Wszystko o oddłużaniu.
Oddłużanie. Upadłość konsumencka oraz przedsiębiorców. Sprawy sądowe i pisma procesowe. www.conectum.pl Oddłużanie. Upadłość konsumencka. Kredyty oddłużeniowe. Prawo. Conectum. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o oddłużaniu.
2 obserwujących
45 notek
47k odsłon
450 odsłon

Jak inteligentnie używać mediów społecznościowych, aby nie stracić resztek prywatności?

Prywatność w mediach społecznościowych
Prywatność w mediach społecznościowych
Wykop Skomentuj4

W 2010 roku firma Sophos przeprowadziła badania nad bezpieczeństwem naszych danych w internecie. Z czym zmierzyli się użytkownicy sieci i mediów społecznościowych? 40% badanych otrzymało złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem serwisów społecznościowych, 67% twierdzi, że było spamowanych za pośrednictwem serwisów społecznościowych, różnymi sposobami próbowano dostać się do kont użytkowników, przechwytując hasła.

Z powyższych danych wynika, że cyberprzestępstwa na portalach społecznościowych stają się coraz częstsze. Użytkownicy często bagatelizują zagrożenia w cyberprzestrzeni nawet pomimo informacji ze strony portali, naiwnie wierząc, że te problemy ich nie dotyczą i na pewno nigdy ich nie spotkają. Co grozi nam na portalach społecznościowych? W ostatnich latach pojawiło się zagrożenie związane z  nękaniem drugiej osoby za pomocą Internetu lub też innych mediów elektronicznych. Cyberprzemoc jest zwykle aktywnością grupową, natomiast nękanie w sieci, cyberstalking, to zwykle praktyka indywidualna – jak w rzeczywistości poza siecią, prześladowanie ofiary przez osobę psychicznie chorą lub mającą na jej punkcie obsesję.

Serwisy społecznościowe są bardzo dogodnym miejscem dla tego typu działań. Jak one wyglądają? Niektóre z nich, to notoryczne wysyłanie wiadomości, podszywanie się pod ofiarę, dodawanie nieodpowiednich, obraźliwych komentarzy, czyli wszystkie działania, które budzą w użytkowniku poczucie zagrożenia, godzą w jego godność lub naruszają prywatność.

Prawo ochrony prywatności oraz godności w sieci.

Od 6 czerwca 2011 roku cyberstalking uznawany jest za przestępstwo (art. 190a Kodeksu Karnego). Cyberprzestępcy nękający swoje ofiary nie mogą czuć się już bezkarni, a osoby, których dotyka ten problem powinny być świadome swoich praw.

Znajomości internetowe.

Niebezpieczeństwem, które bardzo często dotyka użytkowników sieci społecznościowych, to zawieranie znajomości z nieznajomymi. Kontaktując się z obcymi osobami, przyjmując je do grona znajomych na portalach społecznościowych, użytkownicy udostępniają szereg ważnych informacji o sobie. Obcy wcale nie musi być tym za kogo się podaje, może ukrywać się pod fałszywym imieniem i nazwiskiem lub też używać pseudonimu. Według badań PBI 49% użytkowników Internetu akceptuje zaproszenia od osób, których nie znają osobiście, a jedynie 31% internautów weryfikuje dane o użytkowniku przed zaakceptowaniem jego zaproszenia.

Nie można jednak zakładać, iż każdy internauta wyłudza o nas informacje lub jest przestępcą i ma na celu wyrządzenie komuś krzywdy, mimo to należy postępować z zachowaniem ostrożności i rozsądku, aby uniknąć problemów lub niebezpiecznych sytuacji.

Podsumowanie.

Nasze życie w „realu” staje się mocno powiązane z życiem on-line, pozwala nam zawierać nowe znajomości oraz poszerzać horyzonty umysłowe, warto jednak zastanowić się w jaki sposób zapewniać bezpieczeństwo w mediach społecznościowych nam i naszym najbliższym.

Portale społecznościowe zapewniają coraz większą ochronę naszych danych osobowych i prywatności. Chcielibyśmy, aby ten artykuł zachęcał do refleksji i opinii o świecie społeczności on-line... jakie są Wasze – podoba Wam się?

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie