29 obserwujących
43 notki
193k odsłony
444 odsłony

Od Stefana do Adama

Wykop Skomentuj10

   Stefan Litauer sam jeden nie pracował w bezbożnym dziele „odpowiedniego” i postępowego przedstawienia Brygady Świętokrzyskiej, Narodowych Sił Zbrojnych, czy Armii Krajowej, w ogóle Polski i Polaków w czasie II wojny, jako nazistowskich kolaborantów i zdrajców, odstępców sprawy wolności, prawa i wszelkich dobrych a postępowych wartości. Wielu, jakże wielu gorliwie pracowało na tym ważnym zadanie tak w kraju, jak za granicą, na Zachodzie i w stanach. Nie zachodzie nie brakowało, i nie brakuje, ogłupiałych od ideologii pożytecznych idiotów. W kraju komuniści stosowali kij i marchewkę. Stefan Litauer pracował na odcinku zagranicznym do powrotu, a raczej przybycia do Polski Ludowej w 1945, do owej ziemi obiecanej komunistycznych, postępowych inteligentów żydowskiego rodu.

   Wymienię tylko kilku z wielu heroldów „dobrej” zmiany. Pierwszy i najważniejszy to Jakub Berman (1901 - 1984). W latach 1944 – 1956 pełnił różne funkcje oficjalne, tytuły czy formalne stanowiska nie są ważne. Berman w tym czasie rządził dwiema najważniejszymi zadaniami państwa komunistycznego: terrorem i propagandą. Rządził z nadania Związku Sowieckiego. Sowiecki ambasador w Warszawie Lebiediew żalił się, że Bierut jest całkowicie izolowany przez Bermana, Minca i Zambrowskiego (Rachimil Krajkieman), którzy w rzeczywistości sprawowali władzę i podejmowali kluczowe decyzje. I ten fakt sowiecki ambasador Lebiediew uważał za wielce niepokojący. Miał rację ambasador Lebiediew, który czuł się pomijany w swej misji namiestnika Moskwy. Najważniejsz był Jakub Berman, który miał bezpośrednią linię telefoniczną z Moskwą. Władzę w Polsce Ludowej w tym czasie posiadało dwóch ludzi: formalnie Bolesław Bierut, prezydent – agent NKWD, oraz faktycznie Jakub Berman – również agent NKWD. Obaj obierali polecenia bezpośrednio z Moskwy. I to Berman był ważniejszy z tej dwójki. Jakub Berman to największy masowy morderca w powojennej Polsce: nadzorował i odpowiadał za masowe mordy, tortury dziesiątek, setek tysięcy żołnierzy AK, NSZ, WiN, itp. Za wysyłanie ich do lagrów sowieckich, za akcje antypartyzanckie, słowem za rządy terroru w latach 1944 – 1954. Nie chcę pisać o zbrodniach Bermana, ale o jego drugim zakresie odpowiedzialności: Berman odpowiadał również za propagandę komunistyczna, dziś powiedzielibyśmy postępową, czy lewicową. Propaganda legitymizuje terror. Bez odpowiedniego propagandowego naświetlenia pozostają tylko gwałty, mordy i zbrodnie. Przy odpowiednim naświetleniu zamiast morderców mamy ideowych ludzi walczących o świetlaną przyszłość…

   Komuniści, czy ogólnie postępowcy, tak mają. Zaczynają od propagandy, od przekonywania do swojej wizji świata. Propaganda to pierwsze ramię obcęgów. Ale przekonywanie ma ograniczona skuteczność. Przykładowo, w Polsce po roku 1944 roku, po straszliwych doświadczenia wojny i sowieckiego „wyzwolenia”, ludność była całkowicie impregnowana na komunistyczną propagandę. Można się skupiać na dzieciach, młodzieży i próbować i wychować, urobić na swoją modłę, ale to wymaga lat, dziesięcioleci pracy. Co robić tu i teraz, aby utrzymać zdobytą władzę? Odpowiedzią jest terror. Albo cię przekonamy, albo przynajmniej zmusimy do milczącej uległości. Albo cię zabijemy. Obcęgi się zamykają. I miażdżą palce. Albo dłoń. Albo głowę. Jakub Berman na rozkaz Moskwy zarządzał obcęgami, które miażdżyły Polskę i Polaków przez dziesięć lat. Berman oczywiście tylko wydawał polecenia, wytyczał kierunki, przestawiał akcenty i nadzorował wykonanie rozkazów. No i składał raporty do Moskwy. Również Berman miał swoich przełożonych.

   Widać to w rodzinach tych lepszych. Jerzy Borejsza (Beniamin Goldberg) współtwórca wydawnictwa Czytelnik, największego koncernu wydawniczego w PRL-u. Człowiek kulturalny, wydawca, inteligentny, nawet oświecony człowiek. Brat Beniamina, Józef Goldberg, alias Józef Różański, wysokiej rangi funkcjonariusz MBP, zbrodniarz stalinowski: wyrywał paznokcie, bił, torturował i mordował wskazane ofiary. Jedną z licznych jego ofiar jest Witold Pilecki. Dwa ramiona tych samych obcęgów. Jasna i ciemna strona władzy ludowej. Dalej Helena Michnik (Hinde Michnik) Żydówka, stalinowska propagandzista, autorka podręczników historii Polski, przedstawianą z jak najbardziej właściwego, postępowego puntu widzenia. Helena Michnik miała dwóch synów. Starszy Stefan, stalinowski prokurator, oprawca i morderca. Drugi syn: Adam Michnik to człowiek kultury, autor wielu książek, działacz opozycji no i redaktor naczelny współczesnej edycji gazety jak najbardziej postępowej. Co znaczą tradycje rodzinne, tak kindersztuba wyniesiona z domu. Dochodzimy tu do czasów jak najbardziej współczesnych. Dwa ramiona władzy ludowej. Przemoc, terror, i propaganda, dziś przedstawiana jako jedyna właściwa, jedyna prawdziwa prawda.

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale