68 obserwujących
331 notek
372k odsłony
  616   0

80-TA ROCZNICA URODZIN Ś.P. BOHDANA PORĘBY. DEBIUT CARCINKI

Iam absolute beginner...
Iam absolute beginner...

 

Jako że poproszony o recenzję filmu naszej leśnej Carcinki "Ostatnia Droga Bohdana Poręby"  bloger nie wywiązał się z zadania, poproszony, z przyjemnością napiszę parę słów o tym wybitnym dziele.

 

"Ostatnia Droga Bohdana Poręby” to w istocie dwa filmy, które można pokazywać oddzielnie: „Msza” (1:22:44) oraz „Pogrzeb” (1:24:36). Część I "Msza" (Sacrum) jest bardzo klimatyczna. Niby jest to prosty zapis mszy św. (nic nie zostało pominięte !) ...ale jakie emocje !! Istna burza w chłodnych neogotyckich murach praskiej Bazyliki, a wszystko dzięki wspaniałemu montażowi. Blisko 1,5 godziny mija jak batem strzelił zostawiając nas rozbudzonymi duchowo i chętnymi do obejrzenia części II czyli "Pogrzebu". Nigdy jeszcze nie widziałem czegoś takiego w polskim kinie. Doskonale wszystkim dobrze znane "świeże oko" Carcinki, spójna emocjonalnie i nie nachalna narracja.

 

Ostatnia Droga Bohdana Poręby - cz.I Msza (intro+napisy)

 

W części II "Pogrzeb" (Profanum) znajdziemy wiele wypowiedzi tych, którzy cenili lub kochali Bohdana Porębę oraz liczne retrospekcje. Dopiero u grobu Bohdana Poręby wielu z nas poznaje go po raz pierwszy tak naprawdę i rozpoznaje w nim wiernego swym ideałom artystę i człowieka, który odważył się wziąć udział w "grze". Głównym nerwem filmu i tym co scala narrację, poza ostentacyjną wręcz miłością do Ojczyzny Bohdana Poręby, jest temat  Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald" oraz antysyjonizm. Część druga mija jeszcze szybciej niż pierwsza i zostawia nas.... ale nie, niech to będzie niespodzianką. W każdy razie wdowa po Bohdanie Porębie powie ciężkie słowa (tak, tak panie Armata).

 

Ostatnia Droga Bohdana Poręby - cz.II Pogrzeb (intro+napisy)

 

Na ostatnim pokazie "Zatrutej Krwi Bratniej", filmu do powstania którego Carcinka się walnie przyczyniła,  można było zaaobserwować dziwne zjawisko: jedni mówili że film jest antyrosyjski, drudzy że antyukraiński, a trzeci, że jest antypolski. Wstał wtedy młody człowiek i powiedział, że film ten nie jest ani antyrosyjski, ani antyukraiński, ani antypolski - ten film jest po prostu prawdziwy. Wydaje mi się, że "Ostatnia Droga Bohdana Poręby" jest także filmem prawdziwym... i na dodatek szczerym do bólu (m.in. naturalistyczne: "Strzeżek, gdzie jest szabla"). Człowieka tu chowają, a chce się zwijać ze śmiechu. Niektórzy mogą wręcz odnieść wrażenie, że ktoś tu sobie jajca robi, a przecież "tak właśnie było". Cukierkowate obrazy z TV modelują nasze odczucia i wpływają na nasz obraz rzeczywistości. Potrzeba nam prawdy, więcej prawdy ! - zdaje się nam wszystkim mówić autorka.

 

Carcinka pisze na swojej stronie www.carcinka.pl, że tworzy "Obrazy, które nie kłamią" - i tak jest w istocie - właśnie dlatego nie wróżę jej kariery, a temu filmowi dużej publiki. Przez 25 lat "demokracji" przestaliśmy być w swej masie Polakami, a staliśmy się białymi Hutu i Tutsi, którym wystarcza "Taniec na lodzie" i świat tłumaczony przez wcale nie mądrzejszych od nas liderów opinii. Pytanie "Czy ty wiesz z kim zakładałem "Grunwald"? zadane przez Bohdana Porębę, teraz tak samo, jak i w filmie nie doczeka się odpowiedzi.

 

Na FB znalazłem informację, że Carcinka przymierza się, jeśli będą środki, do filmu o legendzie "Solidarności", nie sprecyzowała jednak o kogo jej chodzi. Jeśli środków nie będzie "Ostatnia Droga Bohdana Poręby” może być ostatnim dużym filmem Carcinki. Głodny artysta bywa twórczy, nie wyżyje jednak za 100 zł do podziału ("propozycja" za "Zatrutą Krew Bratnią" ze strony regionalnej TVP) czy 1000 zl (za dwie emisje ze strony TV Republika). Tym goręcej zachęcam do obejrzenia ww. filmów na stronie Carcinki i wsparcia "obrazów, które nie kłamią". Naprawdę warto.

 

 

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale