180 obserwujących
1107 notek
1015k odsłon
1000 odsłon

Czerwono-brunatne święto

Wykop Skomentuj81


        Rozwiązanie manifestacji było też arcydziełem organizacji: „nie tylko że po pół godziny pole Tempelhofu było puste, ale ja osobiście bez wyjątkowych wyczynów łokciami dostałem się do podziemnej kolei, przepuściwszy z powodu przepełnienia zaledwie jeden pociąg”.

        Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 1 Maja pozostał świętem lewicy. Manifestacje w tym dniu organizowała Polska Partia Socjalistyczna. Do pochodów próbowali się także dołączać komuniści, jednak nigdy nie byli miło witani. Niejednokrotnie dochodziło do starć bojówek obu partii – do największej strzelaniny doszło w 1931 roku w Warszawie.

         Nigdy w II RP 1 maja nie był świętem państwowym. Dopiero dwie okupacje – niemiecka i sowiecka – zmieniły ten stan rzeczy. Nakaz obchodzenia 1 Maja na ziemiach polskich wydali Niemcy i Sowieci. W Generalnym Gubernatorstwie już w 1940 roku Hans Frank wprowadził święto 1 Maja jako święto robotnicze – dzień wolny od pracy. Pod okupacją sowiecką identyczną decyzję podjęły „władze” Białoruskiej i Ukraińskiej Socjalistycznych Republik Sowieckich, w skład których zostały włączone polskie ziemie zagarnięte przez Moskwę.  Za nieprzestrzeganie nakazu świętowania 1 Maja zsyłano Polaków do  obozów koncentracyjnych lub łagrów.

        W Polsce powojennej 1 maja oficjalnie został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym ustawą z 1950 roku. Zapisano w niej, iż „dla zadokumentowania osiągnięć i zwycięstw klasy robotniczej, przodującej siły Narodu, budującego socjalizm, jako wyraz umocnienia się władzy ludowej, w hołdzie dla tysięcy bojowników wolności i postępu, dla zamanifestowania solidarności narodu Polskiego z siłami postępu i pokoju na całym świecie, w 60-tą rocznicę pierwszego obchodu międzynarodowego święta proletariatu w Polsce stanowi się, co następuje: dzień 1 maja jest dniem święta państwowego, wolnym od pracy".

        Ciekawe czy uczestnicy manifestacji pierwszomajowych, organizowanych przez różne środowiska lewicowe, będą nieśli portrety Lenina oraz Hitlera – dwóch ojców ustanowienia tego święta na ziemiach polskich?Wybrana literatura:


A. Sobański – Niemcy hitlerowskie po roku (cz.3). Ikonografia i Święto Pracy


https://historia.org.pl/2014/11/14/1-maja-w-systemach-totalitarnych/
Wykop Skomentuj81
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura