Bitcoin to wirtualna waluta. Można na niej sporo zarobić. Fot. Pixabay
Bitcoin to wirtualna waluta. Można na niej sporo zarobić. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
4614
BLOG

Kryptowaluta. Co to jest bitcoin i jak na nim zarabiać?

Finanse osobiste Finanse osobiste Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Jeden bitcoin jest dziś wart ok. 39 tys. zł. W ciągu miesiąca jego kurs spadł o ponad 40 proc. Osoby, które kupiły go rok temu są blisko 1 000 proc. na plusie. Co to jest bitcoin i jak na nim zarabiać?

Bitcoin to kryptowaluta, czyli pieniądz, który nie ma postaci materialnej i został stworzony przez żaden bank centralny na świecie. Mimo że istnieje tylko w wirtualnym świecie, to jednak może mieć wielką wartość i być pożądanym przez wielu użytkowników. Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut i cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.

Bitcoin powstał w 2009 r., prawdopodobnie został utworzony przez osobę lub grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Stała się najpopularniejszą, ale nie jedyną krytowalutą istniejącą na rynku. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Waluta istnieje tylko wirtualnie w portfelach użytkowników. Nie nadzoruje jej żadne państwo ani bank centralny.

Zobacz też: Powstaje polska kryptowaluta - dPLN

Podczas debiutu bitcoina nikt nie przewidywał aż tak wielkiego sukcesu tej wirtualnej waluty. Obecnie jej siłę i wartość doceniają i dostrzegają największe instytucje finansowe. Powoli mówi się o niej jako o walucie wolnego świata. 

Bitcoin jest walutą deflacyjną, jej ilość jest ograniczona i wynosi 21 milionów BTC. Ma to wpływ na poziom jej popularności, zmieniającą się wartość i pewność użytkowników, że nie będzie możliwości jej „dodrukowania”.

Dla początkującego użytkownika bitcoin można określić jako aplikację, która po połączeniu z siecią przy użyciu komputera, tableta, smartfona zamienia się wirtualny portfel, dzięki któremu możemy swobodnie dokonywać transakcji kupna i sprzedaży ponad granicami państw, anonimowo, omijając przy tym banki i pośredników.

Zobacz też: Co to jest blockchain?

Jak powstaje bitcoin?

image
Kryptowaluty rewolucjonizują rynek płatności.

Aby powstała wirtualna waluta, niezbędne są "koparki", czyli sprzęt komputerowy posiadający wyspecjalizowane do wykonywania najbardziej skomplikowanych obliczeń matematycznych procesory. Ich rolą jest potwierdzanie i utrzymywanie transakcji w kryptowalucie.

Osoby zajmujące się wydobywaniem waluty to „górnicy” posiadający wyspecjalizowaną wiedzę i sprzęt. W zamian za swoją pracę otrzymują nowe bitcoiny. Ich emisja co roku zmniejszana o połowę, aby ostatecznie osiągnąć poziom 21 milionów. Wynagrodzenie "górników" zostanie wówczas ograniczone przez liczne, niewielkie opłaty transakcyjne.

Jak używać bitcoina?

Bitcoin jest nowoczesną walutą wykorzystywaną jako środek płatniczy w internecie. Jej zasadniczą cechą jest to, że jest niezależna od instytucji banków i rządów. Płatności realizowane są natychmiastowo. Nie musimy zaprzątać sobie głowy przewalutowaniem, nie musimy czekać, aby środki fizycznie się zaksięgowały. Wszystkie czynności transakcyjne dokonywane są przez samych użytkowników, co powoduje, że waluta jest bezkosztowa.

System płatniczy bitcoin znajduje się poza zasięgiem zarządców i pośredników. Działa w oparciu o system Blockchain używający wysoko szyfrującego algorytmu SHA-256. Czas na zatwierdzenie transakcji w sieci wynosi około 10 minut. Średnia ilość transakcji dokonywanych na sekundę wynosi 7.

Jeżeli planujemy rozpocząć naszą przygodę z bitcoinem, warto zacząć od wyboru portfela. Na oficjalnej stronie znajdziemy kilka polecanych i rekomendowanych portfeli (Bitcoin Knots, Bitcoin Core, Bither, Electrum, Green Address, ArcBit, mSIGNA, Armory). 

image
W obrocie jest kilka kryptowalut.

Po dokonaniu wyboru należy portfel zainstalować na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Następnie wygenerować adres bitcoin (będzie to indywidualny numer, jak rachunek w banku). Każda nowa transakcja daje możliwość generowania nowego adresu. W tym wypadku my decydujemy. Jeżeli będziemy chcieli, możemy ujawnić nasz adres i rozesłać go do kontrahentów i przyjaciół. Tą drogą można rozpocząć wzajemne rozliczenia i przesyłanie płatności.  Kluczem do sukcesu i możliwości zarobienia naprawdę dużych pieniędzy jest umiejętne zakupienie i sprzedaż bitcoinów po jak najwyższej cenie.

Jeden bitcoin jest obecnie warty ok. 39 tys. złotych. Oznacza to, że w ciągu miesiąca jego kurs spadł o ponad 40 proc. Jednak osoby, które kupiły go rok temu, są blisko 1 000 proc. na plusie. Nieosiągalne nigdzie indziej zyski i chęć szybkiego wzbogacenia się sprawiają, że coraz więcej ludzi zainteresowanych jest tą kryptowalutą. To sprawia, że rośnie bańka spekulacyjna, a kurs potrafi się z dnia na dzień zmienić o kilkadziesiąt procent. 

Wszystkie transakcje zapisywane są w łańcuchu bloków i zabezpieczone prywatnym kluczem. Wchodząc do aplikacji, wypełniamy pola z kwotą i adresem odbiorcy i klikamy wyślij. Transakcja realizowana jest w ten sam sposób co tradycyjne przelewy, szybkie płatności.  Płatność przechodzi przez łańcuch bloków, a każdy blok stanowi większe i skuteczniejsze zabezpieczenie i gwarancję bezpieczeństwa transakcji. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, po jego nasyceniu informacjami, tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc swojego rodzaju łańcuch.

Zawarta w zabezpieczeniach kryptografia (zaawansowany algorytm matematyczny) zabezpiecza każda naszą transakcję przed oszustami.

Zobacz też: Kryptowaluty to nie tylko bitcoin

Jak nabyć wirtualną walutę?

Bitcoiny możemy pozyskać podczas dokonywania zakupów u partnerów i kontrahentów jako sposób rozliczenia za towary i usługi lub dokonując ich zakupu od znajomego, bezpośrednio na giełdzie lub w kantorze (tutaj należy liczyć się jednak z wyższym kosztem, który uwzględnia prowizję).

Istnieją również fora, gdzie zamieszczane są ogłoszenia o sprzedaży lub kupnie kryptowaluty.  Ze względu na dynamikę rozwoju wirtualnej waluty, liczba osób i usług akceptujących Bitcoin jako walutę rozliczeniową transakcji stale rośnie.

Bezpieczeństwo kryptowaluty

image
Bitcoinem można już płacić w sklepach internetowych.

Każda kryptowaluta jest zabezpieczona przed skopiowaniem i fałszerstwem. Wszystkie transakcje dokonywane przy użyciu bitcoina są stale i publicznie  przechowywane w sieci. Każdy może sprawdzić ilość i wielkość transakcji dokonanych pod konkretnym adresem. Tożsamość właściciela adresu nie jest jednak możliwa do ustalenia, o ile nie poda on swoich wrażliwych danych podczas dokonywania rozliczeń.

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zgromadzonych przez nas środków warto przechowywać niewielkie ilości bitcoinów na komputerze, telefonie lub serwerze. Warto utworzyć kopię zapasową swojego portfela, dzięki czemu będziemy mogli w przypadku zgubienia telefonu, awarii komputera odzyskać swój portfel i dostęp do finansów. Polecane jest zaszyfrowanie portfela lub smartfona przy pomocy hasła. Uchroni nas to przed ewentualną próbą kradzieży.

Jeżeli zamierzamy przechowywać znaczną kwotę wirtualnej waluty, wartą rozważenia opcją portfela offline (cold storage), który jest w stanie zapewnić nam najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zakłada on przechowywanie portfela w miejscu, w którym nie ma bezpośredniego połączenia z siecią. 

Nie wolno zapominać o pobieraniu najnowszych aktualizacji oprogramowania bitcoin. Ma to ogromny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa naszego portfela. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć pojedyncze transakcje, warto użyć usługi multipodpisu. Możemy zastrzec, że transakcja może dojść do skutku, tylko w przypadku, jeżeli określona w umowie osoba (np. pierwsza, trzecia i piąta), podpisze się pod daną transakcją.

Transakcja w bitcoinach jest realizowana w ciągu chwili, a jej potwierdzenie następuje w ciągu 10 kolejnych minut. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy zwiększyć jej bezpieczeństwo poprzez zastosowanie  niewielkiej opłaty za transakcję lub użycie systemu detekcji podwójnego wydatkowania. Dla większych transakcji, na przykład o wartości 1 000 USD, warto poczekać kilka dodatkowych potwierdzeń. 


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka