Blog
O fizyce, o Polsce
boson
boson https://bosonweb.wordpress.com
31 obserwujących 270 notek 551760 odsłon
boson, 27 grudnia 2016 r.

Polscy socjaliści i komuniści – wypis pierwszy

883 4 0 A A A

Nazwisko Bohdana Korzeniewskiego pojawiło się wcześniej na tym blogu przy okazji rewelacyjnej listy absolwentów słynnego Wydziału Wiedzy o Teatrze, którego to ojcem fundatorem był tenże Korzeniewski. Trzeba wiedzieć, iż za realnego socjalizmu Korzeniewski był w teatrze tym kim Stefan Żółkiewski w tzw. humanistyce, wszak „władze kulturalne i ministerialne [w PRLu!] zarzucały mu, że 'rządzi się w teatrze polskim jak na własnym folwarku'.”

Czesław Miłosz, który go dobrze znał, w swoim Abecadle wspomina Korzeniewskiego z wielką atencją, wręcz jakby podszytą strachem i choć był tylko o 6 lat młodszy nigdy nie przeszedł z nim na ty. "W latach 1933-34 Korzeniewski przebywał w Paryżu, prowadził studia nad teatrem, poznawał współczesny teatr i dramat francuski. Spotykał się z Giraudoux, Dullinem, Jouvetem, Vilarem." Miłosz twierdzi, że te „pobyty we Francji silnie na niego oddziałały. Był… socjalistą z linii PPS.”

"[Korzeniewski] wraz z Leonem Schillerem** był współzałożycielem podziemnej Tajnej Rady Teatralnej [dla której pisywał Czesław Miłosz]. Więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, skąd został jako jeden z nielicznych zwolniony dzięki zabiegom międzynarodowym. Powstanie warszawskie spędził w Warszawie, głównie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie był zatrudniony [razem z Miłoszem]. Za zgodą władz niemieckich [sic!] w styczniu 1945 r. ratował dobytek BUW.”

Korzeniewskiego zwolniono z obozu dzięki interwencji Juliana Pulikowskiego, muzykologa ze znanej „muzycznej rodziny”, którego stryjem był Julian Michał. Urodzony i wychowany w Niemczech, w 1934 Pulikowski wyemigrował do Polski ponieważ był działaczem socjaldemokracji Niemiec (SPD), zdelegalizowanej przez Hitlera 22. czerwca 1933. Wuj Juliana, wszechpotężny profesor Stanisław Kot, pomógł mu się zainstalować w II RP i kontynuować jego muzykologiczną karierę.

W czasie niemieckiej okupacji Pulikowski przyjął status Reichsdeutscha i został pracownikiem Staatsbibliothek Warschau. Zginął w Warszawie 14. września 1944, podczas Powstania, choć swoją rodzinę ewakuował do Wiednia parę miesięcy wcześniej.

___

**) „[Leon Schiller de Schildenfeld] Więziony na Pawiaku i w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w związku z represjami po zastrzeleniu w marcu 1941 Igo Syma. Wykupiony z Auschwitz w maju tego roku przez siostrę, Annę Jackowską, za 12 tysięcy złotych za sprzedane klejnoty. W 1944 po powstaniu warszawskim został osadzony przez Niemców w Oflagu VII A Murnau.

[Chwilowo...] Był oblatem benedyktyńskim.

Po II wojnie światowej, w latach 1946–1949, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi (PWST). Redaktor naczelny pisma „Teatr” (1947–1949), twórca pisma "Pamiętnik Teatralny" (1952), zaangażowany w prace Komitetu Słowiańskiego w Polsce.

W 1949 Prezydent RP [sic!] Bolesław Bierut nadał mu Order Sztandaru Pracy I klasy. W 1953 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. …

[Stefan Jaracz] został aresztowany przez gestapo i 4 kwietnia 1941 wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Został zwolniony po licznych interwencjach 15 maja 1941 roku.”

__

PS. Syn sławnego malarza Gustawa Klimta w akcji: pl.wikipedia.org/wiki/Heimkehr

PS2. Wywiad-rzeka z Korzeniewskim: część I oraz część II

 

Opublikowano: 27.12.2016 10:47.
Autor: boson
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • nie ma sprawy - alleluja i do przodu! pozdrawiam b
  • no i doigrałeś się tomciu b... teraz już widzisz jak to/tu jest?
  • Porównuje Pan nizinną Polskę do Wietnamu i Afganistanu? Przypominam - Polska to nie Szwajcaria

Tematy w dziale Kultura