cepol
Czechy, Polska, Ameryka Łacińska, Służby specjalne, StB.
3 obserwujących
42 notki
38k odsłon
  1926   0

Słowacja: W prawo zwrot!

Fico uznał porażkę, ale ma rację gdy twierdzi, że po tylu latach nagonki obecny wynik nie jest tragedią. 


Marian Kotleba będzie najpewniej w nowym parlamencie osamotniony, ale jego wynik nie jest zły, w liczbach absolutnych na jego partię zagłosowało więcej ludzi, niż cztery lata temu. Ale ponieważ w tym roku była, jak na Słowację, bardzo wysoka frekwencja (prawie 66 proc. najwyższa od 2002 r.), ogólny wynik był słabszy, niż skazywały sondaże. Ale i tak, 17 posłów w 150 osobowym parlamencie nie jest jakimś tam marginesem.


Większość z partii, które teraz będą rządzić Słowacją nie ma długiej historii politycznej. Są to w większości doraźne projekty marketingowe bez jednoznacznego ukotwiczenia ideologicznego. Jasne, Matovič działa w polityce od 10 lat, to znów nie tak krótki okres czasu, Sulík czy Kiska tez nie są nowicjuszami, ale szyldy polityczne, które reprezentują są zazwyczaj nowymi projektami (poza SaS) - to oczywiście pewne uproszczenie. W każdym razie słowacka scena polityczna wcale nie jest stabilna, została teraz gwałtownie przebudowana i nie oznacza to, iż mamy do czynienia z jej ostatecznym kształtem. 


W ubiegłym roku wybory prezydenckie wygrała wcześniej prawie nieznana Zuzana Čaputová, polityczne zero - mówiąc brutalnie. W tym roku elektorat wyeliminował doświadczonego Roberta Fica dając mandat nowym, ale niesprawdzonym ludziom. 


Co z tego wyniknie?  Nie wiem. Zmiana na pewno była potrzebna. 12 lat to w polityce straszny szmat czasu  i dobrze, że ta era się skończyła - obojętnie jak ją będziemy oceniać. OLaNO wygrało dzięki mocnej retoryce antykorupcyjnej i słowaccy wyborcy jednoznacznie właśnie ten problem identyfikowali jako coś dla nich bardzo istotnego. Powiązanie przedsiębiorczości z polityką na Słowacji osiągnęło niebotycznych wymiarów i polityczne doświadczenie partii SMER pod tym względem było odbierane prędzej jako obciążenie. Nic w tym dziwnego.


Wyborcy, wbrew tym wszystkim spostrzeżeniom na temat niejasności programowej partii i ruchów, postępowali racjonalnie. 


Tak więc zobaczymy, co z tego wyniknie. Znając trochę Słowaków, zaryzykowałbym twierdzenie, że można być umiarkowanym optymistą.


Tyle pierwsze spostrzeżenia.


Vladimír Petrilák

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka