0 obserwujących
5 notek
1021 odsłon
79 odsłon

[Ewangelia#1] Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi

Wykop Skomentuj

Tekst Ewangelii (Łk 13,22-30): Tak nauczając, szedł przez miasta i wsie i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?» On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: "Panie, otwórz nam!"; lecz On wam odpowie: "Nie wiem, skąd jesteście". Wtedy zaczniecie mówić: "Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś". Lecz On rzecze: "Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości!" Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».


Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas ostrzeżeniem, że droga do zbawienia nie jest łatwa. Nie jesteśmy tutaj po to, aby patrzeć krótkowzrocznie, na to co ziemskie, a więc doczesne. Myślmy o tym co Bóg przygotował dla nas w wieczności. - "Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy Bóg przygotował tym, którzy Go miłują" (1 Kor 2,9)

"Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi" - te ciasne drzwi to droga przez cierpienie. Przez coś czego zawsze chcemy się pozbyć, aby wciąż było nam dobrze. Jednak to przez cierpienie zbliżamy się do Pana Boga. Przez choroby, upadki, upokorzenia ćwiczymy się w cnotach i możemy stawać się lepszymi ludźmi.

"Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś" - wiedzmy, że każdy z nas póki jest na tym świecie ma szansę się zbawić.

"Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi" - pokora to chyba najważniejsza cnota. "Strumienie mej łaski zalewają dusze pokorne. Pyszni zawsze są w ubóstwie i nędzy, gdyż łaska moja odwraca się od nich do dusz pokornych" (Dz. 1602)


Polecam każdemu osobiste rozważanie codziennej Ewangelii. Błogosławionej Niedzieli :)

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo