu krajowi swobodnych dostaw ropy naftowej z dowolnego kierunku na świecie. Infrastruktura, którą dziś posiadamy pozwala zatem na skuteczną dywersyfikację, a dzięki temu stabilny rozwój gospodarki – mówi Igor Wasilewski, prezes PERN.


Igor Wasilewski
Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN.

Zbiornik jak niemal tysiąc dwieście cystern kolejowych

Zrealizowana inwestycja w TNG to trzy zbiorniki, każdy o pojemności 100 tys. m³ i jeden o pojemności 45 tys. m³ . W trakcie budowy jest jeszcze jeden zbiornik, o pojemności 45 tys. m³, który zostanie włączony do istniejącej infrastruktury w sierpniu 2021 roku. W Bazie Gdańsk z kolei powstały dwa zbiorniki – po 100 tys. m³ każdy. Dla zobrazowania wielkości – stutysięcznik ma pojemność porównywalną z około 1176 wagonami cysternowymi.


PERN


PERN



Inwestycje te zwiększają pojemność magazynową na ropę naftową PERN aż do 4,1 mln m³. Zbiorniki w Bazie Gdańsk i TNG wybudowano wraz z infrastrukturą towarzyszącą, niezbędną do ich eksploatacji. Zostały zaprojektowane jako stalowe, naziemne, z dachem pływającym, wyposażone w systemy nadzorujące poziom napełnienia i temperatury ropy, a także systemy przeciwpożarowe i rozwiązania zapobiegające niekontrolowanemu rozlewowi, w postaci dodatkowej osłony. 

Magazyny zostały również wyposażone w monitoring szczelności dna z zabezpieczeniem wód gruntowych przed skażeniem, układ detekcji węglowodorów, sygnalizacji pożaru i układ pomiarowy poziomu ropy, jej gęstości i temperatury oraz położenia dachu.


Zobacz galerię zdjęć:


Zastrzyk kapitału dla polskiej gospodarki

Obie inwestycje były realizowane z udziałem polskich podmiotów i stały się istotnym wsparciem dla rodzimej gospodarki. Zostały ukończone mimo trwającej pandemii koronawirusa. Zarówno od PERN, jak i od jego partnerów, wymagało to pracy w zaostrzonych warunkach sanitarnych.

Projekt TNG wykonał PGNiG Gazoprojekt S.A. Wykonawcą projektu jest – konsorcjum: Naftoremont – Naftobudowa Sp. zo.o., jako lider i firma Agat S.A, partner konsorcjum. Funkcję inżyniera budowy pełnił Bilfinger Tebodin Poland Sp. zo.o. Głównym wykonawcą zbiorników w Bazie Gdańsk było konsorcjum firm: Mostostal Płock S.A. (lider), Mostostal Warszawa S.A. (partner). Autorem dokumentacji projektowej, pełniący również nadzór autorski nad inwestycją był Orlen Projekt S.A.

Strategiczne inwestycje

Rozbudowa pojemności magazynowych Bazy Gdańsk i TNG należy do programu Megainwestycje PERN. Program wynika z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, ujęty jest również w strategii PERN do 2022 roku. Megainwestycje to nie tylko budowa kolejnych zbiorników magazynowych na ropę naftową, należących do bazy, ale także rozbudowa Terminalu Naftowego (390 tys. m³ ) oraz baz paliw (I etap 128 tys. m³ , II etap, obecnie realizowany - 222 tys. m³, III etap – projektowany) w Koluszkach, Rejowcu, Małaszewiczach, Emilianowie i Dębogórzu, a także rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i naftowego Gdańsk-Płock. Wszystkie te projekty zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski.


PERN




Blog poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Partnerem bloga jest PERN S.A. Zapraszamy również na stronę sekcji Bezpieczeństwo energetyczne.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka