296 obserwujących
3996 notek
4999k odsłon
1344 odsłony

Nie było polskich obozów śmierci

Wykop Skomentuj61

 

Ogromne uznanie należy się Polonii amerykańskiej, a zwłaszcza  prezesowi Fundacji Kościuszkowskiej Alexowi Storożyńskiemu, za uparte, konsekwentne, stanowcze i uwieńczane kolejnymi sukcesami starania, aby największe zachodnie media przestały używaćokreślenia "polskie obozy śmierci" w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych, funkcjonujących w naszym kraju w czasie II wojny światowej.
Storożyński poinformował właśnie Polską Agencję Prasową, że Associated Press zmieniła swoją instrukcję pisania depesz (tzw.Stylebook) nakazując w niej, by zamiast "polskie obozy śmierci" używać sformułowania: "obozy śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce".
Do zmiany przyczyniła się akcja zbierania podpisów pod petycją do AP zorganizowana wśród Polonii amerykańskiej przez Fundację Kościuszkowską. Zebrano ponad 300 000 podpisów.
"Z serwisu agencji AP korzysta ponad 1700 gazet i ponad 5000 stacji radiowych i telewizyjnych w USA. Jak podkreślił Storożyński - który sam jest znanym dziennikarzem i laureatem Nagrody Pulitzera - Stylebook AP to najszerzej stosowany podręcznik pisania depesz agencyjnych w USA"- czytamy w depeszy PAP, w której przypomniano również, że pod wpływem protestów Polonii zakaz używania określenia "polskie obozy śmierci" i "polskie obozy koncentracyjne" wydały już wcześniej dzienniki "The Wall Street Journal", "The New York Times" i "San Francisco Chronicle" oraz portal internetowy Yahoo.
"W imieniu Fundacji Kościuszkowskiej Storożyński zapowiedział, że akcja zbierania protestacyjnych podpisów będzie kontynuowana do chwili aż wszystkie amerykańskie media zaprzestaną używania błędnego i obraźliwego dla Polski sformułowania"- napisała Polska Agencja Prasowa.
 
Wykop Skomentuj61
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura