Christopher Ziyo
Oderint dum metuant!
12 obserwujących
30 notek
29k odsłon
3373 odsłony

Moje własne pudło z arcydziełami kina cz. I

Wykop Skomentuj55
#30

Sanatorium pod klepsydrą [1973]

Reżyseria: Wojciech Has
Produkcja: Polska
Gatunek: psychologiczny, poetycki

Obsada: Tadeusz Kondrat, Filip Zylber, Mieczysław Voit

Temu ponadprzeciętnie “szalonemu” obrazowi w reżyserii Wojciecha Hasa, chyba tylko dlatego udało się przebrnąć przez peerelowską cenzurę – będąc dla jej przenikliwości szczególną męczarnią, że surrealistyczny świat w nim zawarty, był w swym surrealistycznym wydaniu tak “hardkorowy”, że nawet posunięta do granic absurdu codzienność peerelowska, w rozumieniu przodowników z GUKPPiW, z miejsca stawała się czymś całkiem przystępnym, co obroniło film Hasa przed surowym potraktowaniem. Taka właśnie myśl mnie napadła, gdy podczas seansu przez chwilę próbowałem sobie wyobrazić potyczkę z tą produkcją smutnych panów z Mysiej. Ta genialna podróż przez halucynacyjno-senny świat, uważnego widza wbija w ziemię nie tylko nadwybitną scenografią nagrodzonych w Cannes Andrzeja Płockiego i Jerzego Skarżyńskiego, ale także oszałamiającym ujęciem narracji czerpanej z pierwszorzędnych dokonań literatury polskiej okresu międzywojennego autorstwa Brunona Schulza. Wszystko prowadzone genialnym aktorstwem zagranych postaci, w czym szczególnie wyróżniła się prze wybitna rola Tadeusza Kondrata. Dzisiaj już chyba nikt nie zadałby sobie tyle trudu dla stworzenia filmu, mając przed sobą możliwości kreowania dowolnego świata przy pomocy komputerowej grafiki. Dlatego ten film trzeba obejrzeć, bo to, że jest on warstwie wizualnej wybitnym światowym kinem z Polski, nie ulega żadnej wątpliwości.

#29

Żywot Mateusza [1967]

Reżyseria: Witold Leszczyński
Produkcja:Polska
Gatunek: dramat, psychologiczny

Obsada: Franciszek Pieczka

W tym jakże udanym debiucie Witolda Leszczyńskiego wyróżnionym Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Cannes, a także udziałem w konkursie głównym jego historycznego wydania z 1968 roku, wybitności jest wiele. Wspaniała muzyka, wyjątkowo genialne zdjęcia, ale to, co na tle reszty zachwyca szczególnie, to geniusz aktorski niesamowitego Franciszka Pieczki, a także soczysta poetyckość tego dzieła. “Żywot Mateusza” według powieści Tarjeia Vesaasa pt. “Ptaki”, wciąga od samego początku. Niebywała postać zagrana przez wybitnego Pieczkę, na pewno wzbudzi u każdego z widzów szczególną sympatię, zaś wyróżniająca się nad treścią forma filmu, sprawi, że jeszcze długo po jego obejrzeniu na dźwięk wymawiania jego tytułu u każdego przypomni wyjątkowe przeżycie.


Kolejne pozycje już niebawem. Stay tuned! Obiecuję, że wkrótce  c.d.n.

PS. Gwoli ścisłości przypominam, że oglądanie jakiejkolwiek produkcji wymienionej w moim zestawieniu z udziałem lektora, powinno natychmiast kończyć się dla oglądającego wyrokiem śmierci przez rozstrzelanie bez jakiegokolwiek procesu.

Wykop Skomentuj55
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura