Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
72 obserwujących
1176 notek
427k odsłon
908 odsłon

Cywilizacja Polska a ... odbudowa polskich elit

Wykop Skomentuj40

Dopiero po eliminacji wpływów dotychczasowych elit – można przystąpić do odbudowy elity już o polskim charakterze.

Czy dotychczasowe elity mogą być brane pod uwagę w tym procesie?

Sprawa jest oczywista, że tak.

Kto zatem jest uprawniony do udziału w procesie wyłaniania nowych elit? Sprawa jest oczywista – całe społeczeństwo. Jak to zrobić?

W czasie budowy I RP elity wyłaniano jako „starszych” plemienia, gdzie ich podstawową rolą było stosowanie „szlachetnych zasad etycznych”. Stąd, z czasem, ukształtowała się szlachta. Ta jednak szybko wyalienowała się ze środowiska pochodzenia przypisując sobie nadzwyczajne możliwości, a co stało się przyczyną upadku I RP – bo jedną z najistotniejszych przyczyn upadku była przynależność do stanu szlacheckiego „z urodzenia” , a nie z racji zasług, bądź posiadanych umiejętności.

Właśnie to, że szlachetność postępowania stała się nie obowiązkiem, a jedynie cechą zalecaną, z czasem doprowadziło do degeneracji struktury. (Zgodność z prawem Murphego).

Obecnie należy zastosować identyczne zasady wyłaniania „starszych” z tym, że nie jako przedstawicieli plemiennych, a lokalnych społeczności – na poziomie gminy.

Z kolei, aby zapobiec degeneracji – ci „starsi” powinni być wyłaniani spośród grona emerytów, gdyż to z natury rzeczy ograniczy czas ich działania w sposób jednoznaczny. Z kolei przyznane świadczenia - forma emerytury – powinna być przyznana bez jakichkolwiek ograniczeń co do sposobu wydatkowania. Wysokość min. 3 – krotność średniej emerytury. Może 5 – krotność.

Każda gmina powinna wybrać 2 – 3 osoby mające status lokalnego autorytetu, o walorach, które są cenione w danej społeczności.

W skali kraju powinno to być około 10 – 15 tysięcy takich ludzi, a koszt ich utrzymania rzędu 1 mld rocznie, co wobec 2000 mld PKB nie wydaje się dużo. Do tego zmniejszone wydatki na emerytury obecnych „elit”. Liczba może nieco fluktuować, ale nie mogłaby to być liczba rosnąca – wymiana elit powinna następować w sposób naturalny, a wybór nie musi być natychmiastowy, lecz powiązany z najbliższymi wyborami.

Można się spodziewać, że nie zawsze będą to trafne wybory, ale w skali kraju ten element (błędu) będzie mało istotny. Także rola elity będzie się dopiero kształtować – sposób wpływu na społeczeństwo.

Zapewne do takich osób będą zgłaszać się ludzie pokrzywdzeni, a szukający sprawiedliwości. Będą skargi na działanie władz itd. Będzie oczekiwanie na promowanie jakichś postaw itd. W sumie – pozycja takich osób w lokalnej społeczności zostanie dopiero ustalona.

Kto może, powinien być brany pod uwagę? Jak napisałem – wszyscy, którzy mogą być wzorem dla lokalnej społeczności, także dotychczasowe elity, ale też np. księża, chociaż KK odsyła na emeryturę chyba w wieku 75 lat, co bardzo ograniczałoby czas aktywności takiej osoby.

W stosunku do propozycji może się pojawić zarzut, że to sztuczne dofinansowanie, które (jak 500+ wg tych źródeł), zostanie przeznaczone na niecne cele.

Na ogół osoby, które będą kandydowały do roli, są w tym wieku już dobrze osadzone w swych rolach życiowych. Dodatkowe środki niewiele zmienią ich sposób bytowania. Na pewno mogą to być dodatkowe wydatki zdrowotne. Dzieci – to czas, gdy dzieci już są samodzielne i większy splendor jest z przynależności do rodziny, niż wsparcie materialne, a raczej osoby mającej „utracjusza” w rodzinie – społeczność lokalna, mająca wiedzę o swoich członkach, raczej nie poprze.

Można sądzić, że znaczna część przyznanych środków zostanie przeznaczona na cele społeczne – utworzenie lokalnego medium, może wsparcie jakiegoś projektu – choćby ufundowanie stypendium dla zdolnego dziecka itd.

To propozycja – projekt. Wszelkie uwagi będą mile widziana. Bo jeśli pojawi się sytuacja umożliwiająca zmiany systemowe, to i do zmiany w tym zakresie warto być dobrze przygotowanym.


Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo