2 obserwujących
46 notek
10k odsłon
  195   0

Fajną książkę czytałem.

Autor Lee Child, oczywiście Amerykanin, stworzył bestselerową postać Jack Reachera. Bohater jak się patrzy 195 wzrostu, 115 wagi. Narodowość amerykańska, wszystko jest opisane ale nie ma jednej podstawowej cechy jaka obecnie w Ameryce jest na porządku dziennym - koloru skóry. 

Jak przystało na amerykańskiego bohatera rozprawia się nałogowo z przestępcami, gołymi rękami, tak jak Bruce Lee się rozprawiał. Staje więc a obronie słabszych i uciśnionych, w obronie kobiet, w obronie prawa i porządku. Staje więc za policją, coś takiego jak brudny Hary, ale nie jest policjantem, jest byłym wojskowym, ostatnim sprawiedliwym Ameryki. Niie potrzebuje on pieniędzy, on je po prostu ma.

Akcja toczy się współcześnie plus/minus 5 lat, ale nie ma ani za gram polityki, biznesu, dewiantów, prostytutek, narkomanów, jest tylko Reacher, dobrzy ludzie których chroni i przestępcy. Pozostali tworzą tło. 

W tym wyidealizowanym świecie Ameryki nie ma ras i to mnie uderzyło, nie ma czarnych czyli afroamerykanów, razy żółtej arabskiej, rdzennej amerykańskiej, imigrantów, są tylko Amerykanie. Nie ma też żadnej religii, całkowicie wysterylizowane czyste amerykańskie społeczeństwo bez nałogów. Oczywiście są przestępcy, też nie wiadomo jakiej rasy i wyznania, ale pochodzenia z bogatych. 

Nie dziwię się że autor odniósł sukces, takiego steku bzdur, których nie powstydzili by się twórcy amerykańskich superbohatreów. Paradoksalnie, ta fikcja zapewniła autorowi popularność. Marzenia o wielkiej Ameryce ludzi prawych i sprawiedliwych są wciąż bardzo żywe. Z rzeczywistością ma to niewiele wspólnego. W kraju rozrywanym przez konflikty rasowe, światopoglądowe, w kraju w którym bogaci bogacą się w oszałamiającym tempie, w kraju powszechne narkomanii i przemocy z użyciem broni palnej, świat stworzony przez Lee Childa nie istnieje.

Ale waśnie ta nierealność zapewniła autorowi sukces.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura