Przegląd świata
Ważny jest kontekst
3 obserwujących
21 notek
14k odsłon
668 odsłon

USA-Iran: Sojusznicy Ameryki na Bliskim Wschodzie nie chcą się angażować...

Santone
Santone
Wykop Skomentuj9

Izrael zajmuje obecnie w kwestii irańskiej stanowisko wyraźnie ostrożne. Trudno oczekiwać, aby postawiony w stan oskarżenia o korupcję premier Benjamin Netanjahu znalazł poparcie w swoim gabinecie do włączenia się w działania militarne przeciwko Iranowi. Ponadto Izraelczycy w ostatnim okresie z dużą skutecznością eliminowali aktywa irańskie w konflikcie syryjskim i obserwowali wzrost społecznych napięć antyirańskich w krajach arabskich (m.in. Liban, Irak). Analitycy izraelscy odczytywali to jako znaczne osłabienie wpływów Teheranu w regionie.

 Eskalacja konfliktu nie jest również w interesie bogatych państw arabskich Zatoki Perskiej. Emir Kataru wysłał swojego ministra spraw zagranicznych do Teheranu, aby ten uspokoił stronę irańską, że z bazy amerykańskiej Al-Udeid nie nastąpi uderzenie przeciwko celom irańskim. ZEA wycofały swoje siły operacyjne z konfliktu w Jemenie, gdzie – razem z Saudyjczykami – walczyły z proirańskimi siłami Al-Huti. Ponadto Emiratczycy prowadzą od kilku tygodni zakulisowe rozmowy z Teheranem w kwestii stabilizacji sytuacji w regionie. Stąd eliminacja generała Sulejmaniego przez Amerykanów była dla nich wyraźnym zaskoczeniem. Z podobnym przesłaniem do Waszyngtonu udał się w ostatni weekend syn króla Arabii Saudyjskiej wiceminister obrony Chalid bin Salman. Saudyjczycy otworzyli kilkanaście dni temu kanał kontaktów z Iranem w sprawie rozwiązania konfliktu w Jemenie. Skierowanie przez Teheran działań retorsyjnych wobec Rijadu mogłoby nie tylko zdestabilizować wydobycie ropy naftowej w Królestwie, lecz również generować znaczny wzrost napięć wśród saudyjskiej mniejszości szyickiej w Prowincji Wschodniej.

  W tym świetle należy oczekiwać, że działania odwetowe Iranu skupią się na aktywach amerykańskich. Teheran wykorzysta bowiem tymczasowo sprzyjające jego interesom okoliczności międzynarodowe i nie zastosuje działań przeciwko państwom regionu bliskowschodniego. Będzie dążył natomiast do trwałego osłabienia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Perskiej, w tym wycofania sił amerykańskich z Iraku.

Więcej TUTAJ

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka