14 obserwujących
127 notek
103k odsłony
  269   0

Chińczycy nazwali Australię pachołkiem USA i zagrozili atakami na jej cele wojskowe

Chińskie medium o nacjonalistycznym zabarwieniu – Global Times – nazwało Australijczyków pachołkami Stanów Zjednoczonych i ostrzegło ich, że jeżeli podejmą oni konfrontację z Chinami na Morzu Południowochińskim lub też w Cieśninie Tajwańskiej to skończy się to tym, że ich instalacje wojskowe na kontynencie australijskim zostaną zaatakowane przez chińskie rakiety.

Słowa te wynikają z zawarcia przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanią oraz właśnie Australię umowy o wojskowej współpracy tych krajów, którą ochrzczono nazwą AUKUS (Australia, United Kingdom, United States). Na mocy tego układu Amerykanie oraz Brytyjczycy pomogą Australijczykom wejść w posiadanie okrętów podwodnych o napędzie atomowym, które mogą zostać uzbrojone w pociski ofensywne a następnie rozmieszczone na obszarze Indo-Pacyfiku.

Układ ten jest więc wyraźnie skierowany przeciwko jednemu krajowi – przeciwko Chińskiej Republice Ludowej. Obejmował będzie on oprócz wsparcia w zakresie technologii nuklearnej w okrętach podwodnych, także obszary takie jak sztuczna inteligencja, wojna cybernetyczna oraz zdolności uderzeniowe dalekiego zasięgu. A także najprawdopodobniej również budowę obronnej infrastruktury jądrowej. Wyraźnie oddziela on więc kwestie wywiadowcze, które dotyczą porozumienia Five Eyes i skupia się na współpracy na polu militarnym.

Zawarcie owego porozumienia bardzo nie spodobało się Chińczykom. Wyraźne porzucenie balansowania przez Australijczyków pomiędzy dwoma mocarstwami a więc Chinami i USA na rzecz pozycjonowania się po stronie Anglosasów zostało w Pekinie przyjęte bardzo negatywnie. Trudno z resztą się temu dziwić. Chińczycy przez dziesięciolecia utrzymywali bardzo dobre stosunki handlowe z Australią na czym korzystały oba kraje.

I tak na przykład w 2000 roku wartość australijskiego eksportu do Chin wyniosła 3,6 mld dolarów. W roku 2015 już 74 miliardy. W 2019 roku ponad 30% całego eksportu kraju kangurów trafiała na rynek chiński. W latach 2020-2021, od lipca do lipca z kolei Australia wyeksportowała do Chin towary o wartości 173 miliardów dolarów australijskich (127 mld USD), co stanowiło już ponad 35% wartości australijskiego eksportu. Jeżeli chodzi o chiński eksport do Australii: w 2020 roku wyniósł on 61 miliardów dolarów amerykańskich. W okresie od lipca 2020 do lipca 2021 eksport chiński do Australii wyniósł 87 mld USD. Jest to gigantyczny wzrost w porównaniu do roku 2000 kiedy to Chińczycy eksportowali do Australii towary i usługi o wartości zaledwie kilku miliardów $.

Ustawienie się Australii w pozycji amerykańskiego konia trojańskiego w obszarze zachodniego Pacyfiku może spowodować znaczne ograniczenia w handlu pomiędzy tymi krajami a według Shane’a Olivera, eksperta z australijskiego AMP Capital, gdyby Chińczycy przestali importować australijską rudę żelaza, to byłoby to dla Australii katastrofą.

Zagrożenia gospodarcze to rzecz jasna i tak nie najgorsze sankcje jakie mogą spaść na ten kraj dlatego iż jego elity polityczne postanowiły zostać pełnomocnikiem amerykańskich interesów na obszarze Indo-Pacyfiku. Chiński Global Times ostrzega władze kraju kangurów, że jeżeli australijskie okręty wojenne zaczną prowadzić działania przeciwko Chinom to Australijczycy zostaną bezlitośnie ukarani. To nacjonalistyczne medium kraju Konfucjusza przytacza przy tej okazji słowa australijskiego sekretarza Departamentu Spraw Wewnętrznych Mike’a Pezzullo, który to w kwietniu ostrzegał, że w jego regionie słychać bicie bębnów wojny. Australijski polityk stwierdził wówczas, że żołnierze z jego kraju muszą być przygotowani do wysłania na pola wojenne. Czym de facto przyznał, że jego kraj będzie w przypadku wojny hegemonicznej na Pacyfiku marnował swój potencjał wojskowy w interesie Stanów Zjednoczonych. Toteż Chińczycy ostrzegli, że udział armii australijskiej w wojnie z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą skończy się nieuchronnie atakami Chińczyków na cele na terytorium Australii.

W swoich artykułach pt. „Covidova paranoja i operacja atomizacji społeczeństwa” oraz „Po co Australijczykom covidowa paranoja” starałem się udowodnić, iż wprowadzanie w tym kraju absurdalnych obostrzeń w związku z tzw. pandemią SARS-CoV-2 jest ściśle związane z ustanowieniem w Australii centrali amerykańskich wpływów na obszarze zachodniego Pacyfiku oraz ma na celu wytresowanie społeczeństwa na czas konfrontacji z Chinami. Nazwałem nawet ten kraj „amerykańskim lotniskowcem”. No cóż, jak pokazał 15 września 2021 roku Australia rzeczywiście zostanie amerykańskim lotniskowcem. A taki scenariusz może mieć dla niej tragiczne konsekwencje.

Przykład Australii powinien dać do myślenia innym średnim krajom, które wchodzą w sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie nie mają zamiaru na pierwszą linię walki wysyłać swoich żołnierzy. Wolą posługiwać się ludnością kontrolowanych przez siebie krajów. Przykład Australii stanowi więc przestrogę również dla naszego kraju. Gdyż wojna hegemoniczna z Chińską Republiką Ludową nie może zakończyć się dla Amerykanów zwycięsko bez przeciągnięcia na swoją stronę Federacji Rosyjskiej tudzież uzyskania od niej co najmniej życzliwej neutralności. A do tego niezbędny może okazać się przymus militarny, chociażby w celu odbicia Białorusi i otoczenia Rosji przez kraje jej nieprzychylne i tym samym spowodowanie, że wyizolowana będzie ona musiała wejść w układ z siłami zachodu.
Na podstawie:

https://www.salon24.pl/u/cons20/1157505,po-co-australijczykom-covidova-paranoja

https://www.salon24.pl/u/cons20/1152879,covidowa-paranoja-i-operacja-atomizacji-spoleczenstwa

https://www.abc.net.au/news/2021-04-26/mike-pezzullo-home-affairs-war-defence-force/100096418

https://tradingeconomics.com/china/exports/australia

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/australias-new-us-uk-security-pact-risks-china-trade-2021-09-16/

https://en.wikipedia.org/wiki/AUKUS

https://www.tvp.info/55883434/aukus-usa-wielka-brytania-i-australia-tworza-nowy-regionalny-strategiczny-pakt-bezpieczenstwa

https://www.globaltimes.cn/page/202109/1234459.shtml

https://edition.cnn.com/2021/09/16/australia/australia-china-us-aukus-submarine-intl-hnk/index.html

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale