21 obserwujących
443 notki
331k odsłon
6424 odsłony

Augustowskie patologie. Lokalna grupa trzymająca władzę

Nadleśniczy budował w lesie domy na wynajem.
Nadleśniczy budował w lesie domy na wynajem.
Wykop Skomentuj124

Donosy i groźby 

Jadę do Suwałk. Przeglądam akta sprawy. Siedem tomów. Znajduję donosy i skargi na mnie.

– Nie wtrącaj się, bo popamiętasz mnie do końca życia! – usłyszałam w słuchawce. 

– Tyle dla Państwa zrobił, a teraz taka niewdzięczność – powiedział ktoś do moich rodziców. 

– On wciąż ma mocne plecy – ostrzegał ktoś życzliwy. 

– Drzewa wytną, koła w samochodzie poprzecinają, psa otrują. Po co to pani? – pytał ktoś zatroskany.

– Państwa córka rozpowszechnia kłamstwa na mój temat – powiedział W. do moich rodziców na zebraniu mieszkańców osiedla. Nabrał pewności siebie po decyzji o umorzeniu śledztwa w maju 2017 r. 

Kontrolowany bałagan 

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli w Nadleśnictwie S. wykazała niewłaściwy nadzór nad gruntami Skarbu Państwa atrakcyjnymi turystycznie w czasie, gdy W. był nadleśniczym. Oraz bałagan w dokumentacji. Na przykład nadleśnictwo nie miało danych o liczbie i powierzchni atrakcyjnych turystycznie gruntów Skarbu Państwa oddanych do użytkowania osobom fizycznym, ani o liczbie, wymiarach i stanie technicznym budynków i naniesień. Mimo zaleceń, przez lata takiej inwentaryzacji nie zrobiono.

Potwierdzenie zarzutów 

Czerwiec 2018 r., prokurator Prokuratury Okręgowej w Suwałkach:

Na podstawie zgromadzonego w śledztwie materiału dowodowego uzyskano opinię biegłego z zakresu budownictwa lądowego. „Z treści opinii wynika jednoznacznie, że trzy budynki o numerach (…) są budynkami mieszkalnymi, a nie domkami letniskowymi, nie spełniają norm przeciwpożarowych, wszystkie zewnętrzne instalacje zostały wykonane poza jakąkolwiek kontrolą stosownych organów, nie spełniają norm sanitarnych. Z analizy mapy zasadniczej wynika, że nielegalnie wznoszone budynki były inwentaryzowane przez geodetów na mapie zasadniczej bezpodstawnie i akceptowane przez pracowników odpowiedzialnych za stan mapy zasadniczej. (…) 

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje bezsprzecznie na niedopełnienie obowiązków przez pracowników Starostwa Powiatowego w Augustowie zaangażowanych w proces wydawania decyzji w przedmiocie udzielenia zezwoleń na budowę wszystkich budynków objętych niniejszym postępowaniem”. Ze względu na przedawnienie czynów postępowanie należało umorzyć. 

Patologia środowiska 

W. latami funkcjonował w sprzyjającym otoczeniu. W tej okolicy Lasy Państwowe to poważny pracodawca. W prawie każdym domu ktoś pracuje w lesie, albo jest związany z tą instytucją. Urzędnicy nie robili problemów. Wójt gminy wydawał decyzje o zagospodarowaniu terenu. Geodeta nie zadawał zbędnych pytań i przygotowywał mapy do wniosku o pozwolenie na budowę. Urzędnicy starostwa podpisywali zgody. Inni zaś nanosili nowe budynki na mapy. Dawni koledzy leśnicy nawet teraz tańczą tak, aby nie zrobić mu krzywdy.

Córka przez lata była wójtem jedej z sąsiednich gmin. Taka lokalna grupa trzymająca władzę. 

W. jest już na emeryturze, ale wciąż mieszka w uroczej leśniczówce nad jeziorem. Wynajmuje ją od Lasów Państwowych.


Wykop Skomentuj124
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka