Brun
Brun brun brun
7 obserwujących
74 notki
35k odsłon
904 odsłony

Legalizacja

Wykop Skomentuj55

Dwie wiadomości, jedna legalizacyjna, druga nielegalna.

Otóż dzisiaj rano Społeczny Komitet Budowy Pomnika księdza Jankowskiego ponownie, w towarzystwie policji, która wylegitymowała robotników, ustawił na cokole figurę prałata i tym samym zakończył dwudniowy okres dewastacji. Dwa dni temu, nocą grupa aktywistów z Warszawy, filmowana przez niezależnego dziennikarza, pana Sekielskiego, założyła księdzu sznur na szyję i, z zapałem godnym lepszej sprawy, obaliła pomnik na przygotowane uprzednio, stare, opony.

Jak się szacuje ów ekspresjonizm kosztował około 30 000 złotych, które trzeba było wydać na usunięcie jego skutków. O stratach moralnych nie ma co pisać; widać wyraźnie jak Magistrat Miasta Gdańska traci na sprawie z każdą godziną coraz więcej. Obalenie figury władze nadmotławskiego grodu przyjęły z mieszanymi uczuciami, postanowiły jednak kuć żelazo póki gorące i, najpierw, przy pomocy miejskiej spółki, chciały schować pomnik w magazynie, później, przymuszone konsekwentną postawą Społecznego Komitetu, za którym stoi Związek Zawodowy Solidarność, którego ksiądz Jankowski był bohaterem ponurego czasu Stanu Wojennego i wojny Polsko Polskiej rozpętanej  prawie czterdzieści lat temu przez juntę wojskową, a dzisiaj najwyraźniej kontynuowanej przez, nie wiadomo przez kogo finansowany, samozwańczy ruch tzw Obywateli RP, nocnych marków, z liną na szyi księdza i kamerą redaktora Sekielskiego, postawiły, władze miasta, zaporowe warunki inwestycyjne, sugerując Komitetowi ponowne uzyskanie pozwolenia na postawienie pomnika.

W tym kontekście, zupełnie inaczej brzmią wieści z Barcelony, która właśnie, po stu trzydziestu latach, zalegalizowała budowę katolickiej katedry Sagrada Familia. Co prawda za drobny odpał z zysków za bilety, niemniej jednak, miasto Barcelona daje dobry przykład Radzie miejskiej Gdańska , potwierdzając tezę, że Młyny Boże mielą wolno, ale sprawiedliwie.

Pan wiceprezydent  Gdańska, Borawski, pisze na tłiterze pełen oburzenia na nielegalną, jego zdaniem, odbudowę pomnika, ciska urzędnicze gromy i, gdyby mógł, wsadziłby cały komitet do mamra. Ale nie może. 

A propos morza, był taki jeden, Kanut mu było na imię, pochodził z Polski i usiłował biczowaniem wstrzymać przypływ morza. Nie bądź pan królem Kanutem, panie Borawski!

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/pomnik-ks-jankowskiego-zostal-ponownie-postawiony/2m54tr1

https://podroze.onet.pl/aktualnosci/budowa-barcelonskiej-bazyliki-sagrada-familia-zalegalizowana/djpx60d

Wykop Skomentuj55
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo