0 obserwujących
5 notek
1631 odsłon
  235   0

Konfigurowanie urządzeń sieciowych

Zasady konfigurowanie urządzeń sieciowych są podobne w przypadku wielu producentów. Zmiana parametrów konfiguracyjnych zazwyczaj odbywa się poprzez przeglądarkę WWW po uruchomieniu adresu wybranego urządzenia.

1. Konfigurowanie urządzeń sieciowych przez przeglądarkę WWW:

Aby rozpocząć konfigurację urządzenia sieciowego poprzez przeglądarkę, należy spawdzić przypisany mu adres IP. Aby rozpocząć konfigurację urządzenia, należy podłączyć kabel sieciowy do portu w komputerze oraz do portu w urządzeniu.

W przypadku urządzeń bezprzewodowych czasem istnieje możliwość podłączenia się do domyślnej sieci bezprzewodowej , co pozwala na konfigurację bez konieczności używania kabli.

Po właściwej konfiguracji użytkownik może uruchomić dowolną przeglądarkę internetową i przejść do konfiguracji urządzenia poprzez wpisanie w pasku adresu przeglądarki adresu IP urządzenia sieciowego.

2. Konfigurowanie urządzeń sieciowych firmy Cisco:

Urządzenia sieciowe Cisco pracują pod kontrolą systemu operacyjnego IOS. Dostęp do konfiguracji urządzeń firmy Cisco może odbywać się przez protokół telent lub SSH (w zależności od konfiguracji urządzenia), jednak podstawowym sposobem zmiany ustawień jest podłączenie komputera bezpośrednio d urządzenia sieciowego przez specjalny port konsolowy w urządzeniu do którego podłącza się ginalny kabel firmy Cisco dostarczany razem z zakupionym sprzętem jest płaski, z jednej strony zakończony wtykiem RJ-45, z drugiej wtykiem żeńskim DB9, i ma kolor jasnoniebieski.

Domyślnie dostęp poprzez port konsolowy nie jest zabezpieczony hasłem - można je ustawić w konfiguracji urządzenia.

Połączenie przez port konsolowy jest realizowane bezpośredni przez port szeregowy , tak więc nie wymaga konfiguracji protokołu IP komputerze użytkownika.


3. Konfiguracja sieci VLAN

Aby utworzyć nową sieć VLAN, należy wybrać przycisk Add VID, podać identyfikator oraz nazwę, a następnie wskazać, które porty urządzenia i w jakim trybie mają należeć do nowej sieci. 

4. Konfiguracja przełącznika

Głównym zadaniem przełącznika jest dzielenie sieci na segmenty w 2. warstwie modelu OSI na podstawie adresu MAC podłączonych urządzeń. zaletą przełączników jest podział sieci na domeny kolizyjne.

Podział przełączników pod względem ich funkcjonalności:

- przełączniki niezarządzalne - proste urządzenia typu włącz i używaj, które nie oferują użytkownikowi zaawansowanych funkcji.

- przełączniki zarządzalne - urządzenia zaawansowane, pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa oraz wydajności sieci.

- przełączniki warstwy trzeciej - to urządzenia, które oprócz przełączania na podstawie adresów MAC dodatkowo przełączają transmisje w oparciu o adres IP.

 5. Konfiguracja urządzeń bezprzewodowych

Najbardziej popularne urządzenia bezprzewodowe pozwalają na komunikację z siecią przy użyciu fal radiowych o częstotliwości 2,4 Ghz lub też 5 Ghz. Na infrastrukturę sieci bezprzewodowej składają się punkty dostępu (Acces point) z dołączanymi antenami oraz bezprzewodowe karty sieciowe montowane w urządzeniach.

Sieci bezprzewodowe (Wireless Local Area Network - WLAN) mogą pracować w dwóch trybach:

- w trybie ad hoc, w którym urządzenia łączą się bezpośrednio z sobą,

- w trybie infrastruktury, z wykorzystaniem punktów dostępowych  (Access point)

Punkt dostępowy to centralny punkt sieci bezprzewodowej. Przekazuje dane między urządzeniami, pozwala także na podłączenie sieci bezprzewodowej do sieci kablowej.


6. Konfiguracja usług telefonii internetowej (VoIP)

Telefonia internetowa, inaczej zwana VoIP (Voice over Internet Protocol) pozwala na przesyłanie głosu przez sieć cyfrową działającą w oparciu o protokół IP.

Operatorzy VoIP oferują szereg usług pozwalających na wykorzystanie telefonii internetowej nie tylko do przesyłania rozmów  pomiędzy komputerami, ale również na wykonywanie połączeń do publicznej sieci telefonicznej (Public Switched Telephone Network) wysyłanie i odbieranie faksów czy pozyskanie standardowego numeru telefonu z dowolnej strefy numeracyjnej.


7. Monitoring sieci i urządzeń sieciowych 

Ważnym elementem zarządzania siecią komputerową jest bieżący monitoring jej działania. Pozwala on na wczesne wykrycie nieprawidłowości i przywrócenie sieci do właściwego stanu, co umożliwia zapobiegania awariom. W zależności od rodzaju sieci i oczekiwanej dostępności usług sieciowych monitorowane są różne aspekty jej funkcjonowania, takie jak:

- dostępność węzłów sieci,

- dostępność wybranych internetowych,

- obciążenie łączy internetowych,

- obciążenie serwerów sieciowych,

- zdarzenia na urządzeniach sieciowych (np. wyłączenie interfejsu sieciowego, zmiana trasy routingu) i serwerach (np. wyłączenie usługi, próba logowania).


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie