Blog
Sowiniec
Sowiniec
Sowiniec filozof, nauczyciel akademicki
293 obserwujących 3787 notek 4796901 odsłon
Sowiniec, 4 grudnia 2017 r.

Generalski pas


                   Do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu trafił pas oficerski typu Sam Browne należący niegdyś do generała brygady Józefa Gizy - sądeczanina, który walczył w kampanii obronnej 1939 roku, a później w Wojsku Polskim na Bliskim Wschodzie i we Włoszech - poinformował „Dziennik Polski”.


                   W imieniu rodziny cenną pamiątkę przekazał jego wnuk doktor Tomasz Podgórski. Cztery lata temu dzieci Tadeusz Giza i Maria Podgórska oraz wnukowie przekazali tej samej placówce muzealnej m.in. świetnie zachowany płaszcz ze wszystkimi dystynkcjami i mundur ojca oraz dziadka, a także czapkę kadecką Mieczysława Gizy - najstarszego syna generała.          „Józef Giza zmarł w 1965 roku w Londynie. Jest on patronem jednej ulic w Nowym Sączu. Imię generała nosi również Szkoła Podstawowa w Wielogłowach” - czytamy w gazecie.                Podgórski przyznał, że ofiarowany obecnie pas jest ostatnim elementem umundurowania jego dziadka, który zachował się w zbiorach rodzinnych.


            „- Pozostały jeszcze odznaczenia, dyplomy i rzeczy osobiste, ale one pozostaną w rodzinie” - powiedział „Dziennikowi Polskiemu”.


            Pas wraz z innymi pamiątkami po gen. Józefie Gizie będzie można już wkrótce oglądać na wystawie stałej poświęconej II wojnie światowej w nowej siedzibie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej.


 


Opublikowano: 04.12.2017 14:54.
Autor: Sowiniec
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Julka Palmer
  • A po co kasować?
  • Cicho sza.

Tematy w dziale