301 obserwujących
4127 notek
5098k odsłon
1342 odsłony

Ubolewanie czy zemsta?

Wykop Skomentuj48

 

         Bardzo zdziwiła mnie i zasmuciła decyzja rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego księdza profesora Stanisława Wilka, który zawiesił na rok działalność uczelnianego studenckiego koła historyków, odwołał jego zarząd oraz zdymisjonował kuratora z uwagi na to,że było ono współorganizatorem kwietniowego spotkania z Grzegorzem Braunem.
         Rozumiem, że ks. rektor poczuł się w obowiązku zareagować - chociaż z miesięcznym opóźnieniem, dopiero po nagłośnieniu sprawy przez "Gazetę Wyborczą" - na zachowanie reżysera, który obraził podczas tego spotkania pamięć zmarłego niedawno arcybiskupa Józefa Życińskiego - wielkiego kanclerza KUL. Oburzenie, ubolewanie, przeproszenie oraz wezwanie społeczności uczelnianej do udziału we Mszy Świętej "w duchu zadośćuczynienia" - zgoda. Ale dlaczego stosować odpowiedzialność zbiorową i represjonować całe koło naukowe?
         Nie podoba mi się taka postawa. Co gorsze, mam prawo mniemać iż tak ostra, zdecydowanie przesadna reakcja ks. prof. Wilka ma związek z jego długotrwałym zaniedbaniem i wstydem wynikającym z upublicznienia przez "GW" nie tylko bulwersujących wypowiedzi gościa studentów historii KUL, ale także braku natychmiastowego wyciągnięcia konsekwencji wobec prowadzącego spotkanie, ewentualnie w stosunku do kuratora koła. Zaspały też władze uczelni z nim samym na czele, bo nie sądzę aby znały wcześniej tę sprawę i cynicznie postanowiły zamieść ją pod dywan w imię źle pojętej obrony dobrego imienia KUL.
         Pomijam kwestię wolności słowa, bo jest to zupełnie inny problem. Niepokoi mnie jednak - jako pracownika nauki - reakcja rektora poważnej uczelni, która ma wiele znamion nieracjonalnej zemsty na Bogu ducha winnych studentach.
 
Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale